Dla wielu z nas kupowanie w lumpeksach kojarzy się z czymś wstydliwym i rzadko się do tego przyznaje. Mimo tego według statystyk około 42% respondentów deklaruje robienie zakupów w lumpeksach, argumentując to niskimi cenami i oryginalnością dostępnych tam towarów. Co poza tym przyciąga klientów do tych miejsc? I jak kupować w secondhandach, aby znaleźć coś ciekawego?

Tanie, niepowtarzalne ubrania

Jak wiadomo, ceny ubrań w lumpeksach są o wiele niższe niż w zwykłych sklepach z prét-à-porter. Zależnie od miejsca, płacimy za sztukę lub za kilogram ubrań i dodatków. W taki sposób, na praktycznie jednej, podobnej do tej proponowanej przez sieciówki części garderoby można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Co ważne, lumpeksy to miejsca, w których aż roi się od tzw. perełek, czyli niepowtarzalnych, oryginalnych ubrań. Wiele z nich to rzeczy od wielkich projektantów warte majątek, a do zdobycia za zaledwie kilka złotych.

Prawie nowe lub dobrej jakości towary

Duża część ubrań dostępnych w secondhandach to nowe rzeczy z metkami. Często zdarza się także, że ubrania nie mają żadnych większych śladów użytkowania lub zniszczenia, a ich skład i jakość to pierwsza klasa. Rzeczy kupione w lumpeksie bardzo rzadko się niszczą. A jeśli już to nie odczuwa się aż tak wielkiego żalu, skoro kosztowały one parę złotych.

Dbasz o ekologię

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale kupowanie w lumpeksach jest ekologiczne. Dzięki temu, ubrania, które mogły zostać wyrzucone, otrzymują drugie życie. My sami często wyrzucamy swoje stare ubrania, zamiast oddać je do specjalnego pojemnika.

Moda na Ceneo.pl

Jak kupować w secondhandach?

Wielu ludzi otwarcie przyznaje się do tego, że nie potrafi znaleźć niczego ciekawego w lumpeksie i przez to, często omija takie miejsca. Wiadomo, że kupowanie w secondhandzie nie jest takie proste jak w sieciówkach. Ubrania są dostępne jedynie w jednym rozmiarze, a jest ich tak wiele, że naprawdę ciężko znaleźć coś pasującego. O czym trzeba zatem pamiętać, wybierając się do lumpeksu? Jak kupować w secondhandach, aby upolować prawdziwe perełki?

poświęć swój czas

Szperanie pomiędzy wieszakami wymaga czasu. Należy zatem wygospodarować sobie przynajmniej godzinę lub dwie i na spokojnie przejrzeć cały proponowany asortyment. Wielu ludzi pobieżnie przegląda dostępny tam towar, przez co przegapia interesujące rzeczy. Mimo że jest to monotonne zajęcie, dzięki temu być można natrafić na prawdziwe perełki.

przyjdź w dzień dostawy

Chodzenie jedynie w dzień dostawy nie jest obligatoryjne, ale właśnie tego dnia wybór jest największy. Jeśli jesteś prawdziwym łowcą okazji, warto poświęcić swój czas i przyjść pierwszego dnia dostawy. Należy również pamiętać o zabraniu ze sobą gotówki, ponieważ w wielu lumpeksach, szczególnie w mniejszych miejscowościach, nie można płacić kartą.

– ubierz się wygodnie

Przymierzalnie znajdujące się w lumpeksach nie są często dobrze przystosowane do klientów. Co więcej, jest ich mało i dlatego zazwyczaj są zajęte. Dobrą metodą będzie zatem wybranie się do lumpeksu w wygodnych ubraniach np. w przylegającym t-shircie i spodenkach, tak aby można było przymierzyć ubrania przed lustrem, bez konieczności wchodzenia do przymierzalni. Należy unikać zatem zakładania biżuterii lub sukienek, gdyż uniemożliwią nam one przymierzenie czegoś na szybko. Torbę lub plecak najlepiej jest zostawić w samochodzie, gdyż będzie nam przeszkadzała w noszeniu ubrań.

– nie ograniczaj się do jednego działu

Być może wielu z nas o tym nie wie, ale na innych działach również można znaleźć ciekawe rzeczy. Na dział męski często trafiają prawie same markowe ubrania, więc jeśli szukasz oryginalnych oversize’owych koszulek lub marynarek, z pewnością je tam znajdziesz. Warto również wybrać się na dział dziecięcy. Jeśli nosisz rozmiar XS/S możesz upolować tam coś niepowtarzalnego. Zdarza się również, że pracownicy wieszają ubrania w złym miejscu, nie wiedząc, do jakiej kategorii je przyporządkować.

– myśl kreatywnie  

Znajdujesz idealną kurtkę, o której od dawna marzyłaś, ale niestety w za dużym rozmiarze? Przecież zawsze możesz oddać ją do krawcowej i przerobić. Dużą koszulkę można zmienić na sukienkę, a za długie rękawy marynarki po prostu podwinąć. A może znajdujesz coś w swoim rozmiarze, ale tej rzeczy brakuje charakteru? Przerób ją! Dzięki temu możesz mieć oryginalne, niepowtarzalne ubranie prawie za darmo.

czy to ci się opłaca?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że koszulka, którą właśnie odłożyłyśmy na wieszak to produkt od światowej sławy projektanta. W przypadku, w którym nie znamy danej marki, powinnyśmy odnaleźć ją w Internecie i sprawdzić, czy jej zakup po prostu nam się opłaca. Dzięki tej metodzie zapewne znajdziemy wiele perełek, jak i uchronimy się przed przepłaceniem . Secondhandy są pełne oryginalnych towarów, ale znajdziemy tam również te ze zwykłych sieciówek. Jeśli zatem widzimy koszulkę za 15 złotych z H&M, warto przemyśleć, czy w porównaniu z jakością, ten towar rzeczywiście jest warty swojej ceny, skoro za niewiele więcej możemy go kupić w danym sklepie?

– dokładnie obejrzyj ubranie

Jako że ubrania z secondhandów to towar z drugiej ręki, obok całkiem nowych znajdziemy poszarpane lub zabrudzone rzeczy. Przed zakupem, konieczne jest zatem sprawdzenie ich od góry do dołu tzn. odwinięcie rękawów, sprawdzenie kieszeni, tak aby nie odkryć żadnej niespodzianki po powrocie do domu.

Nie należy jednak od razu zrażać się lekko pobrudzoną rzeczą. Wiadomo, że ubrania z lumpeksu wymagają wyprania przed założeniem. Analizując daną rzecz, trzeba więc ocenić, czy jesteśmy w stanie sprać daną plamę. Szczególną uwagę na uszkodzenia należy zwracać przy kupnie dodatków. W ich przypadku przywrócenie do idealnego stanu jest dużo trudniejsze.

szukaj inspiracji

Wiele blogerek otwarcie przyznaje się, że lubi kupować w secondhandach. Często pokazują swoje zdobycze lub to, w jaki sposób je przerabiają. Przed wybraniem się do secondhandu, praktyczne jest zatem poszukanie inspiracji w Internecie oraz sprawdzenie aktualnych trendów.

Sprawdź również: Jak skutecznie sprzedawać ubrania w sieci?