Eklektyczny styl we wnętrzach może robić bardzo pozytywne wrażenie. Niestety nie jest łatwo uzyskać taki efekt. Eklektyzm w końcu charakteryzuje się połączeniem różnych stylów, a w takim przypadku można bardzo łatwo przesadzić. Dlatego warto znać kilka zasad, które sprawią, że mieszkanie będzie nie tylko różnorodne, ale też stylowe.

Eklektyczny styl - jak nie przesadzić z różnorodnością?

Przemyśl układ

Różnorodność wzorów, kolorów i tekstur nadaje wnętrzom eklektyczny styl oraz unikalny wygląd, ale warto wcześniej przemyśleć ich rozmieszczenie. Jeśli to zrobimy, możemy być pewni, że w pomieszczeniach nie zabraknie harmonii. Dlatego przed zakupami, warto pomyśleć, gdzie chcemy umieścić konkretne meble. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której zabraknie miejsca dla niektórych przedmiotów. Możemy też stworzyć punkt centralny, w którym umieścimy najbardziej dekoracyjny element lub stworzymy ciekawą kompozycję na ścianie.

Nie zapominaj o użyteczności pomieszczenia

W trakcie urządzania wnętrza nie zapominaj, że pokój powinien być przede wszystkim użyteczny. Dlatego zastanów się nad przydatnością każdego przedmiotu, który w nim umieścić. Na początku znajdź miejsce dla tych naprawdę potrzebnych, dopiero na koniec pomyśl o dekoracjach. Jeśli decydujesz się na styl eklektyczny zadbaj o to, aby pojawił się w całym mieszkaniu. Pamiętaj też, aby zadbać o pewną spójność. Przestrzeń nie powinna się zmieniać gwałtownie podczas przechodzenia do innego pomieszczenia, bo wtedy całe mieszkanie będzie się wydawać chaotyczne.

Zadbaj o równowagę

Tworzenie eklektycznych wnętrz nie oznacza porzucania każdej reguły. Jeśli chcemy, aby wnętrze pozostało stylowe, musimy pamiętać o odpowiedniej równowadze. Nie możemy przesadzić z nadmiarem kolorów, czy stylów. Faktycznie w takiej aranżacji możemy poszaleć, ale warto wybrać jakiś motyw przewodni, którego będziemy się trzymać. Możemy np. wybrać kolor czy jakieś inne cechy wnętrza pojawiające się najczęściej, taka podstawa pomoże nam uniknąć przesady.

Nie poddawaj się od razu

Stworzenie wnętrza w eklektycznym stylu, które faktycznie będzie zachwycać, nie jest łatwe. Jednak nie warto poddawać się od razu. Czasami czeka nas kilka podejść, aż wreszcie uda nam się stworzyć stylowe pomieszczenie. Dlatego czasami potrzebujemy kilku prób, aby wreszcie uzyskać zadowalający efekt. Trzeba też pamiętać, że rezultat należy ocenić, gdy już umieścimy wszystkie meble i przedmioty w pokoju, dopiero wtedy zobaczymy, jak wnętrze będzie faktycznie wyglądać.