Większość osób nie może znieść widoku tłustych włosów. Zdarza się więc, że z tego powodu myją je zbyt często. W efekcie można doprowadzić swoje kosmyki do fatalnego stanu, a tego przecież nie chcemy. Dlatego warto wiedzieć, jak często należy myć włosy, aby pozostały w dobrej kondycji.

Jak często należy myć włosy?

Jak często więc należy myć włosy?

Tak naprawdę nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od kilku czynników, do których zalicza się rodzaj włosów, kondycja skóry głowy, a także ilość używanych produktów. Chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, to warto pamiętać, żeby nie myć włosów zbyt często. W przeciwnym wypadku możemy pozbyć się ich naturalnej ochrony i sprawić, że kosmyki będą zbyt suche.

Jak określić, jak często powinnaś myć swoje włosy?

Jak już wspomnieliśmy, to jak często należy myć włosy, zależy od kilku czynników. Jeżeli masz normalne, niesprawiającego żadnych problemów włosy, wystarczy robić 1-3 razy w tygodniu w zależności od tego, jak szybko się przetłuszczają. Pamiętaj też o umiarze przy stosowaniu różnych produktów. Jeżeli przesadzisz, możesz przyczynić się do nadmiernego wydzielania sebum. Nie zapominaj też, że zbyt częste mycie włosów przyspiesza ich przetłuszczanie się. Osoby, które robią to codziennie, doprowadzają do tego, że ich gruczoły łojowe stają się nadmiernie aktywne. W efekcie umyte rano włosy już wieczorem wyglądają nieświeżo. Dlatego warto starać się robić to raczej co 2-3 dni.

Nie zapominajmy jednak, że są osoby, które muszą myć włosy codziennie. Dotyczy to tych, którzy używają bardzo wielu produktów do stylizacji i pięlęgnacji. Dla dobra kosmyków lepiej je zmywać codziennie. Drugą grupą osób, które muszą często muszą myć włosy, to te z tłustą skórą głowy. Ich przypadku powtarzanie tej czynności codziennie lub co 2 dni, może się okazać konieczne.

Co robić, gdy włosy u nasady zbyt szybko się przetłuszczają?

Niestety niektórzy mają pecha i ich włosy przetłuszczają się bardzo szybko. W takiej sytuacji nie mogą unikać częstego mycia włosów. Jednak w tej sytuacji może pojawić się inny problem – włosy na końcach staną się zbyt suche. Jak więc postępować w takiej sytuacji? W końcu nikt nie chce chodzić z tłustymi włosami, ale wysuszanie kosmyków na długości również  może martwić.

Jeżeli jesteśmy zmuszeni myć włosy codziennie, to warto zainwestować w odpowiedni szampon. Dzięki temu zadbamy o kondycję swoich kosmyków. Najlepiej sprawdzi się produkt bezsiarczanowy, ponieważ siarczan może podrażniać skórę głowy i wysuszać kosmyki. Należy też pamiętać o bardzo ważnej zasadzie, że szampon stosujemy na skórę głowy i włosy przy nasadzie, a odżywkę na długości. Dzięki temu kosmyki będę się lepiej prezentowały i rzadziej przetłuszczały.

Jak odzwyczaić się od częstego mycia włosów?

Wiele osób przyzwyczaiło swoje włosy do codziennego mycia włosów i wydaje im się, że już nic z tym zrobić nie mogą. Na szczęście z pomocą przychodzą nam suche szampony. Dzięki nim możemy przetrwać czas pomiędzy kolejnymi myciami, a w efekcie włosy zaczną się coraz mniej przetłuszczać. Jednak w tym przypadku też należy uważać i nie możemy przesadzać ze stosowaniem suchego szamponu, aby nie przesuszyć skóry głowy. Warto też pamiętać, że drogeryjny produkt możemy zastąpić mąką lub talkiem, gdy akurat nie mamy go pod ręką.