W letni, upalny dzień każdy z wielką chęcią marzy o tym, aby ukryć się w cieniu drzewa lub ochłodzić podczas kąpieli w morskiej wodzie lub basenie. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na urlop w trakcie wakacyjnych miesięcy. Wiele osób nie ma wyjścia i po prostu musi pracować i wykonywać swoje obowiązki nawet w najgorętsze dni w roku. Żar lejący się z nieba niestety nie jest tu wymówką. Mimo to, istnieją sprawdzone sposoby, których zastosowanie w praktyce pozwala uporać się z męczącym gorącem. Sprawdź je i zobacz jak przetrwać upalny dzień!

Jak przetrwać upalny dzień?

Jeśli nie musisz – nie wychodź z domu

Podstawowa zasada obowiązująca w upalny dzień jest prosta – jeśli nie ma takiej potrzeby, lepiej nie wychodzić na zewnątrz. Muszą pamiętać o tym przede wszystkim osoby starsze oraz dzieci. Najbardziej niebezpieczny jest czas, w którym słońce świeci najmocniej. Są to godziny od 10 – 16. Jeśli jest więc taka konieczność, wszystkie sprawy warto załatwić z samego rana albo wieczorem. Jednak, gdy nie ma innego rozwiązania i musimy wyjść z domu, to powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wskazane jest założenie lekkiego i przewiewnego stroju, warto wybierać jasne kolory, które nie będą przyciągały promieni słonecznych. Nie można zapomnieć również o nakryciu głowy oraz użyciu kremów z filtrem ochraniających skórę, która będzie bezpośrednio narażona na działanie słońca.

Pamiętaj o właściwym odżywianiu się

Mimo, że w upalny dzień raczej nie ma się dużego apetytu, nie można zapominać o regularnym spożywaniu posiłków. Systematyczne odżywianie się jest kluczowe, bowiem daje organizmowi siłę na przetrwanie wyczerpującego i gorącego dnia. Jednak warto zwracać uwagę na to, co się wtedy je:

  • Posiłki powinny być przede wszystkim lekkie, ale jednocześnie pożywne.
  • Unikać trzeba zbyt gorących, smażonych i tłustych potraw.
  • Najlepsze są warzywa i owoce, które dodatkowo nawodnią organizm.
  • Najważniejsza w letnim czasie jest właśnie woda, nieprzesłodzone soki i inne napoje. Powinniśmy pić je regularnie przez cały dzień – może być to nawet 2-3 litrów płynów.

Ochłodź wnętrze swojego mieszkania

Przebywając w upalny dzień w mieszkaniu niezbędne jest zadbanie o ty, aby było w nim jak najchłodniej. Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze najlepiej jest unikać otwierania okien w trakcie trwania największego upału. Dobrym pomysłem jest przewietrzenie mieszkania nad ranem oraz w nocy, kiedy na zewnątrz jest nieco chłodniej. W czasie upałów sprawdzą się również rolety oraz żaluzje, które zatrzymają dostające się do środka promienie słońca. Swoją funkcję spełnią nawet zasunięte zasłony. Najbardziej efektywne jest jednak ochłodzenie mieszkania za pomocą wentylatora lub klimatyzacji.

Dbaj o higienę

Każdy upalny dzień wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na zadbanie o higienę osobistą. Jest to ważne ze względu na osoby wśród których przebywamy lub z którymi podróżujemy komunikacją publiczną. Jednak ma to również istotny wpływ na nasze samopoczucie. Warto więc korzystać z dezodorantów, które zapobiegają poceniu się oraz perfum o delikatnych zapachach, które sprawią, że poczujemy się odświeżeni. Jednak za najlepszy sposób na ochłodzenie się jest szybki, zimny prysznic.

Pamiętaj o podstawowych zasadach

Gorący, letni czas może być naprawdę przyjemny, szczególnie jeśli przebywa się na wakacjach. Jednak upał i silne słoneczne promienie mogą być również niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Warto więc zapamiętać powyższe zasady i zastosować je w trakcie tegorocznych upałów.

Autor: Karolina Mondel