Paryż jest jedną z najczęściej wybieranych destynacji przez zakochanych szczególnie w okresie walentynek czy z okazji miesiąca miodowego. Skąd wzięło się przekonanie, że Paryż to miasto zakochanych? Czy jest ono zasłużone?

Paryż jest piękny

Paryż to skupisko zjawiskowych zabytków, ulic, parków z różnych epok. Praktycznie na każdym kroku natkniemy się na zabytkową fontannę, most czy muzeum. Mimo że miasto jest ogromne, to warto poświęcić kilka dni, aby zwiedzić je pieszo, tak aby niczego nie przeoczyć.

Najromantyczniejszym celem podróży zakochanych jest oczywiście Wieża Eiffla, którą najlepiej podziwiać około jedenastej w nocy przy butelce dobrego, francuskiego wina na Polach Marsowych. Wieczorem, najlepiej jest wybrać się w okolice Pól Elizejskich, a następnie wejść na Łuk Triumfalny, by zobaczyć zbiegające się oświetlone ulice, wyglądające jak ramiona gwiazdy. W ciągu warto wybrać się do Luwru, gdzie można pospacerować pośród największych dzieł sztuki. Następnie wykupić rejs po Sekwanie, który odkryje przed nami największe paryskie zabytki.

Dzielnicami wartymi zobaczenia są również Montparnasse i Montmartre, które stanowiły niegdyś centra bohemy artystycznej, o której historii możemy dowiedzieć się z cieszących się tam sławą muzeów. Ważnym punktem na mapie Paryża jest także Panteon, bazylika Sacre-Coeur czy przepiękne ogrody Tuileries.

Paryż na wielkim ekranie

Z biegiem lat powstało wiele komedii romantycznych, których akcja toczy się w Paryżu, co utarło w świadomości ich odbiorców przekonanie o uroku i wyjątkowości stolicy Francji. Są to na przykład: „Francuski pocałunek”, „Amelia”, „O północy w Paryżu” czy „Zakochany Paryż”. Filmy idealizują Paryż, panującą tam atmosferę, budują w widzu przekonanie, że z uwagi na magiczną aurę tego miasta, niektóre sytuacje mogą mieć miejsce tylko tam. To właśnie w Paryżu łatwiej jest odnaleźć miłość, przeżyć romans czy doświadczyć czegoś niezwykłego.

Tak wykreowany obraz Paryża sprawia, że po przyjeździe można poczuć zawód. W filmach bohaterowie spacerują zazwyczaj po pustych, urokliwych ulicach miasta. Natomiast w realnych warunkach ciężko znaleźć miejsce, w którym nie byłoby żadnych turystów. Należy zdawać sobie sprawę, że stolica Francji jest jednym z najbardziej odwiedzanych europejskich miast. Dlatego kolejki, korki i tłum ludzi to widok, który może nam zepsuć nawet najbardziej romantyczną atmosferę.

Jedzenie

Francuska kuchnia wydaje nam się najbardziej romantyczną i wyrafinowaną kuchnią na świecie. I taką rzeczywiście jest. Potrawy, którymi mogą poszczycić się Francuzi to dania serwowane zazwyczaj podczas romantycznych kolacji we dwoje. Francuskie wino, szampan czy sery utarły się w naszej świadomości jako drogie, eleganckie i wyszukane produkty. Małże i ostrygi to afrodyzjaki, które wpływają u mężczyzn – za podwyższenie testosteronu i zwiększenie sprawności seksualnej.

Francuzi

Paryż jest światową stolicą mody i miejscem narodzin największych projektantów takich jak Chanel, Jeana Paula Gautier, Yves Saint Laurent. Sami Francuzi postrzegani są jako ludzie pełni klasy, elegancji i szyku. Co więcej, twierdzi się również, że są bardziej namiętni, flirtujący i szukający romantycznych okazji.

Język

Język francuski poprzez swoje brzmienie jest uznawany za najseksowniejszy język świata. Wyrażenie „je t’aime” czyli „kocham cię” jest najczęściej wyszukiwanym tłumaczeniem. Sam język kojarzy nam się z romantycznymi francuskimi piosenkami, wierszami czy wyznaniami.

Czy biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty Paryż rzeczywiście zasługuje na miano miasta zakochanych? Pojedź i przekonaj się sam.