Zastanawiałeś się kiedyś, gdzie najlepiej się mieszka? Wieś czy miasto? To pytanie zadaje sobie wciąż wiele Polaków. Zwykle ludzie w młodym wieku decydują się na opuszczenie rodzinnych stron za lepszą ofertą studiów oraz pracą w miastach. Jednak okazuje się, że życie z dala od piękna natury jest trudne. Większość osób mieszkających w miastach chce spędzać czas w otoczeniu przyrody. Czy warto zatem inwestować w życie w dużym mieście?

Mieszkanie na wsi, czy w mieście?

Dlaczego wieś?

W momencie, gdy wyobrażam sobie mieszkanie na wsi zwykle pojawia mi się w głowie obraz drewnianego domku z dużym ogrodem, po którym biega pies, a w tle słychać ciszę… no może jedynie warkot traktorów. Życie na wsi to swoboda, ucieczka od zgiełku, możliwość wdychania świeżego powietrza i nacieszenia oczu pięknem natury. Spokój ducha, który towarzyszy mi za każdym razem, gdy wracam w rodzinne strony jest nie do opisania. Jednak życie na wsi nie zawsze jest kolorowe. Jeśli nie masz prawa jazdy mieszkanie z dala od miasta może sprawić dużo kłopotów, a nawet gdy je posiadasz musisz liczyć się z tym, że czeka Cię znacznie dłuższa podróż do pracy lub nawet do sklepu. Wiodąc życie na wsi musimy liczyć się z rezygnacją z wielu udogodnień na rzecz spokoju i pielęgnacji ogrodu. Czy warto?

Dlaczego miasto?

Życie w mieście to zupełne przeciwieństwo mieszkania na wsi. Trzeba to po prostu lubić i akceptować hałas, cienkie ściany w mieszkaniach, problemy z sąsiadami i częste stanie w korku. Pomimo tego wiele osób żyjących w dużych miastach cieszy się z udogodnień, a przede wszystkim z łatwości znalezienia dobrze płatnej pracy oraz z rozwijania swoich pasji. Chyba największym atutem życia w mieście jest to, że „mieszczuchy” mają wszędzie blisko. Jazda do sklepu, pracy, czy nawet odebranie dziecka ze szkoły zajmuje najzwyczajniej w świecie mniej czasu. Kolejnym udogodnieniem jest fakt, że idąc wieczorem na drinka ze znajomymi nie musimy się martwić o powrót do domu, ponieważ możemy skorzystać z komunikacji miejskiej lub dla wygody zamówić taksówkę.

Gdzie będzie nam lepiej?

Kwestia tego gdzie najlepiej zamieszkać jest wciąż sporna. Wszystko zależy od naszych przyzwyczajeń i indywidualnych upodobań. W wyborze odpowiedniego miejsca do zamieszkania należy uwzględnić przede wszystkim własne potrzeby. Warto również zwrócić uwagę na to, że koszty mieszkania w mieście są znacznie wyższe niż na wsi. Jeszcze kilka lat temu więcej młodych ludzi emigrowało do dużych miast. Dziś można zaobserwować, że coraz więcej z nich wraca do rodzinnych miejscowość, a ogromną rolę w tej decyzji odgrywa tęsknota za miejscem, w którym się wychowali. Jeśli ktoś w dzieciństwie przebywał wyłącznie na wsi i ma tam rodzinę to naturalne, że za nią tęskni. Dom na wsi nie jest już uważany za obciachowy i nudny. Na wieś wkradła się nowoczesność, która pożegnała stereotyp rolnika i jego żony, która zajmuje się wyłącznie domem, dziećmi i zwierzętami. Każde z miejsc zamieszkania ma swoje wady i zalety, ale tylko od nas zależy jakie wady pokochamy i zaakceptujemy, by cieszyć się spokojem ducha. Tylko my wiemy w jakim otoczeniu czujemy się najlepiej.

Autor: Karolina Herba