Artykuł sponsorowany

Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Wpływa ona na zdrowie i jego ogólne samopoczucie. Powszechnym mitem jest jednak fakt, że im więcej śpimy, tym bardziej będziemy wypoczęci. Pomożemy Wam go zerwać kilkoma faktami. Dlaczego jakość snu jest ważniejsza niż jego ilość?

Za co odpowiada sen?

Sen przede wszystkim odpowiada za właściwą regenerację psychiczną i fizyczną. W trakcie odpoczynku nasz organizm pracuje nad odnową tkanek oraz komórek. Dzięki niemu wzmocniony jest również układ odpornościowy. Jest także niezbędny dla odpowiedniego wykonywania zadań w ciągu dnia i przetwarzania informacji. Dzięki niemu lepiej zapamiętujemy poznane w ciągu dnia rzeczy i się uczymy. Łączymy także wspomnienia z różnymi faktami, tworząc kreatywne rozwiązania. Zdrowy sen jest podstawą odpowiedniej koncentracji. Jego brak może wprowadzić trudności z podejmowaniem decyzji. Z tego powodu bardzo ważne jest dbanie o jego jakość, która zdecydowanie umożliwi nam lepszą codzienną produktywność. 

Zbyt długi odpoczynek

Przedłużanie czasu snu o wiele godzin może być równie problematyczne, co jego niedobór. Powinniśmy całkowicie zerwać z przeświadczeniem mówiącym, że więcej snu to lepszy jakościowo odpoczynek. Jest to nieprawda. Nadmierne spanie może okazać się niekorzystne dla zdrowia. Według badań osoby śpiące regularnie ponad 9 godzin na dobę są bardziej narażone na choroby układu krwionośnego takie jak udar i zawał serca. Zbyt długi sen może także wpłynąć na metabolizm glukozy i spowodować cukrzycę. Bardzo ciekawe jest, że paradoksalnie nadmierny odpoczynek może wprowadzić nas w ogromne uczucie zmęczenia. Przez niego odczuwać będziemy spadek energii i brak motywacji do działania.

Jakość snu – co zrobić, by była lepsza?

O jakość snu można dbać na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim skupić się warto na właściwym czasie odpoczynku. Najlepiej, by był on regularny i wynosił około 8 godzin dziennie. W ten sposób na pewno zapewnimy sobie odpowiednią ilość energii, by działać w ciągu dnia. Należy zadbać także o synchronizację zegara biologicznego. Pomoże w tym codzienna stałość w chodzeniu spać i budzeniu się. Przed odpoczynkiem zrelaksuj się i zadbaj o komfortowe, spokojne środowisko. Odpowiednio wygodny materac na pewno pomoże ci się zrelaksować, jeśli masz z tym problemy. Zadbać warto również o właściwą pościel z naturalnych materiałów i miękkie poduszki, które otulą Was do snu.

Pamiętajcie, że zbyt długi odpoczynek wcale nie musi być jakościowy. Od zdrowia snu zależy środowisko, w jakim śpicie, stały harmonogram i właściwe wyciszenie. Jego niewłaściwa długość może bardzo negatywnie wpłynąć na Wasze zdrowie. Dlatego pamiętajcie, by zadbać o wszystkie elementy, które mogą poprawić wasze samopoczucie, stan energii i codzienną kreatywność.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.