Organizacja i przechowywanie ubrań nie brzmi, jak wielkie wyzwanie, kiedy posiadamy specjalnie przeznaczony pokój na garderobę. Gorzej, kiedy nasze mieszkanie w bloku na to nie pozwala. Wtedy musimy zadowolić się zwykłymi komodami, szafami i regałami. Ich mała pojemność, często utrudnia nam układanie, wyciąganie czy znalezienie ubrań. Właśnie dlatego, główną rolę odgrywa tu dobra organizacja. Jeśli od początku zaplanujemy co, gdzie i jak, to później łatwiej nam będzie utrzymać to w ryzach. Natomiast cotygodniowe sprzątanie szafy, przestanie być problemem.

Jak zorganizować swoją garderobę w małym mieszkaniu?

Gdzie przechowywać swoje rzeczy

 • Regały

Na regałach najłatwiej będzie Ci przechowywać koszulki, swetry oraz bluzy. Złóż je w kostkę na raz. Pamiętaj, że im mniej zagięć, tym mniej pogniecione będą. Nie przyklepuj kantów, gdyż to tylko mocniej utrwali linię zgięcia. Układaj je w stosach, jednak nie przesadzaj z wysokością. Im mniej ubrań będzie na sobie, tym mniej się pogniotą. Większe koszulki lub bluzy układaj na spodzie stosu.

 • Szafa, wieszaki

W szafie najlepiej będzie, jeśli powiesisz okrycia wierzchnie, koszule, sukienki oraz spódnice.  Pozapinaj guziki w koszulach, dzięki czemu się nie pogniotą, przy wkładaniu innych rzeczy. Poukładaj ubrania na drążku, kategoriami np. sukienki koło sukienek, kurtki koło kurtek. Tym sposobem, łatwiej będzie Ci znaleźć konkretną rzecz. Do powieszenia spódnic, użyj specjalnych wieszaków z żabkami. Eleganckie spodnie z kantem, przewieś przez drewniany wieszak z drążkiem. Poza tym, nie wieszaj w szafie swetrów, gdyż może to spowodować ich odkształcenie.

 • Szuflady

Szuflady świetnie sprawdzą się, jako miejsce na bieliznę oraz skarpety. Postaraj się jednak, nie doprowadzić do sytuacji, w której wrzucasz wszystko do środka bez składu i ładu. Skorzystaj z organizerów do szuflad – zwiń swoją bieliznę w małe rulony i ułóż pionowo. Możesz posegregować ją np. kolorami. Skarpetki zwijaj parami w kulki, aby nie pogubić pojedynczych sztuk.  Jeansy również nadadzą się do szuflad, bardzo dobrze sprawdzi się tu metoda składania na trzy oraz pionowo. Sprawdź, jak to zrobić w akapicie poniżej.

 • Pudła, kosze, otwierana pufa

Idealnie sprawdzą się na skarpetki oraz rajstopy. Wykorzystaj je, jeśli nie posiadasz szuflad lub brakuje Ci w nich miejsca. Możesz tam także włożyć akcesoria, takie jak: paski, czapki, rękawiczki czy szale.

Metody składania ubrań

 • Kwadraty, prostokąty, czyli to co najlepiej znamy. Przy tej metodzie, staramy się uniknąć zagnieceń, poprzez nie wygładzanie kantów. O ile to możliwe, nie przyklepuj ubrań. Wszystkie odstające elementy (rękawy, kaptury itp.) zaginamy do środka, aby uzyskać proste linie. Następnie resztę składamy zaginając raz (na prostokąt) lub dwa razy (w kwadrat).
 • Pionowe składanie ubrań, sprawdzi się nie tylko w szufladach i pudełkach, ale także na półkach. Główną zaletą tej metody jest to, że widzimy wszystko co znajduje się w szufladzie. Tym sposobem, nie zapomnimy o bluzce, którą kupiłyśmy jakiś czas temu. Co więcej, wyciągając jakieś ubranie, nie psujemy reszty starannie ułożonych rzeczy. Sposób ten, nazywany jest od imienia Marie Kondo.
 • Metoda „na trzy” ma swoje zastosowanie przy składaniu spodni (m.in. dżinsy, sportowe, oraz krótkie spodenki). Ułóż spodnie na płasko, przodem do góry. Następnie złącz równo nogawki. Sięgnij po końce nogawek i zegnij je w pół, tak aby dotykały górnej krawędzi spodni. Sięgnij ponownie i powtórz czynność. Powinnaś otrzymać coś na kształt kwadratu.
 • Zawijaj w rulon swetry i grube bluzy. Zagnij rękawy, jak przy zwykłym składaniu, a następnie zacznij zwijać w kierunku góry ubrania.

Wskazówki

 • Jeżeli twoja szafa nie mieści zimowych kurtek w sezonie letnim, wykorzystaj worki próżniowe. Są to foliowe pojemniki m.in. na odzież, które po wyssaniu z nich powietrza, zmniejszają swoją pojemność, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Włóż wiosną swoje kurtki i płaszcze, do takiego worka, a następnie przy pomocy zwykłego odkurzacza, odessij z niego powietrze. Taki pakunek, możesz zanieść do piwnicy i wyjąć go dopiero zimą.
 • Układając rzeczy rzędami w głębokiej szafie przemyśl, co nosisz najczęściej. Ubrania noszone rzadziej włóż na tył. Zaoszczędzi Ci to czasu przy szukaniu czy układaniu.
 • Ubrania, które gniotą się najbardziej, wieszaj na wieszakach. Zazwyczaj są to materiały takie jak: satyna, len czy bawełna.
 • Korzystaj z organizerów do szuflad oraz koszy do szaf. Wybierz kategorie według, których będziesz segregować rzeczy oraz akcesoria i bądź konsekwentna.
 • Grupuj ubrania kategoriami, układaj je koło siebie lub przeznacz w całości konkretną szufladę. Nie mieszaj długich spodni z krótkimi, gdyż utrudni ci to szukanie odpowiedniej pary. Koszulki i bluzki, możesz np. podzielić na te, które nosisz na co dzień i te bardziej eleganckie.

Autor: Natalia Mrugas