Pamięć to jedna z najważniejszych funkcji naszego umysłu. To, jak dobrze funkcjonuje, w dużej mierze zależy od nas samych. Jeśli chcemy, aby nasz mózg jak najszybciej przyswajał nowe informacje, powinniśmy jak najwięcej ćwiczyć… w odpowiedni sposób. Słyszeliście o mnemotechnikach? To specjalne strategie umysłowe wspomagające pamięć. Poznajcie najpopularniejsze z nich.

Grupowanie

Według badań przeprowadzonych przez psychologów duże znaczenie w zapamiętywaniu ma liczba słów przeznaczonych do zapamiętywania. Na przykład wiele łatwiej jest nam zapamiętać trzy, niż dwa lub cztery słowa. Wiedząc o tym, możemy wykorzystać technikę grupowania. Polega ona na uporządkowaniu informacji według określonych zasad, na przykład według podobieństwa znaczeniowego. Na przykład, jeśli chcemy zapamiętać słowa: banan, ogórek, marchewka, truskawka, malina, sałata, o wiele łatwiej będzie nam je zapamiętać, jeśli osobno zapamiętamy owoce, a osobno warzywa.

Łańcuchowa metoda skojarzeń

 Metoda skojarzeń to jedna z najprostszych i najpopularniejszych metod zapamiętywania. Jedną z jej odmian jest metoda łańcuchowa. Polega ona na wyobrażaniu sobie każdego z elementów, który chcemy zapamiętać i kojarzeniu każdego następnego elementu z poprzednim. Przykładowo, chcemy zapamiętać następującą listę słów: piórnik, koc, krzesło, samolot, pies. Możemy wyobrazić sobie piórnik leżący na kocu, który leży na krześle. Krzesło stoi pod oknem, za którym leci samolot obszczekiwany przez psa.

Metoda historyjek

Metoda historyjek przydaje się między innymi w zapamiętywaniu listy zakupów. Zazwyczaj po prostu zapisujemy co musimy kupić, ale warto wykorzystać tą okazję do treningu pamięci. Załóżmy, że chcemy przygotować obiad, który robiliśmy już nie raz i brakuje nam do tego tylko składników. Wyobraźmy sobie, jak przychodzimy do domu i przystępujemy do pracy. Po kolei, wyciągamy i kroimy mięso, przyprawiamy je, włączamy wodę na makaron, wrzucamy mięso na patelnię, dodajemy przyprawy, szpinak, śmietankę

Metoda akronimów i pierwszych liter

Akronimy to słowa utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z co najmniej dwóch słów. Metoda zapamiętywania opierająca się na akronimach polega na wymyśleniu słów lub wyrażeń, w których pierwsze litery odnoszą się do informacji, które chcemy zapamiętać. Przykład? Chcemy zapamiętać nazwiska trzech ostatnich prezydentów USA. George Bush, Barack Obama i Donald Trump. Zauważ, że ich nazwiska układają się w wyraz BOT – to wyrażenie łatwo zapamiętać. Podobne zadanie spełnia przypominanie sobie informacji dzięki pierwszym litery wyrazów w całym zdaniu. W podstawówce nauczyłam się dzięki tej metodzie przypadków. Wyrażenie, którego użyliśmy w szkole i przypadki pamiętam do dziś – Mama dała Celinie bułkę nadziewaną marmoladą wiśniową – mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik, wołacz.

Mamy nadzieję, że opisane przez nas techniki przydadzą wam się w ćwiczeniach waszej pamięci. Jak myślicie, która z tych strategii pamięciowych jest najskuteczniejsza?

Autor: Anna Aniśko