Codziennie mnóstwo kobiet wykonuje demakijaż oczu oraz twarzy. Jest to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji cery. To nie tylko usuwanie makijażu, ale także sposób na jej odświeżenie po całym dniu. Każda kobieta powinna poświęcić na demakijaż więcej czasu i robić go dokładnie. Poprawny demakijaż to także ważny krok przed przystąpieniem do dalszej pielęgnacji.
Dlaczego demakijaż jest ważny?
Demakijaż kojarzy się z usuwaniem makijażu. Jednak nie jest to jedyna przyczyna dla której powinniśmy go robić. To oznacza, że również kobiety, które na co dzień noszą lekki make up, bądź nie robią go wcale, także powinny wykonywać demakijaż. Dlaczego? Dlatego, że nasza cera każdego dnia, narażona jest na kontakt z kurzem, potem, bakteriami czy zanieczyszczeniem. Demakijaż usuwa także nadmiar sebum, które produkują gruczoły łojowe. Pozostawienie niezmytego makijażu czy resztek kosmetyku na twarzy, skutkuje pojawieniem się krostek, zaskórników oraz podrażnień. Kiedy wieczorem nie uda nam się całkowicie usunąć makijażu, rankiem przed nałożeniem warstwy make-upu, powinniśmy ponownie usunąć na przykład resztki tuszu do rzęs. Pamiętajmy, jednak aby wieczorem robić to dokładnie.
Jak wykonać demakijaż oczu?
Oczy oraz skóra wokół nich są najbardziej wrażliwym miejscem skłonnym do przesuszenia. Dlatego demakijaż twarzy powinien być delikatny. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj cery posiadamy. Kosmetyki do demakijażu oczu, powinny zawierać nawilżające i delikatnie natłuszczające substancje, które pomogą skórze wzmocnić jej warstwę hydrolipidową. Podczas usuwania makijażu z oczu i okolic nie należy trzeć ani rozciągać skóry. Ważne jest także aby preparaty nie podrażniały spojówki oka.
Prawidłowy demakijaż, a rodzaj skóry
Przy zakupie preparatów, które służą do demakijażu, zastanówmy się nad rodzajem naszej cery. Nieodpowiedni wybór kosmetyku może pogorszyć kondycję skóry twarzy, a ponadto nie będzie ona idealnie przygotowana do dalszych kroków pielęgnacyjnych.
Skóra sucha i wrażliwa
Przy nieprawidłowym demakijażu szybko można ją przesuszyć albo wywołać reakcję alergiczną. Szczególnie należy uważać przy okolicach oczu, gdzie skóra jest bardzo wrażliwa. Kosmetyki służące do demakijażu skóry suchej i wrażliwej, nie mogą zawierać w swoim składzie substancji przesuszających oraz podrażniających np. alkohol. Za to powinny się znaleźć wszelkiego rodzaju składniki kojące czy nawilżające. Dobrze sprawdzi się mleczko do demakijażu, które pozostawia natłuszczoną warstwę oraz płyn micelarny łagodzący podrażnienia. Przy skórze wrażliwej warto też pamiętać o tym, aby kosmetyk był w pełni hipoalergiczny.
Skóra tłusta i trądzikowa
Przy tego typu cerze należy wybierać produkty głęboko oczyszczające, które poradzą sobie przy usuwaniu nadmiaru łoju z twarzy. Taki kosmetyk powinien działać również ściągająco na rozszerzone pory np. lekki żel micelarny czy pianka. Kwas owocowy, siarka, cynk czy retinol świetnie się sprawdzą jako komponent kosmetyku do demakijażu dla skóry tłustej. Natomiast przy skórze problematycznej z trądzikiem, należy wybierać te o działaniu antybakteryjnym. Po zakończonym demakijażu można dodatkowo przemyć twarz tonikiem matującym.
Skóra mieszana
Jest trudnym rodzajem skóry do codziennej pielęgnacji. Kosmetyki do demakijażu skóry mieszanej powinny posiadać właściwości zarówno nawilżające, jak i matujące. Dobrym wyborem będą delikatne kosmetyki o lekkiej konsystencji. W takim wypadku strefę T należy oczyścić matującym żelem lub tonikiem, natomiast okolice oczu i skroni mleczkiem lub płynem micelarnym, która nawilżają, a nie podrażniają.
Skóra naczynkowa
Taka cera wymaga specjalnej pielęgnacji. Tutaj sprawdzą się preparaty dostępne w aptekach. Powinny one zawierać: witaminę K, arnikę, wyciąg z kasztanowca i miłorzębu japońskiego. Te składniki wzmacniają naczynia krwionośne oraz działają kojąco.
Autor: Klaudia Bogdan
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]