Witamina D to bardzo ważna substancja w naszym organizmie. Wskutek jej niedoboru możemy cierpieć na depresję, zmęczenie, a także osłabienie odporności. Niewielka ilość witaminy odbija się również na naszym wyglądzie. Niestety, zdolność do wytwarzania jej aktywnej formy zmniejsza się wraz z wiekiem, a także zależy od pory roku. Dlaczego warto więc zadbać o uzupełnienie niedoboru witaminy D? I jak to zrobić?

Jak witamina D wpływa na nasz wygląd?

Jak działa witamina D?

Witamina D ma bardzo wszechstronne zastosowanie w naszym organizmie. Przede wszystkim wpływa na rozwój kości i zębów, a także pozwala utrzymać prawidłowe funkcje mięśni. W dodatku chroni skórę przed stanami zapalnymi, a także reguluje tempo metabolizmu jej komórek. Jednak to nie koniec jej pozytywnego wpływu na nasz wygląd! Witamina D pomaga również zmniejszyć przetłuszczanie się skóry, a także eliminować świąd oraz zaczerwienienie. Dlatego świetnie sprawdza się w czasie walki z łuszczycą.

Jakie może być zastosowanie witaminy D w kosmetyce?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że witamina D ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Można ją znaleźć w kremach o działaniu wyszczuplającym, a także w zabiegach przeznaczonych dla skór szczególnie wymagających. Pojawia się również w produktach dla niemowląt oraz kremach dermatologicznych, a także preparatach wzmacniających włosy i paznokcie. Warto jednak pamiętać, że witamina D nie występuje sama, a w towarzystwie innych witamin i substancji aktywnych. W połączeniu z olejkami, a także witaminami A i E pomaga zwalczyć przesuszenie skóry, a także odżywia ją i neutralizuje wolne rodniki.

Jakie są efekty stosowania witaminy D?

Prawidłowy poziom witaminy D wpływa na zdrowy i młody wygląd skóry. Po zastosowaniu produktów, które ją zawierają cera staje się gładsza, rozjaśniona i bardziej elastyczna. Takie preparaty doskonale też odżywiają i nawilżają skórę, a także zmniejszają aktywność wolnych rodników, które są jedną z najważniejszych przyczyn starzenia. Warto też pamiętać, że witamina D zapobiega łuszczeniu oraz otacza skórę warstwą ochronną.

Jak uzupełnić niedobory witaminy D?

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że aktywna forma witaminy D wytwarza się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Niestety w naszym klimacie jest to niemożliwe, żeby przez cały rok była ona na odpowiednim poziomie. Dlatego warto uzupełnić niedobory, ale kosmetyki zawierające witaminę D nie wystarczą. Warto więc zadbać o odpowiednią suplementację. Witaminę D zawierają ryby morskie (łosoś, makrela, śledź), tran oraz mleko, sery i inne przetwory mleczne.