Wraz ze zbliżającym się końcem semestru, powraca temat nauki. To czas sprawdzianów i egzaminów. Nie tylko uczniowie i studenci się uczą – robi to każdy z nas, kiedy jest chętny wiedzy. Poznaj kilka metod, dzięki którym zaoszczędzisz czas, a nauka przyniesie pozytywne efekty, bez spędzania całej nocy nad książkami czy notatkami.

Efektywna nauka - sprawdzone sposoby!

Odkryj swój styl uczenia się

Każda osoba posiada własny sposób uczenia się. Co to oznacza? Niektórzy na głos czytają notatki bądź nagrywają kluczowe momenty na dyktafon czy komórkę. Są to tak zwani słuchacze. Swoją wiedzą możesz dodatkowo podzielić się z innymi – poprzez dyskusję. Inni są wzrokowcami i uczą się poprzez ,,patrzenie”. Wtedy sprawdzą się przejrzyste zapiski, używanie kolorowych zakreślacz,y czy rysowanie diagramów.

Wybierz dobre miejsce

Komfortowe warunki są bardzo ważne, jeśli planujemy się uczyć. Najlepsze będzie pomieszczenie w domu, gdzie nie ma żadnych elektronicznych ,,rozpraszaczy” w pobliżu (telewizor, radio, telefon). Również oświetlenie i temperatura powinny być odpowiednie. Każdy czynnik zewnętrzny ma bowiem duży wpływ na rezultaty naszej edukacji.

Rób sobie przerwy

Robienie przerw podczas nauki jest ważne, szczególnie jeśli czujesz zmęczenie lub frustrację. Zbyt długi czas spędzony nad notatkami, może obniżyć wydajność. Planując chwilę wytchnienia, odejdź od miejsca gdzie się uczysz np. wyjdź na zewnątrz, dotleń organizm czy przygotuj sobie gorącą herbatę. Regularne, krótkie przerwy zwiększają koncentrację i produktywność.

Zadbaj o zdrową dietę

Produkty bogate w antyoksydanty sprzyjają pracy mózgu oraz poprawie pamięci: brokuły, szpinak, awokado, owoce cytrusowe. Do swojego menu warto dodać również tłuszcze nienasycone obecne w: łososiu, pestkach dyni, pestkach słonecznika, czy orzechach włoskich.

Miej pozytywne nastawienie

To, jakie masz podejście, znacząco wpływa na jakość wykonywanych zadań i efektywność uczenia się. Jeśli będziesz powtarzać w myślach, że nie możesz tego zrobić i nie widzisz sensu angażowania się w naukę, to jej próba będzie prawdopodobnie trudniejsza. Zamiast negatywnych myśli, skup się na pozytywach. Wykorzystaj swoje mocne strony. W trakcie myślenia pozytywnego, ośrodki nagrody w naszym mózgu wykazują większą aktywność. Dzięki temu łatwiej przyswoisz wiedzę.

Autor: Klaudia Bogdan