Czujesz wyrzuty sumienia, odkładając naukę języka obcego na drugi plan? Codzienne obowiązki sprawiają, że znalezienie godziny na powtórkę gramatyki stanowi wyzwanie? Choć dla wielu z nas efektywna nauka języka obcego na własną rękę wydawać mogłaby niemałą trudnością, jest jak najbardziej do zrealizowania. Poznaj kilka sposobów, dzięki którym twoja nauka języka obcego w domowym zaciszu wskoczy na wyższy poziom!

Efektywna nauka - sprawdzone sposoby!

REGULARNE KONWERSACJE

Jeżeli podejmujesz się samodzielnej nauki języka obcego, ważnym elementem jest regularne sprawdzanie swojego progresu. Dobrym sposobem jest znalezienie takiej osoby, która odbywać będzie z nami krótkie rozmówki, jednocześnie oceniając rozwój naszych umiejętności. Ważne jest jednak, aby nasz rozmówca był na tyle zaawansowanym w danym języku, bez problemu wdrażająć się z nami w rozmowę – oceni on progres, poprawiając jednocześnie popełniane błędy. Jeżeli nikt z twojego otoczenia nie mówi swobodnie w danym języku, bez problemu znajdziesz taką osobę w internecie. HelloTalk, Busuu czy InterPals – to tylko nieliczne z aplikacji, które umożliwiają ci rozmowę z obcokrajowcami.

FISZKI

Większość z nas jest wzrokowcami, warto więc postawić na takie metody nauki, które zmotywują nas do czytania i robienia licznych notatek. Jedną z najwygodniejszych metod może być tworzenie tzw. fiszek, ułatwiających zapamiętywanie kłopotliwych słów. Form takiego notowania jest kilka. Jedna z nich to najzwyklejsze notowanie na małych karteczkach danego wyrazu – po polsku i po angielsku na odwrocie. Ze względu na małą powierzchnię kartki, przygotowane tak notatki możemy zabrać ze sobą na różnego rodzaju wyjścia, korzystając z nich w pracy czy w środkach transportu. Popularnymi fiszkami są te, w formie małych karteczek, które przyklejamy do przeróżnych rzeczy. Jeżeli słowo „lampa” przysparza nam problem – oklejmy najbliższą lampkę odpowiednią fiszką. Tym sposobem spoglądając na daną rzecz automatycznie pomyślimy o jej tłumaczeniu.

 

PRZERWY NA TŁUMACZENIE

Ucząc się języka obcego nie warto ograniczać się wyłącznie do ściśle wyznaczonych godzin główkowania przy książce. Kiedy tylko znajdziesz wolny moment w ciągu dnia, poświęć go na tłumaczenie. Bynajmniej nie chodzi o banalne zwroty czy przypadkowe słowa – skup się na tłumaczeniu tego, co właśnie wykonałeś. Jeżeli jesteś w trakcie odkurzania mieszkania – spróbuj całość opisać w danym języku. Rozwiń wypowiedź, dodając kolejno przetłumaczony opis planów na następną część dnia. Jeżeli z kolei szykujesz outfit na wieczorne wyjście – ułóż w głowie opis całości, nie pomijając najmniejszych detali, takich jak kolor czy fason.

Nauka języka obcego nie powinna ograniczać się wyłącznie do biernego studiowania książek. Warto wyjść o krok naprzód i zastosować takie metody, które naukę połączą z drobnymi, codziennymi obowiązkami. Zapomnij o kuciu na pamięć – zastosuj nasze metody i przyswajaj język obcy z przyjemnością.