Warszawa to stolica Polski i zarazem największe miasto w kraju. Kryje w sobie wiele pięknych, ikonicznych miejsc, takich jak Łazienki Królewskie, Starówka czy Pałac Kultury i Nauki. Co roku Warszawę odwiedza ponad 20 mln turystów. Miasto to ma jednak swoją drugą stronę – trochę mniej znaną, trochę bardziej tajemniczą, ale równie intrygującą. Poznajcie więc najdziwniejsze miejsca w Warszawie.

Dobro&dobro

Dobro&dobro to najmniejsza kawiarnia w Polsce. Mieści się na całych 6 metrach kwadratowych. To faktycznie dziwne miejsce cieszy się jednak dużą popularnością wśród smakoszy aromatycznej kawy. Kawiarnia ta jest nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Jeśli masz ochotę na pyszną kawę w towarzystwie nietuzinkowego miejsca, udaj się na Puławską 11. Nie zawiedziesz się. Kawiarenka ma wyjątkowy klimat, a dodatkowo jest bardzo przytulnie urządzona. 

Darmowa budka telefoniczna

Zazwyczaj budki telefoniczne nie są darmowe. W dzisiejszych czasach to ze świeczką szukać jakiejkolwiek budki telefonicznej. Kiedyś na każdym rogu, dzisiaj bardziej jako zabytki. Nowe technologie zbierają swoje żniwo. Można powiedzieć, że sam widok budki telefonicznej jest dziwny w aktualnym świecie, a co dopiero widok budki, która jest darmowa. Taka właśnie instalacja znajduje się przy ulicy Nieporęckiej, na murze Konesera. Jest to dzieło artystyczne, nie zmienia to jednak faktu, że z telefonu faktycznie można korzystać. Więc jeśli zgubicie telefon w stolicy, wiecie gdzie się udać.

The Alchemist Gastropub

Ten niezwykły lokal przy placu Piłsudskiego, wyróżnia się bardzo dziwnym sposobem podawania piwa swoim gościom. A mianowicie – piwo leje się ze ściany. Pub posiada ścianę piwa, z której klienci korzystają samodzielnie. Każdy na wejściu dostaje kartę, na którą wpłaca dowolną sumę pieniędzy. Chcąc napić się danego piwa, należy zapłacić kartą przy podajniku. To rozwiązanie przyciąga do lokalu nie tylko smakoszy kraftowego piwa, ale także osoby pragnące zobaczyć tą bardzo kreatywną konstrukcję.

Plac zabaw dla dorosłych

Plac zabaw dla dorosłych? Czy to jakiś żart? A no nie! Przy ulicy Rakuszanki, na warszawskim Ursusie powstał pierwszy taki plac. Wszystkie sprzęty, które znajdują się na jego terenie są przystosowane dla dorosłych. Plac powstał z budżetu obywatelskiego, a jego celem jest zintegrowanie starszych mieszkańców dzielnicy. Co ważne, plac cieszy się bardzo dużą popularnością wśród Warszawiaków.

Najwęższy dom na świecie

Inaczej Dom Kereta. Najwęższy dom na świecie znajduje się na warszawskiej Woli i jest pracownią izraelskiego pisarza Etgara Kereta. To właśnie z jego inicjatywy to dziwne miejsce zostało zaprojektowane. Interpretacji dotyczących znaczenia tego małego miejsca jest wiele, a jedna z nich mówi, że rozmiar mieszania nawiązuje do zwięzłych dzieł Etgara. Drugim prawdopodobnym wyjaśnieniem historii tego budynku jest fakt, iż ojciec Kereta był uwięziony w getcie, w tak małym pomieszczeniu, że po uwolnieniu nie mógł chodzić, ze względu na zanik mięśni. Dom Kereta jest z całą pewnością dziwadłem i warto go zobaczyć. Miejsce jednak nie nadaje się do zamieszkania, ani meldunku, gdyż nie spełnia przepisów polskiego prawa.

Szampan i Sekrety

Szampan i Sekrety to nazwa nie takiego zwykłego apartamentu, który znajduje się w Żyrardowie, czyli miejscowości, wchodzącej w skład aglomeracji warszawskiej. Apartamenty są przeznaczone dla par, które nie mają zamiaru w nocy spać, a wręcz przeciwnie – czekają na upojną noc. W ofercie apartamentów znajduje się kilka różnych pomieszczeń, zwanych „pokojami fantazji”. W nich pary mogą odgrywać różne sceny erotyczne, a przykładowe scenerie to: komisariat, pokój Greya czy namiot Sułtana. Czy to nie brzmi dziwnie? Są jednak fanatycy dobrej seksualnej zabawy, którzy korzystają z tego jak widać, kręcącego się biznesu. Ponadto firma oferuje swoje apartamenty jako miejsce masażu, scenerii filmu erotycznego lub sesji fotograficznej. Chętnych na pewno nie brakuje.

Osiedle Przyjaźń

Na warszawskim Bemowie znajduje się bardzo intrygujące osiedle. Znajdując się w nim, ma się wrażenie, że czas został cofnięty. I to o dobre kilkadziesiąt lat. Niezwykła wioska, barakowe osiedle, które kiedyś nazywało się osiedlem „Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”, cieszy oko niezwykłymi widokami i kolorami. A tak naprawdę bardzo mało osób wie o istnieniu tej starej sielanki, która uchowała się wśród nowoczesnych wieżowców stolicy. Będąc w Warszawie nie zapomnij o tym nietypowym miejscu, gdyż warto oderwać się od rzeczywistości w tym szybko żyjącym mieście.

Tramwaje w ogródku

Bardzo dziwna pasja sprawiła, że na ogródku pewnego mężczyzny wyrosły…tramwaje. Tak, dobrze widzicie. Nie kwiaty, a tramwaje. Mężczyzna sprowadzał tramwaje z rożnych miejsc Polski, aż w końcu nazbierał całkiem pokaźną kolekcję. Prywatna wystawa znajduje się przy ulicy Salomejskiej w dzielnicy Włochy. Niestety okazy nie są dobrze zabezpieczone i większość z nich wygląda bardzo źle lub wręcz zamienia się w kupkę rdzy. Warto jednak zobaczyć to miejsce, ze względu na jego unikalność. Ci starsi na pewno poczują duży sentyment i odkopią wiele dawnych wspomnień.

To już wszystkie dziwne, nietypowe miejsca, które można spotkać w Warszawie. Na pewno jest ich o wiele więcej, na pewno też wiele osób odnajdzie na tej liście miejsca, które dla nich dziwne nie są. Każdy ma jednak inne doświadczenia, inny gust pod względem miejsc, do których uczęszcza. Ta lista jest dość uniwersalna, bo faktycznie posiada w sobie lokacji, które popularne turystycznie nie są, a mogłyby być, gdyż są intrygujące i nietuzinkowe.

Autor: Aleksandra Gajda