Fryzura jest ważnym elementem naszego wyglądu. Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą czy mężczyzną o włosy należy dbać! Jednak dziś nie będziemy mówić o pielęgnacji, skupimy się natomiast na tym, jak prawidłowo dobrać fryzurę do kształtu twarzy. Jest to kwestia bardzo istotna, gdyż dzięki odpowiednio dobranej fryzurze możemy podkreślić atuty swojej urody i ukryć jej mankamenty. Jak to zrobić?

Jak dobrać odpowiednią fryzurę do kształtu twarzy?

Od czego zacząć?

Przed wyborem wymarzonej fryzury powinieneś zastanowić się na tym, jak możesz określić swój kształt twarzy. Wyróżniamy 5 typów kształtu twarzy:

  • owalna,
  • okrągła,
  • pociągła,
  • trójkątna,
  • kwadratowa.

Aby prawidłowo wykonać to zadanie zaleca się spięcie włosów w taki sposób, by twarz była odsłonięta. Następnie samodzielnie lub z czyjąś pomocą zrób zdjęcie twarzy od przodu. Taki zabieg sprawi, że spojrzysz na swoją twarz z dystansu i określisz jej kształt. Jednak jeśli po wykonaniu zdjęcia wciąż masz problem z rozpoznaniem, możesz to zrobić na podstawie mierzenia poszczególnych części swojej twarzy. Należy zmierzyć odcinki: od linii włosów do oka, od oka do czubka nosa i od czubka nosa do końca brody. W owalu wszystkie te odcinki powinny być równe, jeśli któraś z części nie pasuje do pozostałych to oznacza, że odpowiednio dobraną fryzurą możesz ją wizualnie korygować.

Twarz owalna

Twarz owalna jest uważana za idealną. Osoby z takim kształtem mają owalnie przebiegającą linię włosów, lekko zaokrągloną brodę oraz smukłe policzki. Do tego typu twarzy pasuje każda fryzura. Jeśli jednak przeszkadza Ci zbyt wydłużony owal twarzy, specjaliści proponują proste grzywki, które świetnie ukryją tę niedoskonałość.

Twarz okrągła

Twarz okrągła wyróżnia się stosunkowo niskim czołem, zaokrąglonymi policzkami oraz zaokrąglonym podbródkiem. Ten kształt twarzy uważany jest za bardzo dziewczęcy, lecz często swoich posiadaczy wprawia w kompleksy. Tutaj przy doborze odpowiedniej fryzury trzeba skupić się wysmukleniu twarzy. Świetnie sprawdzą się tu długie, proste włosy lub popularne cięcie na boba wydłużonego z przodu. Podczas spinania włosów, warto zostawić na twarzy kilka pasm włosów, które optycznie wyszczuplą twarz.

Twarz pociągła

Twarz pociągła cechuje się długością znacznie większa niż szerokość, wysokim czołem oraz tym, że linia żuchwy jest długa i prosta. Przy doborze odpowiedniej fryzury należy pamiętać o optycznym skróceniu, które zagwarantują nam różnego rodzaju grzywki, fale oraz loki. Osoby z takim kształtem twarzy powinny unikać długich i prostych włosów.

Twarz trójkątna

Twarz trójkątna, często nazywana twarzą w kształcie serca, charakteryzuje się szerokim czołem, wąskimi policzkami, które rozszerzają się ku górze oraz szpiczastą brodą. Najlepszym wyborem dla tego kształtu twarzy są wszystkie fryzury cieniowane. Idealnie pasują tutaj krótkie grzywki oraz popularne cięcie na boba. Podczas upinania włosów zaleca się również wypuszczenia kilku pasm na twarz.

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa wyróżnia się tym, że szerokość szczęki jest zbliżona do szerokości czoła. Linia włosów jest nieznacznie zaokrąglona, a kości policzkowe są mocno zaznaczone. Do tego kształtu twarzy najlepiej pasują włosy długie lub półdługie. Świetnie sprawdzi się tutaj przedziałek oraz grzywka na bok.

Autor: Karolina Herba