Urlop to czas, w którym każdy chciałby się zrelaksować i nie myśleć o konsekwencjach. Co jednak w kwestii wagi? Tak wiele osób pragnie schudnąć przed wakacjami, aby dobrze czuć się w stroju kąpielowym czy w krótkich spodenkach. Co zrobić, aby nie przybrać na nowo na wadze, a przy okazji nie dać się zwariować?

latem

Postaw na napoje zero

Temperatury w lecie dają w kość. Nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu, oczywiste jest to, że najlepiej byłoby pić mineralną wodę. Ta dobrze nawadnia, nie posiada kalorii, a do tego jest w miarę tania. Nie każdy ma jednak ochotę na wodę. W przypadku napojów słodzonych warto postawić na wersję zero. Te posiadają minimalną ilość kalorii, a co za tym idzie, nie wpłyną zbytnio na zapotrzebowanie kaloryczne danego dnia.

Nie musicie przejmować się osobami, które krzyczą, jak niezdrowe są napoje zero. Jeśli nie pijecie kilkudziesięciu litrów dziennie, nic wam nie grozi.

Wybieraj mniej kaloryczny alkohol

Wiele osób ma ochotę na zimne piwo w gorący dzień. To jednak nie za dobre rozwiązanie. Alkohol posiada sporo kalorii, a dodatkowo wpływa na krążenie, co może być nad wyraz niebezpieczne w upalne dni.

Jeśli jednak macie ochotę na alkohol. Wieczorem, gdy ciut się ochłodzi, postawcie na mniej kaloryczne napoje.

Warto pamiętać, że nisko procentowe alkohole mają sporo kalorii. Jeśli chcecie jednak zadbać o dietę, można postawić na:

 • brandy, 65 kcal w 30 ml,
 • whiskey, 65 kcal w 30 ml,
 • wódka czysta, 110 kcal w 50 ml,
 • koniak, 160 kcal w 50 ml,
 • wino białe wytrawne, 80 kcal w 120 ml.

Nie daj się zwariować

W kurortach wakacyjnych, aż roi się od budek z lodami, goframi, frytkami, burgerami i wieloma innymi smakołykami. Z wielką chęcią wszystkiego by się spróbowało. Nie twierdzimy, że macie nie jeść takich przekąsek. Warto jednak ustalić sobie jakiś limit, np. pozwólcie sobie na tylko jedną taką atrakcję dziennie. Jednego dnia zjedźcie lody, drugiego gofry, a trzeciego kiełbasę z grilla. To znacznie ograniczy kalorie i pozwoli wam panować nad apetytem.

Korzystaj z dobrej pogody

Wysoka temperatura to nie tylko czas na wylegiwanie się na plaży. To idealna pora na spacery, jazdę na rowerze, rolkach czy na hulajnodze. Pamiętajcie jednak o tym, aby zawsze mieć ze sobą picie oraz czapkę/chustę, która uchroni was przed promieniami słonecznymi.

Uprawiaj wakacyjne sporty

Wakacje to świetny czas, aby zaznać trochę ruchu. Nad morzem możecie postawić na wszelkie atrakcje związane z wodą. Oto tylko kilka naszych propozycji jak spędzać czas w lecie. Można postawić na:

 • bieganie,
 • badminton,
 • pływanie,
 • windsurfing,
 • rolki,
 • rower,
 • kajaki,
 • sporty plażowe (np. siatkówka).

Samodzielnie twórz posiłki

Jeśli zależy Wam na kontrolowaniu i ograniczaniu kalorii, warto samodzielnie przygotowywać posiłki, czy to na drogę, czy już na urlopie. W trasie świetnie sprawdzą się naleśniki na zimno, np. z twarogiem albo kanapki ze sporą ilością warzyw.

Na wakacjach dobrze jest postawić na lekkie posiłki, które szybko i łatwo przygotować. Mogą być to sałatki albo makarony, które mogą poleżeć w lodówce do kolejnego dnia.

Nie poddawaj się

Jeśli jednak wszystkie sposoby zawiodą, pamiętajcie, aby się nie zamartwiać. Każdemu zdarzy się chwila słabości. Najważniejsze, aby po powrocie z urlopu wrócić do wcześniejszego trybu życia. Myślenie typu „skoro tydzień nie trzymałem się diety, to teraz już też nie muszę” jest najgorszym możliwym podejściem do sprawy. Gorszy tydzień nie skreśla wszystkich starań.