Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy książka, którą pragniemy przeczytać, została zekranizowana. Wtedy pojawia się dylemat – z czym zapoznać się wcześniej? Co wybrać jako pierwsze – książka czy film? Tak naprawdę odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ilu jest czytelników, którzy jednocześnie są kinomaniakami. Sprawdź więc po co lepiej jest sięgnąć w pierwszej kolejności!

Książka czy film

Książka inspiracją dla filmu

Pewną podpowiedzią w tym zakresie wydaje się być fakt, że w większej ilości przypadków najpierw zostaje napisana książka, a dopiero później na jej podstawie zostaje nakręcony film. Dzięki temu można zdecydować się na poznanie danej historii rozpoczynając od książki. Bardzo często jest tak, że słowa spisane na kartach książek stają się inspiracją dla reżysera, który decyduje się zekranizować dane dzieło literackie. Jest to nie lada wyzwanie, ale jak pokazuje praktyka takie działanie jest bardzo popularne – szczególnie w ostatnich czasach. Potwierdzają to chociażby przykłady tytułów najbardziej znanych książek, na których podstawie powstały filmy.

Ekranizacje książek, które odniosły sukces

Do najbardziej popularnych książek, które stały się inspiracją do powstania filmów należą:

„Harry Potter” J.K. Rowling
„Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkien
„Milczenie owiec” Thomas Harris
„Forrest Gump” Winston Groom
„Lśnienie” Stephen King
„Imię róży” Umberto Eco
•  Saga Millenium Stieg Larsson
„Pamiętnik” Nicholas Sparks
„Igrzyska śmierci” Suzanne Collins

Powyższe filmy zyskały wielką popularność, a ich książkowe pierwowzory, okazały bestsellerami czytanymi przez miliony czytelników na całym świecie. Dlatego znowu pojawia się dylemat – książka czy film?

Romanse do -50%!

Dlaczego lepiej jest najpierw przeczytać książkę?

Jeśli zdecydujemy się najpierw przeczytać książkę, to my jako pierwsi jesteśmy reżyserami filmu, który niejako odgrywa się w naszej głowie. Nikt nie narzuca nam swojego punktu widzenia, a jedynym ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Pamiętajmy też, że czytanie niebywale rozbudza naszą kreatywność. W czasie tej czynności możemy samodzielnie decydować o tym, jak dokładnie wyglądają bohaterowie, otoczenie, w jakim występują oraz jak zachowują się w sytuacjach, w których uczestniczą. Natomiast, gdy decydujemy się na obejrzeniu filmu nasza wyobraźnia ulega ograniczeniu i jesteśmy zdani na zapoznanie się z wizją książki, jaką przedstawi nam reżyser, scenarzysta i inni twórcy filmu.

Książka czy film?

O tym czy zwycięży pisarz, spod którego pióra powstała książka, czy też reżyser, który wpadł na pomysł nakręcenia filmu, zdecydować możesz Ty sam. Najlepszym wyjście z tej sytuacji wydaje się być zarówno przeczytanie książki, jak i obejrzenie filmu. Wtedy można mieć pełen pogląd sytuacji. Możliwe jest wyrobienie sobie własnej opinii oraz porównanie treści, jakie zawarte zostały w książce i w filmie. Swego rodzaju zabawą może być przy tym wyszukiwanie różnic oraz podobieństw, jakie występują w książce oraz filmie.

Autor: Karolina Mondel