Dawniej ludzie mieli jeden ogród, w którym znajdowały się wszystkie rośliny lub tylko kwiaty. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się ogrody warzywne. Już nie są małe obszary wydzielone na wybrane przez nas plony. Mogą być różnych rozmiarów lub kształtów, a przy ich urządzaniu możemy wykazać się dużą kreatywnością. Oto kilka pomysłów na przygotowanie ogrodu warzywnego.

Kreatywne pomysły na urządzenie ogrodu warzywnego

Wiszący ogród warzywny

Nikt nie powiedział, że w wiszących doniczkach muszą się znaleźć kwiaty. Możemy w nich umieścić również warzywa, które będą wyglądać wyjątkowo. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę – ciepło odbijające się od ściany pomoże nam uzyskać lepsze plony. Do wykonania wiszącego ogrodu warzywnego możemy użyć dowolnych pojemników – wiader, butelek po napojach, a nawet misek lub doniczek ceramicznych. Warto jednak pamiętać, że staną się one ciężkie po wypełnieniu wilgotną glebą oraz roślinami dającymi plony. Dlatego powinniśmy pomyśleć o odpowiednich umocnieniach.

Wykorzystaj stare palety ogrodowe

Stare palety ogrodowe nie muszą być bezużyteczne! Świetnie nadadzą się do stworzenia nowego, ciekawego ogrodu warzywnego. Dlatego nie wyrzucajmy ich od razu, tylko zastanówmy się, czy nie uda nam się ich wykorzystać w inny sposób. Jak stworzyć ciekawy ogród warzywny z ich pomocą? Wystarczy połączyć ze sobą kilka palet i napełnić ziemią. Następnie obracamy bokiem, a w miejscu, gdzie chcemy posadzić rośliny robimy szczeliny. Taki ogród możemy również powiesić na hakach, ale musimy się upewnić, że będą wystarczająco solidne, aby je utrzymać.

Ogródek warzywny w pudełku

Tak naprawdę nie potrzebujemy ogromnej przestrzeni, aby stworzyć ogródek warzywny. Jeśli chcemy hodować tylko trochę roślin do własnej kuchni wystarczy niewielki obszar. Niewiele osób wpadnie na pomysł, że wystarczy tylko prosta skrzynka, aby zasadzić w niej wybrane warzywa, które wystarczą nam na kilka tygodni. Takie rozwiązanie ma kolejną zaletę! Drewnianą skrzynię możemy w każdym momencie przenieść w bardziej słoneczne miejsce. Jeśli okaże się zbyt ciężka, warto zamontować do niej kółka, które ułatwią nam to zadanie.

Ogród w harmonii z naturą

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się uprawy zgodne z naturą. W tym przypadku nie ma grządek, tylko buduje się naturalny ekosystem. Stworzenie tego rodzaju ogrodu wymaga sporej pracy, ale później zdecydowanie łatwiej o niego dbać niż o te zwykłe. W uprawach zgodnych z naturą znajdziemy rośliny okopowe, pnącza, drzewa, a także inne rośliny. Wszystkie one mieszają się ze sobą i tworzą wyjątkową przestrzeń.

Wyeksponuj swój ogródek

Ogródkiem warzywnym możemy się też pochwalić. Nie zapominamy, że warzywa są nie tylko smaczne, ale też pięknie się prezentują. Dlatego możemy je wyeksponować, aby się nimi pochwalić. Jak to zrobić? Wystarczy warzywa posadzić do eleganckich pojemników, mogą być efektowne donice, aby prezentowały się jeszcze piękniej. Na koniec ustawiamy je na tarasie, balkonie albo na podwórku na różnych półkach. Dzięki temu będą się świetnie prezentować i na pewno nie zaszkodzi to ich uprawie.