Od kilku lat kubeczek menstruacyjny zyskuje coraz więcej zwolenników w naszym kraju, choć na świecie znany jest już od dawna. Okazuje się on w końcu doskonałą alternatywą dla powszechnych podpasek i tamponów. Zalety, jakie doceniają w nim użytkowniczki, to przede wszystkim wygoda, oszczędność i dbałość o środowisko.
Czym jest kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny to mały elastyczny pojemnik, który po aplikacji do pochwy w trakcie trwania miesiączki pełni funkcję zbiornika na krew. Materiały używane do jego produkcji to silikon medyczny lub tworzywo termoplastyczne TPE. Dzięki odporności na wysokie temperatury, w łatwy sposób utrzymuje się go w czystości. Jest więc bezpieczny i pozwala odpowiednio dbać o kobiecą higienę w czasie menstruacji.
Kubeczek menstruacyjny a tampony i podpaski
Na komfort, jaki zapewnia kubeczek menstruacyjny, wpływa przede wszystkim częstotliwość opróżniania jego zawartości. Może on bowiem pozostawać w pochwie aż do dwunastu godzin. Wszystko dzięki właściwościom hipoalergicznych tworzyw, na których powierzchni nie utrzymują się bakterie. Ponadto, ponieważ zassany kubeczek blokuje przepływ powietrza, znajdująca się w nim krew, przestaje być odpowiednim środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Konieczność jego wymiany zależy jednak głównie od obfitości krwawień. Mimo wszystko spełnia on swoją funkcję znacznie dłużej niż tampony i podpaski.
Ponieważ kubeczek menstruacyjny jest niezwykle szczelny, nie tylko zapewnia długotrwałą ochronę przed przeciekaniem, lecz także pozostaje na swoim miejscu. Dlatego, jeśli stopień krwawienia nie wymaga jego częstego opróżniania, zabezpiecza nawet przez całą noc. Ponadto okazuje się doskonałym wyborem dla aktywnych kobiet. Nie obniża bowiem komfortu i wydajności podczas uprawiania sportów. Zajmuje również mniej miejsca w walizce podróżnej, która nierzadko podczas większych wypraw musi pomieścić spory zapas tamponów i podpasek.
Wybór kubeczka przysłuży się także środowisku. Zastanawiałaś się kiedyś, ile każda kobieta w ciągu swojego życia zużywa artykułów higienicznych? Tylko w Polsce wyrzucanych jest około 150 milionów podpasek w ciągu roku. To naprawdę masa śmieci. Kubeczek menstruacyjny jest jednak rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, lecz także ekonomicznym. I choć jego cena może przekraczać budżet, jaki zazwyczaj wydaje się na tampony i podpaski w trakcie menstruacji, z perspektywy czasu ten wydatek po prostu się opłaca. Koszt kubeczka waha się od 40 do 140 zł. Producenci zapewniają jednak, że przy odpowiednim użytkowaniu jego trwałość sięga nawet do 10 lat.
Kubeczek menstruacyjny okazuje się również bezpieczniejszy dla naszego zdrowia. Zaaplikowany tampon pochłania bowiem wraz z krwią naturalny śluz, który odpowiada za prawidłowe nawilżanie okolic intymnych. Może to nawet doprowadzić do suchości pochwy. Ponadto przy produkcji większości tamponów i podpasek, poddaje się je procesowi wybielania chlorem, co powoduje powstanie szkodliwych dioksyn. Są to toksyczne rakotwórcze związki.
Jak wybrać kubeczek menstruacyjny?
Większość kubeczków menstruacyjnych występuje w dwóch rozmiarach (S, M). Niektórzy producenci poszerzają ofertę o bardziej pojemny – L. Istnieje dość popularna metoda, która pozwala dobrać wielkość kubeczka. Uwzględnia się w niej wiek oraz liczbę przebytych porodów. W wielu przypadkach się to sprawdza. Każda z nas ma jednak inną budowę, dlatego wybór na podstawie takiego wyniku nie zawsze okaże się właściwy. Rozmiar kubeczka jest więc kwestią indywidualną i nie zawsze zależy od powyższych wytycznych.
Przed zakupem warto więc poznać swoje ciało. To prawda, zazwyczaj kobiety, które mają za sobą poród, wybierają kubeczek menstruacyjny w większym rozmiarze. Aczkolwiek nierzadko jest on odpowiedni po prostu dla osób zmagających się z obfitymi krwawieniami. Kluczowym czynnikiem okazuje jednak umiejscowienie szyjki macicy, które zmienia się w trakcie cyku miesięcznego. W tym przypadku istotna jest jej wysokość podczas trwania miesiączki. Jeśli po wprowadzeniu palca do pochwy da się ją wyczuć – polecany jest kubeczek mniejszy. Gdy nie można określić jej położenia, najlepiej zdecydować się na ten dłuższy.
Kwestia porodu i wieku wpływa jednak na preferowaną elastyczność kubeczka. Twardszy lepiej sprawdzi się u kobiet aktywnych lub wcześniej nierodzących. Ich mięśnie są silniejsze i wywierają większy nacisk na kubeczek, np. podczas uprawiania sportu. Bardziej sprężysty, a co za tym idzie – miękki, to lepszy wybór dla kobiet, u których ruch mięśni dna macicy nie jest już tak intensywny.
Jak włożyć kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek można zaaplikować na kilka sposobów. Składając go w kształt liter c lub s bądź zaginając jedną ze stron krawędzi do środka i składając na pół. Wykonywanie tej czynności po raz pierwszy może być stresujące i mało efektywne. Jednak nie zniechęcaj się! Daj sobie czas, ponieważ potrzeba do tego wprawy. By przybliżyć Cię do sukcesu, poniżej instrukcja, jak odpowiednio włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny krok po kroku:
Aplikacja
- Przed pierwszym użyciem kubeczka zdezynfekuj go poprzez gotowanie we wrzącej wodzie przed około 3–5 minut (powtarzaj tę czynność przed każdą miesiączką i po niej; podczas opróżniania kubeczka w trakcie menstruacji wystarczy, że opłuczesz go wodą).
- Przed aplikacją kubeczka dokładnie umyj ręce.
- Zrelaksuj się – to rozluźni Twoje mięśnie i znacznie ułatwi aplikację.
- Przyjmij wygodną pozycję umożliwiającą aplikację (np. siedząc na toalecie, kucając w wannie, stając z podniesioną nogą).
- Złóż kubeczek według wybranej metody.
- Zaaplikuj go do pochwy w taki sposób, by jego najgrubszy złożony pierścień wszedł jako pierwszy.
- Nie umieszczaj kubeczka zbyt blisko wejścia do pochwy.
- Prawidłowo zaaplikowany kubeczek menstruacyjny powinien wydać charakterystyczny dźwięk przy otwieraniu się.
- Jeśli masz problem z aplikacją, warto wspomóc się lubrykantem na bazie wody, który ułatwi poślizg.
- Po włożeniu, sprawdź, czy kubeczek znajduje się w odpowiedniej pozycji, delikatnie go obracając lub wędrując palcem po jego obwodzie.
- Jeśli kubeczek jest prawidłowo zaaplikowany, nie powinnaś go czuć.
Wyjmowanie
- Dokładnie umyj ręce.
- Delikatnie ściśnij czubek kubeczka, by zmniejszyć jego ssanie, i delikatnie obracając wysuń.
- Umyj kubeczek wodą i zaaplikuj ponownie bądź zdezynfekuj i schowaj do bawełnianego woreczka.
Podczas aplikacji oraz przy wyjmowaniu pojemniczka na pewno będziesz narażona na widok krwi. Niektóre osoby to przeraża i zniechęca. Pamiętaj jednak, że menstruacja to zupełnie naturalne zjawisko, którego nie powinnyśmy się wstydzić ani obawiać. Kubeczek menstruacyjny to naprawdę doskonała alternatywa dla tamponów i podpasek. Warto więc zrobić coś dla siebie oraz środowiska i dać mu szansę.
One Response