We wrześniu na ekranach naszych kin mocną pozycję zajmie kino europejskie. Będziemy mogli zobaczyć kilka wartościowych filmów z Polski, Włoch oraz Francji. Nie zabraknie też filmu dokumentalnego o tajnikach internetu, a także pozycji, która wprowadzi trochę magii do naszego życia. Co warto obejrzeć w kinach we wrześniu?

Kamerdyner

„Kamerdyner” przedstawia losy Polaków, Kaszubów i Niemców w pierwszej połowie XX wieku. Ten rozdział naszej historii często jest pomijany w podręcznikach, a dla wielu osób może być bardzo interesujący. Po raz pierwszy w polskim kinie zostanie poruszona tematyka jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń z historii Kaszubów. Najważniejszym cele powstaniu filmu jest upamiętnienie tragedii, jaka przytrafiła się społeczności kaszubskiej. Jednak w nie zabraknie w nim też wątku miłosnego, a niektóre kwestie można przenieść na współczesny grunt.

Zegar czarnoksiężnika

„Zegar czarnoksiężnika” to historia, która pomoże nam się oderwać od szarej rzeczywistości w kinach we wrześ. Ten film fantasy, będący adaptacją powieści Johna Bellairsa, z pewnością spodoba się najmłodszym, ale też tym starszym widzom. Nastoletni Lewis Barnavelt po śmierci rodziców zostaje zmuszony do zamieszkania ze swych wujek w jego posępnej willi. Wkrótce chłopiec odgrywa niezwykłe sekrety i otwiera się przed nim świat magii oraz niezwykłych możliwości.

Kręcisz mnie

Film otrzymał najwyższe noty od krytyków „La Parisien” i został doskonale przyjęty przez widzów we Francji. Ta zabawna, a także wzruszająca komedia romantyczna opowiada historię bogatego playboya, który udaje niepełnosprawnego na wózku inwalidzkim, aby zdobyć serce ukochanej. O tym, że Francuzi potrafią nakręcić komedię dotykającą poważnych problemów i nie pozbawioną smaku, mogliśmy się już dawno przekonać. Czy tym razem będzie tak samo?

Czyściciele internetu

Portale społecznościowe na dobre zagościły w naszym życiu. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że jest do doskonałe narzędzie do sterowania rzeczywistością. Odpowiadają za to eksperci techniczni oraz czyściciele sieci. Pracownicy mediów społecznościowych negocjują m.in. z niektórymi krajami dostęp do materiałów stawiających ich rząd w złym świetle. W filmie dokumentalnym „czyściciele internetu” byli pracownicy opowiedzą, jak wyglądają kulisy tych działań.

Mam przyjaciół w niebie

W polskich kinach we wrześniu zagości kolejna włoska, niezwykle ciepła komedia. Lubiący luksusowe życie księgowy popada w poważne tarapaty. Ma do wyboru: więzienie albo zeznawanie jako świadek koronny i wybiera tę drugą opcję. W tej sytuacji trafia do kościelnego szpitala dla osób niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie. W trakcie seansu będziemy świadkami niezwykłej przemiany człowieka, która staje się możliwa dzięki przyjaźni, miłości, współczuciu oraz stracie.