Wrocław miejscem spotkań. Wrocław miastem stu mostów. Wrocław miastem studentów. To tylko kilka określeń stolicy Dolnego Śląska, którą chętnie odwiedzają turyści. W 2018 roku w międzynarodowym konkursie European Best Destination Wrocław zdobył ponad 40 tysięcy głosów i na pewno jest to powód, dla którego przyjeżdża coraz więcej miłośników zwiedzania. Poniżej prezentuje się lista najczęściej odwiedzanych miejsc we Wrocławiu, którymi warto nacieszyć oko.

Miejsca we Wrocławiu, które koniecznie musisz odwiedzić!

Stare miasto

Niewątpliwie najbardziej tętniące życiem miejsce we Wrocławiu to Rynek Główny wraz z dołączonym do niego Placem Solnym. Rynek powstał około 1242 roku i w tamtych czasach był jednym z największych w Europie. Otoczony z każdej strony pięknymi, kolorowymi kamienicami bez wątpienia jest wizytówką Wrocławia, którą warto się przespacerować. Obecnie Stare Miasto to miejsce, gdzie odbywa się większość koncertów i wrocławskich wydarzeń. Latem ma tu miejsce Jarmark Świętojański a zimą słynny Jarmark Bożonarodzeniowy. Uwagę turystów przykuwa również zabytek architektury gotyckiej – Rynek. To świetne miejsce na rozpoczęcie swojej wycieczki po tym mieście.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych części Wrocławia. Przez wieki podlegał władzy kościelnej, a dziś jest miejscem, przez które chętnie spacerują Wrocławianie. Najstarszą budowlą na Ostrowie jest kościół pw. św. Idziego. Warto również zobaczyć wybudowaną w stylu gotyckim katedrę pw. Jana Chrzciciela. Jednakże wciąż największym zainteresowaniem wśród Wrocławian cieszy się Most Tumski, zwany Mostem Zakochanych, ponieważ od lat zakochani wieszają na nim kłódki, z których kluczyki wrzucają do Odry. Obecnie w związku z remontem mostu kłódki muszą niestety zniknąć.

Panorama Racławicka

W niedalekiej odległości od Ostrowa Tumskiego, w Parku Juliusza Słowackiego znajduje się Panorama Racławicka, która eksponuje obraz Bitwa pod Racławicami. Dzieło zostało namalowane w latach 1893 – 1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Jak sama nazwa obrazu wskazuje, przedstawia on zwycięską bitwę pod Racławicami wojsk polskich pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki. Jest to miejsce, w którym każdy chociaż raz w życiu powinien być!

Hala Stulecia

Hala Stulecia, nazywana także Halą Ludową, to budowla, która została zaprojektowana przez Maxa Berga i uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W 2006 roku Hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć multimedialną wystawę poświęconą historii budynku, obejrzeć archiwalne fotografie oraz posłuchać rozmów z lat, w których Hala powstawała. Niedaleko znajduje się fontanna multimedialna, gdzie turyści przychodzą, by obejrzeć wodne pokazy. Całość otacza Pergola w kształcie połowy elipsy i jest to świetne miejsce, gdzie można na chwilę odetchnąć od tłocznego Wrocławia.

Ogród Japoński

Ogród Japoński znajduje się bardzo blisko Hali Stulecia, bo w Parku Szczytnickim. Jest połączeniem kilku typów ogrodów japońskich. Spacerując ścieżkami wzdłuż stawu Yumedono Bashi można podziwiać przepiękną roślinność ogrodu. To kolejne miejsce całkowicie odcięte o wrocławskiego zgiełku.

Hydropolis

Hydropolis jest najnowszą atrakcją we Wrocławiu, ponieważ zostało otwarte w 2015 roku. Swoją popularność zawdzięcza tym, że jest to jedyne w Polsce nowoczesne centrum wiedzy o wodzie. Wystawa znajduje się w XIX-wiecznym, podziemnym zbiorniku wody. Zbiornik funkcjonował do 2011 roku, a kiedy został wyłączony przeprowadzono remont i powstało Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Jest to bardzo interesujące miejsce, które zaintryguje nawet najbardziej wymagających turystów!

Autor: Karolina Herba