Pędzle, pędzelki, gąbki. Są niezbędne do stworzenia idealnego makijażu. Używamy ich często i intensywnie. Jednak po pewnym czasie użytkowania, stają się one siedliskiem bakterii i zarazków. Przyczynia się to do podrażnień skóry czy pojawiania się wyprysków. Dlatego podpowiadamy, jak odpowiednio zadbać o akcesoria do makijażu.

kosmetyki

Co jaki czas myć nasze przybory do makijażu?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na stopień ich zabrudzenia. Brudne pędzle potrafią rzucać się w oczy! Mogą również nieładnie pachnieć czy być po prostu przebarwione.

  • Akcesoria do płynnych kosmetyków (fluidy, podkłady mineralne, kremy BB, korektory) należy myć co drugi dzień, a najlepiej codziennie, ze względu na tłustą konsystencję kosmetyków i szybkie powstawanie bakterii.
  • Akcesoria do sypkich kosmetyków (puder, róż, bronzer etc.) – czyścić co około 2- 3 dni, nie mniej niż 3- 4 razy w miesiącu.

Należy również pamiętać o tym, że jeśli nasze przybory są już całkowicie zużyte i nie jesteśmy w stanie ich doczyścić, kupmy nowe. Wielu wizażystów mówi, że warto zainwestować w nowe pędzle itp. co 3 miesiące.

Co i do czego użyć podczas czyszczenia? 

  • Beauty blender (tzw. gąbka jajo) – czyścimy za pomocą specjalnego środka np. Beautycleanser’a, który kupimy w drogerii. Jednak jest to koszt ok. 40 zł. Możemy użyć także delikatnego mydła czy szamponu bez parabenów.
  • Pędzle – świetnie nada się mydło w kostce, najlepiej szare, o działaniu antybakteryjnym. Do tych wykonanych z naturalnego włosia można użyć np. olejku do kąpieli, a do syntetycznych płynu micelarnego.
  • Jeśli zależy nam na szybkiej dezynfekcji, to pomogą wszelkiego rodzaju cleansery, dezynfekujące akcesoria (np. z alkoholem).

Trzy sprawdzone sposoby

Brushegg- przydatny gadżet

Popularna, silikonowa myjka, dostępna w każdej drogerii, o różnych kształtach jajeczka, serduszka czy rękawicy. Dzięki wypustkom, dokładnie oczyści każdy pędzel z pozostałości po kosmetykach. Wystarczy założyć na dłoń i pocierać wilgotnym pędzlem o wypustki brushegg i spłukać pod bieżącą wodą.

Domowy środek – płyn do naczyń i oliwa z oliwek

Prosty do zrobienia przepis. Do miski wlej płyn do naczyń oraz oliwę z oliwek (w proporcjach: szklanka płynu i pół szklanki oliwy). Wymieszaj. Zanurz pędzle w miksturze i dokładnie je masuj. Opłucz pod bieżącą wodą (włosiem w dół). Połóż na papierowym ręczniku do wyschnięcia. Jeśli pędzel będzie nadal brudny, to ponów czynność.

Beauty Blender i…mikrofalówka

Ta popularna gąbeczka jest niezawodna przy robieniu makijażu czy poprawianiu go w trakcie dnia. Jednak to prawdziwe siedlisko bakterii. Beauty Blender podczas tej drugiej czynności zbiera także łój i wszelkie zanieczyszczenia z naszej twarzy. Metoda z wykorzystaniem mikrofalówki skutecznie go oczyści. Potrzebna będzie też szklanka lub kubek, woda i płyn do naczyń. Do naczynia nalej kilka kropel płynu, włóż gąbeczkę i zalej wodą. Delikatnie wymieszaj i zanurz gąbeczkę tak aby nasiąkła wodą. Nastaw mikrofalę na maksymalną moc i włącz na 1 minutę. Uważaj żeby po skończeniu się nie oparzyć. Odciśnij Beauty Blender z wody i osusz. Tą metodą możesz wyczyścić inne gąbeczki.

Autor: Klaudia Bogdan