Odpowiednia ilość i jakość snu ma dla nas wręcz zbawienne znaczenie. Pozwala odpocząć i zregenerować siły, jednocześnie ma korzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają cieszyć się efektywny snem. Sprawdź jak wykorzystać ostatnie minuty przed snem i wprowadź do swojego życia pozytywne zmiany!

Jak dobrze wykorzystać ostatnie minuty przed snem?

Zadbaj o wieczorne rytuały

Człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się do pewnych sytuacji, dlatego też zwłaszcza przed snem warto wyrobić sobie nawyki charakterystyczne dla tej pory dnia. Organizm wykonując pewne czynności będzie wiedział, że zbliża się pora snu. Jednym z takich nawyków jest czytanie książek. To dobry sposób na wyciszenie się przed snem. Jednak trzeba pamiętać, aby wybierać książki o spokojnej fabule. Czas czytania również nie może być zbyt długi, bowiem może doprowadzić do zbytniego rozbudzenia naszego mózgu. Wieczornym rytuałem nie powinno być oglądanie filmu, czy też przeglądanie Internetu. Światło bijące z ekranu telewizora, komputera lub telefonu komórkowego niepotrzebnie pobudza.

Przygotuj odpowiednią atmosferę

Na kilka chwil przed położeniem się do łóżka, warto zadbać o dobrą atmosferę w sypialni. Niezbędne jest otwarcie okien i dokładne przewietrzenie pomieszczenia, w którym będzie się spało. Świeże powietrze obniży temperaturę i pozytywnie wpłynie na szybkość zaśnięcia. Z sypialni warto usunąć również wszelkie przedmioty będące źródłem intensywnych zapachów, które mogłyby utrudnić oddychanie np. kwiaty o silnym zapachu.

Postaw na relaks  

Wieczorem warto postawić na pełen relaks. Odprężenie jest możliwe chociażby dzięki relaksacyjnym i spokojnym ćwiczeniom. Mogą być to elementy jogi lub ćwiczenia rozciągające. Wiele osób praktykuje również medytację. Dobrym pomysłem jest wzięcie odprężającej kąpieli, do której warto dodać aromatyczne olejki eteryczny. Mają one piękny zapach, który działa uspokajająco, koi nerwy i sprzyja pozytywnemu nastrojowi. Można zdecydować się także na wypicie naparu z ziółek wpływających zbawiennie na jakość snu i szybkość zaśnięcia. Najbardziej popularne są w takim przypadku: lawenda, melisa, mięta, bazylia oraz rumianek.

Porzuć negatywne myśli

Każdy z nas zapewne posiada wiele problemów, które zajmują jego myśli. Jednak wieczorem najbardziej wskazane jest porzucenie wszelkich kłopotów i wyciszenie swojego umysłu. Może być to trudne, w każdym razie naprawdę warto spróbować choć na chwilę się od nich oderwać. Intensywne analizowanie swojej życiowej sytuacji na kilka chwil przed zamknięciem powiek na pewno nie wpłynie pozytywnie na jakość naszego snu.

Czego nie robić zaraz przed snem?

Na kilka minut przed snem nie jest wskazany bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Wymagający trening można zrobić wieczorem, jednak nie przed samym położeniem się do łóżka. Wzmożony ruch przyczyni się wtedy do pobudzenia nas i zwiększenia się ciśnienia naszej krwi. Bardzo trudno będzie się w takiej sytuacji uspokoić i wyciszyć. Ostatnie minuty przed zapadnięciem w sen nie mogą być również przeznaczone na spożywanie kolacji. Zjedzenie nawet niewielkiego posiłku o później porze może spowodować, że nie będziemy czuli się najlepiej i trudno będzie zasnąć. Przed snem nie powinno się także spożywać niezdrowych przekąsek, jak i pić alkoholu. Nie warto również przenosić pracy do łóżka i przeglądać dokumenty aż do momentu, gdy oczy zaczną się same zamykać. Ostatnie chwile przed snem powinny być czasem totalnego wyciszenia i uspokojenia się.

Autor: Karolina Mondel