Nieraz zdarzyło się Wam zapewne poczuć ból w plecach. Zazwyczaj przymyka się na to oko i macha ręką bez przywiązywania wagi. Czasami powie się coś w stylu starość nie radość i tak to już musi być. Im człowiek ma więcej wiosen na karku tym bardziej bolą kości. Ale jak to zwykle w takich przypadkach bywa, lekceważenie nie doprowadzi do niczego dobrego. Bo nie chodzi przecież tylko i wyłącznie o plecy, ale też inne części ciała, które przeciążone mogą odmówić posłuszeństwa. Czasami nie wystarczy położyć się na chwilę i odpocząć. W niektórych przypadkach trzeba się udać po pomoc do specjalisty. I tu właśnie na scenę wkraczają fizjoterapeuci!
Czym jest fizjoterapia?
W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że fizjoterapia to nie rehabilitacja. Fizjoterapia jest pojęciem węższym i jedynie składową rehabilitacji. Ta druga ma zapewnić odzyskanie pełnej sprawności zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Fizjoterapia natomiast skupia się tylko i wyłącznie na fizycznym przywróceniu pełni możliwości naszego ciała. Stosuję się ją zarówno przy chorobach przewlekłych takich, jak osteoporoza, bóle kręgosłupa (spowodowane np. skoliozą), zwyrodnienia stawów czy inne dolegliwości mięśniowe. Fizjoterapia ma jednak zastosowanie również w przypadku urazów, do których zalicza się złamania, uszkodzenia stawów czy zerwania mięśni. W dużym skrócie, dzięki fizjoterapii jesteśmy w stanie przywrócić możliwie najpełniejszą sprawność ruchową naszego ciała, w przypadku, gdy jest ona ograniczona.
Kim jest fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta jest osobą o wykształceniu medycznym. Aby legalnie móc w Polsce świadczyć usługi fizjoterapeutyczne należy ukończyć 5-letnie studia medyczne z zakresu fizjoterapii bądź rehabilitacji ruchowej. Nie wystarczy już zrobić licencjatu! Teraz jedynie osoby z tytułem magistra są w stanie w pełni świadczyć swój zakres usług. Ponadto trzeba także postarać się o prawo do wykonywania zawodu, który uzyskuje się w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów. Dzięki takim uregulowaniom możemy być niemal pewni, że trafimy do kompetentnej osoby, która wie, jak nam pomóc. Owszem, może zdarzyć się przypadek, że nie będziemy zadowoleni z usług. Jednak bardzo mało prawdopodobne jest, że przyjmie nas osoba, która nie ma choćby elementarnej wiedzy.
Terapia manualna
Przy artykule poświęconym fizjoterapii, warto wspomnieć o terapii manualnej. Jest to jedna z form fizjoterapii oparta na odpowiednich technikach masażu, ucisków i chwytów. Dzięki temu możemy wzmocnić kręgosłup oraz stawy. Terapia manualna jest wskazana dla osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa czy stawów. Część osób nie jest przekonana do terapii manualnej ze względu na jej bardzo stare korzenie. Wywodzi się ona jeszcze z kultury i medycyny starożytnej. Opiera się jedynie na pracy rąk terapeuty bez użycia nowoczesnych przyrządów. Stąd też zdarzają się porównania do znachorstwa. W rzeczywistości jednak, terapeuci manualni, prowadzący swoje gabinety legalnie, również muszą posiadać odpowiednie wykształcenie medyczne. Nie jest to więc w żadnym niebezpieczna czy nielegalna forma rehabilitacji czy terapii.
Pamiętajcie więc, jeżeli od dłuższego czasu doskwiera Wam ból pleców, stawów czy mięśni nie zwlekajcie dłużej. Udajcie się do specjalisty! Do osoby, która dzięki swojej wiedzy i pracy będzie mogła pomóc lub doradzić, jak walczyć z problemem.
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]