Codziennie towarzyszy Ci smutek i niepokój? Często chcesz coś powiedzieć, ale się wstydzisz i nie masz siły przebicia? Wielu ludzi boryka się z tymi trudnościami. Jednak w ciągu dnia spotykamy osoby, które emanują pozytywną energią, spełniają się i są odważne. Jak one to robią? Nie patrz na innych, tylko staraj się podnieść swoją samoocenę.

Jak podnieść swoją samoocenę?

Miej pozytywne wyobrażenie siebie

Towarzyska, mądra, otwarta, elastyczna, itd. – to cechy przeciętnych ludzi. Gdyby spytać zwykłych przechodniów na ulicy, jakich przymiotników użyją na określenie siebie – te powyższe pojawią się bardzo często. Sformułuj dla własnej osoby unikalne mniemanie. W każdej nadchodzącej pozornie stresującej sytuacji wyobrażaj sobie siebie z tym właśnie największym atutem. Przypomnij sobie, że bardzo łatwo przychodzi Ci składanie zdań, wyrażanie myśli lub bardzo dobrze znasz konkretną branżę albo tematykę. Nawiąż na spotkaniu do twojego atutu, a z pewnością poczujesz przypływ pewności siebie.

Zadbaj o swój wygląd

Nadmiar tkanki tłuszczowej to jeden z głównych powodów niepewności siebie. Zdarzają się wyjątki, ale wiele osób z nadwagą wykazuje też skłonności aspołeczne. Nie integrują się ze szkolną, czy też pracowniczą grupą. Ograniczają kontakt jedynie do relacji zadaniowej. Aktywność fizyczna pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów. Ponadto wyzwoli się hormony szczęścia oraz adrenalinę, dzięki temu podniesie się poziom  samopoczucia, a zarazem samoocena. Zachowaj też zbilansowaną dietę. Oczywiście nie chodzi o to, że spożywanie samych warzyw i owoców podniesie samoocenę. Jednak włączenie tego rodzaju produktów do diety, wpłynie pozytywnie na ogólny stan zdrowia, ale również stan zdrowia skóry, włosów, czy paznokci. Ciastko do kawy, gorąca czekolada, czy pizza od czasu do czasu to nic złego. Natomiast regularne objadanie się często jest przyczyną bólu brzucha, czy zaparć. Dodatkowo nieświeże potrawy, czy też zbyt tłuste i słone mogą powodować zgagę, biegunkę, a w przypadku wysokiej niestrawności nawet wymioty, czy grypę żołądkową. W przypadku takich objawów z pewnością nie podniesiemy swojej samooceny. Weekendowe SPA, jacuzzi, manicure, peeling twarzy, masaż ciała. Korzystaj, co jakiś czas z tych zabiegów i znajdź czas na własne piękno. Dzięki tym działaniom z pewnością się odprężysz i oczyścisz. Środki relaksacyjne oraz upiększające bardzo pomagają podnieść swoją samoocenę.

Zrób rachunek własnego życia

Zatrzymaj się! Sprawdź, gdzie jesteś i co udało Ci się dotychczas osiągnąć. Czy cele, które wcześniej założyłeś, zostały zrealizowane? Czy plany, które miałeś, powiodły się? Jeśli nie to z pewnością warto przywołać wcześniejsze notatki, wspomnienia i zrobić rozrachunek. Warto zaktualizować życie i postawić sobie pytanie, czy na tym etapie życia jestem zadowolony/zadowolona ze swoich osiągnięć? Nie ważne jak brzmiałaby odpowiedź, warto się zastanowić, co jeszcze takiego można zrobić, by poprawić jakość własnego życia. Jeśli w odpowiedni sposób zatroszczymy się o przebieg naszego życia, z pewnością będziemy twardo stąpać po ziemi, a to spowoduje przypływ pewności siebie.

Przyjmuj komplementy

Potwierdzaj pochwały! Jeśli ktoś wyraża się z uznaniem o twojej garderobie, wyglądzie, umiejętnościach, czy cechach, nie neguj tego. Komplementy są po to, aby je przyjmować i potwierdzać. Ich odrzucanie powoduje po jednej i po drugiej stronie poczucie dyskomfortu. Odrzucanie czegoś dobrego z góry kojarzy się z czymś sztucznym, więc wzbraniajmy się od tego i jeżeli ktoś strzela w nas dawką pozytywnych superlatyw, bierzmy je garściami. W ten uda się podnieść swoją samoocenę.

Odetnij się od toksycznego towarzystwa

Znasz kogoś kilkanaście lat i nie wyobrażasz sobie, aby zerwać z nim kontakt, mimo że często słyszysz z jego ust przykrości i niedocenienie. Wspólnie spędzany czas jest destrukcyjny i bezproduktywny? Bez takich ludzi da się obejść, nawet w przypadkach długoletnich znajomości i wielkich wspólnych przeżyć. Należy zdać sobie sprawę, że to my sami decydujemy, czy we własnym życiu chcemy czuć się dobrze, czy źle. Nikt nam tego nie narzuca. Kiedy uświadomimy sobie, że to nasza decyzja zrezygnowanie z tego typu znajomości będzie przyjemnością, a nie przykrym zadaniem. Nie można pozwolić, by ktoś zatruwał nasze życie.

Autor: Sandra Skorupa