Wyniki badań dotyczących stanu czytelnictwa w Polsce są zatrważające. Wskazują one, że w zeszłym roku jedynie około 1/3 Polaków sięgnęła po przynajmniej jedną książkę. Analizując te mało pozytywne statystyki warto jednak zwrócić uwagę na tę niewielką część naszego społeczeństwa, która czyta. Mało tego, jest wiele osób, które mogą pochwalić się przeczytaniem nie jednej, ale o wiele większej ilości książek w ciągu roku. Te właśnie osoby idealnie zdają sobie sprawę z korzyści, dlaczego warto czytać książki. Poznaj je również i Ty!

Dlaczego warto czytać książki?

Czytam – wiem więcej

Chyba nikogo nie zdziwi to, że książki są źródłem ogromnej wiedzy. I to z wielu dziedzin. Znaleźć można tam odpowiedzi na nurtujące pytania oraz informacje, które mogą przydać się w codziennym życiu. Czerpiąc z książek różnorodną wiedzę można stać się bardziej otwartym na nowe doświadczenia, poglądy i opinie. Ponadto, czytanie książek pomaga zapamiętać zasady pisowni oraz gramatyki. Czytane wyrazy po prostu utrwalają się w naszej pamięci.

Czytam – mam większy zasób słownictwa

Im więcej się czyta, tym więcej stylów pisania można poznać. Dzięki temu możliwe jest wzbogacenie swojego dotychczasowego słownictwa. Pojawiające się w książkach rzadko używane lub nieznane nam dotąd słowa warto sprawdzić chociażby w słowniku i dowiedzieć się jakie mają znaczenie. Zasób słów, które używamy zdecydowanie się wtedy powiększy. Można go wtedy skutecznie wykorzystywać – i to zarówno w mowie, jak i w piśmie. W wyniku tego można stać się lepszym mówcą oraz pisać bardziej jakościowe teksty.  

Czytam – rozwijam swoje hobby

Wiele osób podaje argument, zgodnie z którym nie czyta, ponieważ to nie jest jego hobby. Jest to takie nieprzekonujące! W końcu jest tak wiele różnorodnych książek. Bez problemu każdy może znaleźć pozycję idealną dla siebie i zgodną z indywidualnymi zainteresowaniami.

Czytam – ćwiczę swój mózg

Mózg trzeba ćwiczyć. Jednym z najlepszych treningów jest właśnie czytanie książek. Nawet kilka minut dziennie z książką pozwala utrzymać mózg w dobrej formie. Wspomaga również koncentrację i umiejętność skupienia się na wykonywanej czynności.

Czytam – relaksuję się

Warto zwrócić również uwagę na to, że czytanie jest świetnym pomysłem na spędzenie czasu wolnego. Pozwala zrelaksować się, odprężyć, wyciszyć i uspokoić skołatane nerwy. Dlatego też warto czytać książki, aby odpocząć od szarej codzienności.

Czytam – rozwijam swoją wyobraźnię

Oglądając film widzisz zmieniające się sceny odgrywane przez aktorów, których wybrał reżyser. Czytając książkę to Ty przejmujesz jego rolę! To tylko od Ciebie zależy jak w Twojej głowie będzie wyglądała dana sytuacja oraz osoby biorące w niej udział. Taka wizualizacja i odtwarzanie w swoim umyśle kolejnych obrazów zdecydowanie stymuluje wzrost kreatywności. Dzięki temu czytanie książek to świetna zabawa.

Czytam – kształtuję osobowość

Czytanie książek na różny sposób zmusza nas do chwili refleksji i zastanowienia się nad bardziej, czy też mniej ważnymi kwestiami. Podczas lektury bardzo często dochodzi do sytuacji, w której analizujemy wydarzenia, w których uczestniczą bohaterowie i sami zastanawiamy się jak postąpilibyśmy na ich miejscu. Bez dwóch zdań ma to wpływ na naszą empatię, wrażliwość, stosunek wobec innych oraz kształtowanie naszego systemu wartości.

Czerp radość z czytania!

A Ty, kiedy ostatnio miałeś okazję spędzić chwilę czasu z dobrą lekturą? Jeśli nawet tego nie pamiętasz koniecznie musisz nadrobić czytelnicze zaległości. W końcu, jak stwierdziła kiedyś nasza Noblistka – „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Pozwól samemu sobie przekonać się czy tak jest w rzeczywistości.

Autor: Karolina Mondel