Ginekomastią nazywa się przerost gruczołu piersiowego, który w szczególności charakteryzuje się powiększeniem tkanek w okolicy samych piersi i brodawek. Jest to rodzaj patologii, który może pojawiać się u mężczyzn. Często ma związek z zaburzeniami hormonalnymi. W takiej sytuacji mężczyźni czują się zakłopotani i zawstydzeni swoją sylwetką, ponieważ ich klatka piersiowa odbiega od typowych wzorców męskiego wyglądu. W takiej sytuacji mogą porozmawiać z lekarzem na temat ginekomastii. Na jej temat dostępnych jest wiele informacji — niektóre z nich są jednak mitami, które kłócą się z faktycznym stanem rzeczy i medycyną w tym zakresie.

Pacjenci z ginekomastią muszą przystąpić do leczenia

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy z powodu ginekomastii czeka ich niezbędne, obligatoryjne leczenie wchodzące w zakres medycyny estetycznej. Trzeba mieć na uwadze, iż ten problem dotyczący mężczyzn w dużej mierze zależy od nich samych i tego, jak czują się ze swoją sylwetką. Jeśli rozważają leczenie, mogą porozmawiać o nim z lekarzem. Jeśli nie chcą, nie muszą korzystać z terapii. Warto mimo wszystko zwrócić uwagę na ten problem, ponieważ może wynikać z zaburzonej gospodarki hormonalnej. Być może okaże się, iż sam aspekt hormonalny będzie wymagał uregulowania i wsparcia medycznego.

Jedyną przyczyną ginekomastii jest przerost tkanki tłuszczowej

Niektórzy pacjenci spotykają się ze stwierdzeniem, iż ginekomastia spowodowana jest przerostem tkanki tłuszczowej. Jest to jednak mit i wprowadza wielu w błędne myślenie o omawianym schorzeniu. Ginekomastia dotyczy przerostu tkanki gruczołowej. Jej nadmierna ilość w okolicy sutków powoduje wizualne powiększenie piersi. Jeżeli u konkretnego pacjenta pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej, mówi się wtedy o lipomastii. Może ona być konsekwencją nadwagi i uwarunkowań genetycznych, które powodują odkładanie się tłuszczu właśnie w okolicy klatki piersiowej.

Ginekomastia jest stanem tymczasowym

W przypadku ginekomastii nie poddaje się leczeniu pacjentów, u których ten problem może wynikać z tymczasowych zaburzeń hormonalnych. Mogą one być rezultatem chociażby okresu dojrzewania. Tego typu przerost jest także spotykany u niemowląt. Niekiedy wynika z naturalnie postępujących procesów starzenia. Może mieć zatem charakter tymczasowy.

Jeśli natomiast po osiągnięciu dojrzałości i pełnoletności pacjenci wciąż borykają się z przerostem tkanki gruczołowej w okolicy klatki piersiowej, mogą skorzystać z zabiegów powodujących jej redukcję. Wymaga to jednak przeprowadzenia wnikliwego wywiadu medycznego.

Utrata wagi i dieta zmniejszy objawy ginekomastii

Odchudzanie to dobry sposób na utratę nadprogramowych kilogramów, jednak nie będzie mieć wpływu na poprawę sylwetki w okolicy tkanki piersiowej. Oczywiście można schudnąć i poprawić swoją figurę np. dzięki ćwiczeniom siłowym, jednak przy szczuplejszej budowie ciała piersi mogą być bardziej wyraziste i jeszcze bardziej rzucać się w oczy. Ponadto aktywność fizyczna nie wyeliminuje głównego problemu, ponieważ nie wpływa na redukcję tkanki gruczołowej. W tym celu wykonuje się zabiegi chirurgiczne.

Picie alkoholu może powodować ginekomastię

Związek pomiędzy alkoholem a ginekomastią to bardziej skomplikowana kwestia. Istnieje ogólne przekonanie, iż picie piwa może powodować rozwój omawianego zjawiska u mężczyzn. Należy jednak mieć na uwadze, iż piwo chmielowe nie zawiera wystarczającej ilości fitoestrogenów, aby można było uznać ten aspekt za bezpośrednią przyczynę rozrostu klatki piersiowej.

Bardziej prawdopodobny jest rozwój ginekomastii u pacjentów, którzy często i systematycznie sięgają po alkohol. Jeżeli wystąpi u nich uszkodzenie wątroby z tego powodu, zostanie zakłócony proces zmian hormonalnych, co wpłynie na rozwój ginekomastii.

Ginekomastia to stosunkowo wstydliwa przypadłość, która może prowadzić do utraty pewności siebie. Wyeliminowanie tego problemu może wymagać interwencji chirurgicznej. Jeżeli podejrzewasz u siebie ginekomastię, możesz umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i porozmawiać z lekarzem o swoim problemie.