Latem często robimy sobie urlop od wszystkiego. Niestety, czasem zapominamy też o prawidłowej pielęgnacji. Nie zapewniamy naszym włosom odpowiedniej ochrony, a słońce i morska woda mogą mieć na nie zły wpływ. W efekcie nasze kosmyki stają się suche, szorstkie, często się elektryzują i trudno nad nimi zapanować. Jak więc pielęgnować włosy po lecie, aby poprawić ich kondycję?

Jak pielęgnować włosy po lecie?

Domowa pielęgnacja włosów po lecie

Po wakacjach w naszej pielęgnacji włosów powinna być regeneracja. Dzięki temu możemy częściowo cofnąć szkody wyrządzone przez słońce. Musimy pamiętać, że w tej sytuacji szampon i odżywka nie wystarczą, potrzebna też będzie maska, a nawet serum. Kosmetyki oczywiście dobieramy to naszych potrzeb – szampon do skóry głowy, a pozostałe produkty do rodzaju włosów. Jeśli chcemy, aby powakacyjna regeneracja przyniosła odpowiednie efekty, najlepiej wybierać preparaty zawierające ceramidy, jedwab, witaminy z grupy B, witaminę A i E, pantenol, proteiny oraz keratynę. Jednak musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej równowagi pomiędzy substancjami nawilżającymi, olejami i proteinami. Nadużywanie preparatów zawierających, takie składniki jak: proteiny mleczne, kolagen, jedwab, elastynę, proteiny pszenicy lub owsa czy keratynę może doprowadzić do przeproteinowania włosów. Wówczas staną się one kruche, łamliwe, szorstkie, napuszone i trudne do ułożenia.  

Ważny jest nie tylko rodzaj produktów, ale też sposób ich stosowania. Przede wszystkim nie możemy przesadzać ze zbyt częstym myciem włosów. Tłuste musimy myć tak często jak tego wymagają, a suche co kilka dni. Nie powinno się też nakładać odżywki przy nasadzie włosów, aby nie przyspieszyć przetłuszczania. Maskę natomiast nakładamy na włosy osuszone ręcznikiem, to nie będzie spływać wraz z wodą. Z reguły stosuje się ją raz w tygodniu, ale pielęgnacja włosów rządzi się swoimi prawami i przez miesiąc warto ją nakładać po każdym myciu. Jeżeli zależy nam na lepszym efekcie, to po nałożeniu możemy owinąć folią włosy zabezpieczyć ręcznikiem.  Świetnie sprawdzą się też domowej roboty maseczki. Wystarczy tylko wybrać produkty mające działanie nawilżające, np. avocado, banany, aloes, piwo, jajko, miód, mleko, majonez, śmietana, naturalny jogurt czy sok z cytryny. Można je wykorzystać jako składniki maseczki lub pojedynczo nałożyć na włosy.

Warto też pamiętać o odpowiedniej diecie, aby odżywić włosy również od wewnątrz. Ważne dostarczyć organizmowi witaminy z grupy B, a także witaminę A, E, H i P. Na dobry wygląd włosów mają też wpływ kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.  Powinno się jeść chude mięso, ryby, ciemnozielone warzywa, soję, soczewicę, fasolę, chleb pełnoziarnisty, orzechy, ser i jajka. Należy też pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu. 

Pielęgnacja w salonie fryzjerskim

Niestety włosy po lecie często są w bardzo złej kondycji i domowa pielęgnacja może nie wystarczyć. Wówczas nie mamy wyjścia i musimy udać się do fryzjera. Zazwyczaj nie unikniemy podcięcia końcówek i nie warto tego kroku odwlekać, bo stan naszych włosów na pewno nie ulegnie poprawie. Rozdwojonych końcówek nie uda nam się naprawić, a ich pozbycie się odświeży naszą fryzurę. Jednak włosy po lecie nie lubią cieniowania, bo tylko niepotrzebnie je bardziej obciąża. Zdecydowanie lepsze jest równe cięcie, które nie zniszczy kosmyków.

Jak pielęgnować włosy po lecie?

Warto też zdecydować się na profesjonalny zabieg pielęgnacyjny. Obecnie salony fryzjerskie oferują wiele metod, więc z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Najlepsze efekty przyniosą jednak zabiegi z wykorzystaniem sauny lub pielęgnicy, gdyż pod wpływem ciepła kosmetyki będą miały silniejsze działanie. Wytwarzana para wodna przez saunę ozonową lub ultradźwięki przez pielęgnicę sprawiają, że składniki zawarte w preparatach lepiej wnikają w głąb włosów. Po zabiegach kosmyki stają się zdrowsze, bardziej elastyczne i lśniące.

Można też wybrać się na zabieg keratynowy, w trakcie którego uzupełniany jest niedobór naturalnego budulca włosów. Po zabiegu są one doskonale nawilżone, miękkie, lśniące, grubsze i łatwiejsze w rozczesywaniu. Najbardziej popularne jest keratynowe prostowanie, które nie tylko wygładza, ale też regeneruje i odżywia włosy.

Tego unikaj!

  • Włosy po lecie często są zniszczone i nie służy im wysoka temperatura. Dlatego zrezygnujmy przez pewien czas z prostownicy i lokówki, ograniczmy też korzystanie z suszarki. Jeśli nie możesz się bez niej obejść, nastaw na zimny nawiew powietrza.  
  • Mocnego szczotkowania mokrych włosów – po umyciu należy delikatnie osuszyć je ręcznikiem, a potem rozczesywać. Zniszczone włosy są bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne. 
  • Pianek, żeli i mocnych lakierów – mogą one jeszcze bardziej wysuszać włosy. 
  • Rozjaśniania i koloryzacji – jeżeli bardzo zależy nam na zmianie koloru włosów, to lepiej zastosuj farbę bez amoniaku.