Nie da się ukryć, że Polacy od lat wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych, a liczba emigrantów z każdym rokiem wzrasta. Spośród krajów Unii Europejskiej najwięcej Polaków przebywa w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Irlandii. Natomiast w krajach nienależących do Unii Europejskiej odnotowano, że Polacy chętnie wyjeżdżają do Norwegii, Szwajcarii oraz od niedawna na Islandię.
Dlaczego Islandia?
Oczywistym powodem, dla którego nasi rodacy decydują się na wyjazd na Islandię jest praca. Znalezienie pracy nie jest trudne, ułatwiają to przeróżne strony internetowe oraz grupy facebookowe, gdzie znajdują się liczne ogłoszenia. Warto również wspomnieć, że nie trzeba znać języka islandzkiego, który jak się okazuje jest jednym z najtrudniejszych. Islandczycy bez problemu posługują się językiem angielskim. Pracę można znaleźć w każdej dziedzinie, a najpopularniejsze na Islandii to:
- gastronomia,
- turystyka,
- rybołówstwo,
- budownictwo,
- mechanika,
- elektryka.
Kolejnym powodem licznych wyjazdów na tę wyspę są przepiękne krajobrazy i niecodzienne widoki, które sprawiają, że Islandia bardzo wyróżnia się na tle innych krajów. Możesz zobaczyć tam lodowce, wulkany, gejzery, jaskinie i fantastyczne wodospady. To wszystko sprawia, że turystów na tej wyspie nie brakuje, jednakże nie każdy może wytrzymać klimat Islandii. Pogoda jest częstą przyczyną narzekań emigrantów. Temperatura w lecie waha się od 12°C do 18°C stopni, a silny wiatr wiejący znad oceanu jest czasami nie do wytrzymania. Jednak nic tak nie motywuje, jak możliwość zarobienia dużych pieniędzy oraz chęć zrobienia zdjęć w jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi.
Jaka część Islandii jest najbardziej popularna?
Najbardziej popularnym miastem na Islandii jest zdecydowanie Reykjavik – stolica położona w południowo-zachodniej części wyspy nad Zatoką Faxa. Reykjavik oraz jego okolice przyciągają dużą liczbę turystów ze względu na najsłynniejsze atrakcje – wodospady, lodowce, czarne plaże i wszelkie inne atuty, które kojarzą nam się z Islandią. Warto również wspomnieć, że większa część wyspy w okresie zimowym jest zamknięta ze względu na złe warunki pogodowe, również i latem zdarzają się zamknięte drogi ze względu na sztormy, dlatego przebywanie w okolicy Reykjaviku wydaje się być najbezpieczniejszą opcją.
Islandia latem, czy zimą?
Przyjęło się, że na Islandii występują tylko dwie pory roku: lato i zima, ponieważ wiosna i jesień są mało charakterystyczne. Pogoda zmienia się tutaj cały czas, co dobrze oddaje powiedzenie: „Kiedy jesteś na Islandii i nie podoba ci się pogoda, poczekaj 5 minut”. Zdecydowanie znaczna część turystów wybiera się na Islandię w okresie od czerwca do sierpnia. Przed zaplanowaniem wyjazdu warto zastanowić się, co chcemy zobaczyć, ponieważ Islandia zimą i Islandia latem to dwie różne wyspy. Oczywiście w okresie letnim łatwiej poruszać się po kraju, większość dróg jest przejezdna, więc można wypożyczyć samochód i bez problemu przejechać przez kraj. Również warunki pogodowe sprzyjają w zwiedzaniu wyspy nawet pieszo. Natomiast w zimie Islandia zamienia się w lodową krainę, a największą atrakcją tego okresu jest możliwość zobaczenia zorzy polarnej. Islandia słynie również z tego, że jest to kraj obfity w gorące źródła geotermalne, w których można się kąpać przez cały rok.
Moda na Islandię
Zainteresowanie wyjazdem na Islandię wśród młodych ludzi wzrosło wraz z licznymi filmami, publikowanymi przez znanych youtuberów oraz dużą ilością zdjęć, którymi pozwalają nam nacieszyć oko influencerzy. W ostatnich lata również literatura porusza islandzką tematykę, cieszącą się dużą popularnością. Tak właśnie rośnie moda na wakacje na Islandii i chęć poznania tego, co nieznane. Obserwatorzy zafascynowani pięknymi widokami decydują się na pójście w ślady swoich idoli, a dzięki temu każdy z nas o Islandii słyszał i być może planuje już podróż w to niezwykłe miejsce.
Autor: Karolina Herba
Islandia jest jeszcze unikalna tym, że praktycznie nie mają przystępności, nie mają również armii, a policja nie nosi broni!