Mówi się, że złość piękności szkodzi. To powiedzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Okazuje się jednak, iż nie tylko ma ona wpływ na nasz wygląd zewnętrzny, ale również na ogólne samopoczucie. Nieustanne denerwowanie się często powoduje stres, a ten z kolei prowadzi do licznych chorób naszego organizmu. Zatem wniosek jest prosty – musisz przestać się denerwować. Ale jak poradzić sobie ze złością?
Kiedy złość jest niebezpieczna?
Złość staje się dla nas problemem, gdy nie możemy sobie z nią poradzić, a jej wybuchom towarzyszy agresja. Wskutek tego zaczyna ona zagrażać wszystkim sferom życia, a zwłaszcza relacjom z bliskimi osobami. Często osoby, które mają poważny problem z utrzymaniem swoich emocji, nie potrafią się do tego przyznać. Oznacza to, że dla niej denerwowanie się na wszystkich i wszystko dookoła jest jak najbardziej normalne. Bez wizyty u specjalisty może być trudno wytłumaczyć takiej osobie, że swoją złością krzywdzi innych.
Kiedy złość jest dobra?
Wbrew pozorom złość jest uczuciem potrzebnym. Nie jest szkodliwa, gdy pomaga nam wyrazić niezgodę na otaczającą nas rzeczywistość i tym samym rozpoznać zagrożenie dla naszego porządku oraz wyznawanych przez nas wartości. Jednak wszystko zależy od tego, jak wyrazimy swoją złość. Można to zrobić na dwa sposoby: asertywny i agresywny. Jeśli wyrażając swoje niezadowolenie dopuszczamy się agresji wobec drugiej osoby oznacza to, że wyrażamy swoją złość w sposób agresywny. Natomiast jeśli potrafimy wcześniej rozpoznać uczucie złości, pozwoli nam to na spokojniejsze podejście do problemu. O asertywności można mówić wtedy, gdy stanowczo, lecz bez agresji wyrazisz swój sprzeciw i niezadowolenie. Pozostaje więc znaleźć odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie ze złością, aby nigdy nie stała się nieszkodliwa?
Krok po kroku, jak poradzić sobie ze złością
- Mów o niej! Gdy coś Cię zdenerwowało przyznaj się do tego. Dzięki temu możesz uniknąć większych kłótni i niepotrzebnych konfliktów. Przyznanie się do złości to pierwszy krok do sukcesu!
- Kolejnym krokiem jest zastanowienie i przyznanie się podczas rozmowy, co wywołało uczucie złości. Musisz zdać sobie sprawę z tego jaka konkretna sytuacja sprawia, że zaczynasz się złościć i powiedzieć to na głos.
- Następnie wsłuchaj się w swoje ciało, gdy jesteś zdenerwowany. Każdy ma inne objawy złości, dlatego ważne jest, abyś sam rozpoznał swoje. Mogą to być uderzenia gorąca, szybkie bicie serca, drżenie rąk itp. Staraj się nad nimi panować.
- Uspokój się! Gdy zdasz już sobie sprawę z tego, co Cię złości musisz wyciszyć negatywne myśli. Jeśli będziesz nastawiony wrogo do drugiej osoby niczego nie osiągniesz. Staraj się mówić spokojnie, ponieważ negatywne komunikaty źle wpłyną na rozmowę. Na uspokojenie i wyciszenie często pomaga odciągnięcie myśli od tego, co nas złości, czyli na przykład liczenie wspak, recytowanie w myślach wiersza, czy myślenie o jakimś bezpiecznym dla nas miejscu.
Radzenie sobie ze złością nie zawsze jest proste, ale nie poddawaj się! Po każdej sytuacji, której towarzyszył wybuch złości, wyciągnij wnioski i zastanów się, co mogłeś zrobić inaczej. Pracowanie nad swoimi emocjami sprawi, że w przyszłości unikniesz większych kłótni. Spokojniejsze podejście do problemu przyniesie Ci duże korzyści. Warto mówić o tym, co nas zdenerwowało niż dusić uczucia w sobie, prawda?
Autor: Karolina Herba
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]