Tak naprawdę trudno jest określić konkretną ilość języków, jakimi posługują się ludzie na całym świecie. Jednak nikomu nie sprawia problemu wyliczenie języków, które są najbardziej popularne. Wiele osób uczy się ich, aby móc komunikować się z osobami, które mieszkają poza granicami naszego kraju. Ich znajomość przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i sytuacjach prywatnych oraz towarzyskich. Sprawdź, które języki obce obecnie są najpopularniejsze i warto się ich nauczyć!

Języki obce – których z nich najlepiej jest się nauczyć?

Języki obce – jakie zalety wynikają z ich znajomości?

Ludzie uczą się języków obcych z różnych powodów. Najpowszechniejszym powodem jest chęć zdobycia nowych umiejętności i ćwiczenia swojej pamięci. Bardzo często nauczenie się jednego z obcych języków związane jest z naszą karierą zawodową i wykonywaną profesją. Wiele osób uczy się też, ponieważ podczas wyjazdu na wakacje chce się porozumieć z obcokrajowcami. Tak naprawdę istnieje wiele pobudek, które kierują osobami uczącymi się języka obcego. Zobacz, jakie korzyści wynikają z tego, że znasz różne języki obce:

 • poszerzasz swoje horyzonty,
 • zyskujesz wartościowy wpis do CV,
 • dajesz sobie szansę na awans lub znalezienie lepszej pracy,
 • ćwiczysz swoją pamięć,
 • poprawiasz działanie swojego mózgu,
 • podróżujesz bardziej świadomie,
 • doceniasz dorobek innych kultur i cywilizacji,
 • stajesz się bardziej tolerancyjny,
 • zyskujesz możliwość nauki lub pracy również za granicą,
 • otwierasz się na nowych ludzi,
 • osiągasz poczucie niezależności i swobody,
 • zdobywasz nieograniczony dostęp do różnych źródeł wiedzy.

 Jakie są języki obce, które warto znać?

Języki obce można podzielić na co najmniej kilka kategorii. Niektórych z nich łatwo się nauczyć, natomiast poznanie innych wymaga większej ilości czasu i determinacji. Jedne są bardziej popularne, inne zaś są całkowicie orientalne. Pewne języki obce używane są przez ludzi w wielu krajach, natomiast niektóre dialekty znane są jedynie na terenie konkretnych regionów.

W związku z tym, chyba nikogo nie zdziwi fakt, że najwyżej w hierarchii najpopularniejszych języków obcych znajduje się język angielski. Jego znajomość stanowi już swego rodzaju standard. Umiejętność posługiwania się tym językiem praktycznie nikogo już nie dziwi. Bardziej zaskakiwać może nieznajomość zasad, które w nim obowiązują. Wiele osób uczy się również języka niemieckiego – bowiem częstym kierunkiem emigracji zarobkowej polaków jest właśnie nasz zachodni sąsiad.

Nasi rodacy bardzo często wybierają się na wakacje na południe Europy. Dzięki temu języki obce takie jak: włoski, portugalski, hiszpański i grecki również cieszą się popularnością. Jednak jest również grupa ambitnych osób, które pragną nauczyć się nieco bardziej oryginalnych i nieszablonowych języków obcych. Decydują się oni na naukę chociażby języka czeskiego, chińskiego i japońskiego – to prawdziwe wyzwanie! Wśród języków obcych, które warto znać wymienia się również: język duński, francuski, węgierski, słowacki oraz języki skandynawskie.

Autor: Karolina Mondel