Inaczej zwana japońskim eliksirem młodości. Smaczna i orzeźwiająca, a przy tym niesamowicie bogata w witaminy i naturalne probiotyki. Kombucha, potocznie zwana napojem z grzyba herbacianego przybyła do nas z Chin wschodnich, gdzie jej właściwości są znane i cenione już od ponad 2000 lat! Dosłownie mówiąc jest to nic innego jak kultura żywych bakterii, mająca postać galaretki, która formuje się na wierzchu naczynia z napojem. Ten niepasteryzowany specjał to świetna alternatywa dla innych produktów, spożywanych przez nas na co dzień. Do tego jest niezwykle łatwa do samodzielnego przygotowania w domu. 

Kombucha, czyli co to tak naprawdę jest? 

Sama nazwa brzmi nieco egzotycznie. Dlaczego? Ponieważ nie jest to jedno słowo a dwa! „Kombu” w języku japońskim oznacza wodorosty, natomiast „cha” herbatę. Sam napój ten jest niczym innym, jak fermentowaną, musującą herbatą. Wytwarza się go z zielonej lub też czarnej herbaty, cukru, a także specjalnej symbiotycznej kultury żywych bakterii (SCOBY). Napój fermentuje przez kilka tygodni, aż osiągnie lekko gorzki, lekko słodki smak i zaczyna musować. Dziś kombucha jest dostępna na półkach większości sklepów i wiele mówi się o jej właściwościach zdrowotnych. 

Dlaczego warto ją pić? 

Ponieważ kombucha, podobnie jak np. kapusta powstaje w naturalnym procesie fermentacji, jest źródłem cennych bakterii probiotycznych. Zawiera ważne witaminy z grupy B, witaminę C, a także istotne dla naszego zdrowia minerały. Szczególnie poleca się jej spożywanie osobom, które chcą oczyścić swój organizm z toksyn. Mówi się, że dzięki temu, że kombucha zawiera kwasy octowe naturalnie wspomaga procesy trawienne i korzystnie, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie jelit i wątroby. Napój posiada również właściwe Ph, przez co jest często wybierany przez sportowców i kobiety w okresie ciąży i karmienia. Ze względu na zawartość kwasu mlekowego sugeruje się także jego spożywanie osobom po zabiegach chemioterapii bądź radioterapii. Jednakże póki co można powiedzieć, że jego fenomenalne właściwości są jedynie spekulacjami niepotwierdzonymi odpowiednią ilością klinicznych badań. Należy również pamiętać, że napój ten nie powinien być stosowany jako zamiennik dla zdrowej diety. Jedynie jako dodatek do niej. 

Przepis na kiszoną herbatę, czyli kombuchę domowej roboty

Możesz zacząć przygotowywanie tego specjału od wyhodowania tzw. „grzyba matki” (SCOBY). Jednak prostszym sposobem będzie zdobycie go od kogoś, to już uprzednio kombuchę przygotowywał, ponieważ na pewno będzie miał ich dość sporo. Można również kupić go w większości sklepów ze zdrową żywnością lub w internecie. Dzięki temu, że przy każdym kolejnym procesie fermentacyjnym powstaje nowa kombucha, następnym razem, gdy będziemy ją przygotowywać użyjemy już naszej własnej.

Składniki:

  • 2 litry wody,
  • około 5-6 torebek herbaty (czarna lub zielona), 
  • SCOBY (grzybek matka),
  • ½ szklanki cukru,
  • duży słoik (najlepiej taki, aby zmieścił całą herbatę).

Sposób przygotowania:

W naczyniu zaparz herbatę, dodaj cukier i pozostaw na cały dzień do wystudzenia (w ten sposób masz pewność, że unikniesz zabicia potrzebnych kultur bateriowych). Następnie wyjmij torebki po herbacie i przelej zawartość naczynia do wysokiego szklanego słoika. Napój powinien zajmować około ¾ w jego wysokości. Na wierzch połóż „grzybek”, i zakryj górę od słoika jakimś materiałem, np. ściereczką kuchenną (zabieg ten sprawi, że nasza kombucha będzie prawidłowo oddychać i fermentować). Następnie zawiąż i pozostaw na około tydzień w zacienionym miejscu.

Czas fermentacji nie powinien być dłuższy niż 10 dni. Możesz spróbować napoju od czasu do czasu. Dzięki temu zaobserwujesz na przyszłość ile dni potrzeba, by Twoja kombucha miała wymarzony smak. Kiedy uznasz, że odpowiada on Twoim preferencjom po prostu usuń grzybek herbaciany z wierzchu. Możesz również użyć go również przy nowej wersji partii fermentacji. Gotową kombuchę przelej do naczyń/słoików, lekko dokręć nakrętki i pozostaw na kilka godzin w temperaturze pokojowej (jeżeli zależy Ci na bardziej musującym napoju). Po tym czasie możesz dokręcić je mocniej i włożyć gotowa kombuchę do lodówki. Przechowuj maksymalnie kilka dni. Smacznego!

Sprawdź również: Kombucha – fermentowany eliksir odporności