Chcesz poprawić jakoś swojego życia? Zacznij medytować! Nie zasłaniaj się wymówkami. Wystarczy kilka minut dziennie, a zobaczysz wiele korzyści.
Historia medytacji
Medytacja jest zjawiskiem występującym w różnych kulturach i religiach. To forma pogłębiania życia duchowego wynikająca z motywacji religijno-moralnych, a czasem także estetycznych. Spełnia ona ważną rolę w kształtowaniu ludzkiej osobowości, co uwydatnia się w kulturach i religiach pierwotnych, monoteistycznych oraz tzw. kosmiczno-panteistycznych.
Archeolodzy w Dolinie Indusu odkryli dowody na istnienie medytacji w sztuce ściennej datowanej na 5000 do 3500 r. p.n.e. I podczas, gdy medytacja była praktykowana w innych częściach świata, takich jak Egipt i Chiny od wieków, dopiero na początku XX wieku została spopularyzowana w USA i Europie.
Czym jest medytacja?
Często bywa kojarzona z czymś egzotycznym, a nawet niebezpiecznym. Wielu ludzi jest w błędzie, ponieważ nie zdają sobie sprawy z pozytywnym korzyści wpływających na ciało i duszę. Medytacja to trening umysłu, który zawiera elementy relaksacji, skupienia oraz świadomości, a jednocześnie utrzymuje nas w stanie czujności i uwagi. Dzięki niej jesteśmy w stanie kontrolować to, co dzieje się w naszym umyśle.
Wpływ na zdrowie
Korzyści zdrowotnych jest naprawdę wiele. Przede wszystkim medytacja:
- obniża ciśnienie krwi,
- zmniejsza tętno,
- spowalnia metabolizm,
- powoduje wzrost odporności organizmu,
- pomaga na bezsenność,
- łagodzi migreny i chroniczny ból,
- poprawia działanie systemu immunologicznego,
- zwiększa odczuwanie pozytywnych emocji,
- redukuje stany depresyjne oraz stany lękowe,
- zwiększa kreatywność,
- wpływa na zmniejszenie odczuwania stresu,
- zwiększa zdolność kontrolowania emocji,
- polepsza pamięć i zdolności umysłowe,
- poprawia zdolności w zakresie pracy wielozadaniowej,
- wpływa na zdolności uczenia się,
- jest sprzymierzeńcem chorych na Alzheimera,
- pomaga na reumatyzm.
Techniki medytacyjne
Wyróżniamy kilka technik medytacji:
- medytacja w formie koncentracji na oddechu lub jakimś obiekcie,
- medytacja w formie powtarzania mantr,
- medytacja dynamiczna,
- medytacja za pomocą wizualizacji,
- medytacja oparta na określonych pozycjach ciała (np. na pozycji lotosu),
- medytacja „oczyszczająca” umysł,
- hipnoza, autohipnoza.
Jak zacząć?
Znajdź ciche, przestronne miejsce. Może to być fotel, kanapa, dywan. Wszędzie tam, gdzie Ci wygodnie. Zamknij oczy i pomyśl o czymś pozytywnym. Medytacje zacznij od dwóch minut. Z biegiem czasu wydłuż. Liczy się systematyczność tak, jak z każdą inną praktyką czy ćwiczeniami. Dlatego znajdź taki czas w ciągu dnia, w którym będziesz zrelaksowany. Najlepiej rano, kiedy jesteś wypoczęty i nie masz tylu natłoku myśli. Siedząc w wygodnej pozycji skup się na oddechu. Śledź swój oddech, jego drogę wewnątrz twojego organizmu. Od czubka nosa aż po brzuch i z powrotem.
I tak przy każdym oddechu. Jeśli to nie wystarczy, licz oddechy. Za każdym razem, gdy się zgubisz wracaj do jedynki. To normalne, że będą pojawiać się różne myśli, staraj się je odpędzić, zignorować. Medytacje można połączyć również z afirmacją. Mówienie sobie w głowie zdań, pragnień, które chcemy aby spełniły się w naszym życiu np. „ znajdę szczęście” itp. Aby medytacja była jak najbardziej efektywna, pamiętaj aby szukać stanu, w którym jesteś zrelaksowany, a jednocześnie czujny. Poszukiwanie tej harmonii jest celem medytacji. Znajdź czas, w którym nie jesteś zbyt spięty i siebie nie krytykujesz. Nie możesz popadać w senność i nadmierne rozluźnienie. Twój brzuch nie powinien być pełny, więc odczekaj 2-3 godziny po większych posiłkach.
Na czas sesji medytacyjnej wyłącz telefon lub włącz tryb samolotowy. Przed medytacją rozluźnij ciało przy pomocy ćwiczeń oddechowych — np. weź kilka głębszych powolnych oddechów.
Zacznij już teraz
Medytacja jest prosta, lecz nie jest łatwa. Można medytować w każdym momencie życia i zacząć w punkcie, w którym właśnie jesteśmy. Wystarczy parę minut dziennie, a przekonasz się, że w Twoim życiu zagości ład i spokój. Przestaniesz przejmować się codziennymi sprawami, a zamiast tego docenisz nawet najmniej ważne chwile.
Medytacja to miód dla ciała i duszy.