Wiosna to najlepszy czas, aby korzystać w pełni z natury. Warto zatem aktywność fizyczną przenieść na zewnątrz, gdzie możemy oddychać  świeżym powietrzem i otoczyć się zielenią. Jakie sporty warto wybrać?

Jak aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu?

Jaką aktywność wybrać? 

Jeśli mamy ogródek, to możliwości jest naprawdę wiele! Gimnastyka, którą dotychczasowo ćwiczyliście w domu, przenieście na dwór. Trening w plenerze jest ponadto doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. 

Zacznijcie kręcić hula hoopem, jeśli uważacie, że tu i ówdzie przybyło Wam trochę za dużo. Ta aktywność poprawia ogólną kondycję i nastrój, a poza tym to świetna zabawa. Efekty można zobaczyć już po kilku dniach systematycznego ćwiczenia. Najlepiej sprawdzi się hula- hoop z wypustkami. 

A może badminton czy siatkówka? Wbrew pozorom nie potrzebujemy siatki ani dużej przestrzeni. Wystarczy tylko piłka lub paletki i lotki. Z kolei piłka nożna lub ręczna to świetny sport zespołowy. 

Wolicie wybrać się poza teren swojego domostwa? Nie ma sprawy! Rower w ostatnim czasie stał się bardzo modny i istnieje wiele szlaków rowerowych, na których można cieszyć się pięknymi widokami. Wybierz się trasę – spakuj plecak i w drogę! 

Tak samo z bieganiem, które niesie  ze sobą wiele korzyści, wzmacnia organizm, ma wspaniały wpływ na sylwetkę i kondycję, a dzięki regularnym treningom możemy cieszyć się piękną i gładką cerą. Po bieganiu od razu poczujemy przypływ energii. 

Piesze wędrówki to również bardzo ciekawa forma aktywności. Preferujecie kontakt sam na sam z przyrodą? Jeśli tak, to wybierzcie, gdzie chcecie się udać, spakujcie najpotrzebniejsze rzeczy i ruszajcie w świat. Tylko pamiętajcie, żeby zaczynać od małych dystansów, dopóki organizm nie przywyknie do zmiany. 

Spacer po lesie uspokaja, odpręża, poprawia nastrój. Drzewa niosą wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ wytwarzają jony ujemne. To one neutralizują niekorzystne dla organizmu jony dodatnie powstające w wyniku chorób lub emitowane przez otaczający nas ze wszystkich stron sprzęt elektroniczny, a więc przytulanie drzew jak najbardziej wskazane! 

Jeszcze innym sposobem aktywności jest nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijami. Zdecydowanie poprawicie kondycję, sylwetkę, a co więcej- wzmocnicie organizm. Najważniejszy jest jednak dobór kijów, który nie obciąży ciała. Najlepiej spytać się specjalistów, żeby później nie żałować. 

Korzyści płynące ze sportu bliżej natury 

– Dotlenienie mózgu – a to wszystko, dzięki dostarczanej do niego większej ilości tlenu, co sprawia, że lepiej funkcjonuje;

– Poprawienie koncentracji;

– Dostarczenie witaminy D, która jest wszystkim niezbędna;

– Opóźnienie procesu starzenia – to chyba wielka motywacja do ruchu, którego powinno być jak najwięcej;

– Zwiększenie produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia – aktywność fizyczna pomaga poprawić nastrój, dodać energii, a także przyśpiesza metabolizm;

– Spalanie większej liczby kalorii – uprawianie sportu na zewnątrz sprawia, że organizm może spalić większą liczbę kalorii i zużyć je na ogrzanie ciała w celu wyrównania różnicy temperatur;

– Zwalczanie stresu – ruch na świeżym powietrzu wpływa na spadek kortyzolu w organizmie, który często nazywany jest hormonem stresu;

– Spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi – wspólne uprawianie sportu wzmacnia więzi międzyludzkie. Uczy funkcjonować w zespole i pozwala spędzić miło czas w gronie ulubionych osób.

Efekty płynące z aktywności pojawią się bardzo szybko, a poprawę samopoczucia można zauważyć już po pierwszym treningu. Do niczego się nie warto się zmuszać, ale wybierzmy taką aktywność, która sprawia nam najwięcej radości. I małymi kroczkami starajmy się wdrążać ją w życie.