Olejowanie włosów to metoda polegająca na wykorzystaniu dobroczynnego działania składników zawartych w olejach naturalnych, które dzięki odpowiednim warunkom termicznym dogłębnie wynikają we włókna włosa. Sposób, znany od wieków, wciąż zyskuje nowych zwolenników, ponieważ stanowi prastarą receptę na niekorzystne warunki atmosferyczne, z jakimi zmagają się kobiety Orientu. Zrodził się bowiem w upalnym i suchym klimacie Indii, a dla nas okazał się kolejnym zabiegiem, pomagającym utrzymać zdrowe i piękne włosy. W dodatku można wykonywać w domowym zaciszu bez użycia drogich i profesjonalnych kosmetyków.
Jak zacząć – określ porowatość włosów
Podstawą przy metodzie olejowania jest odpowiedni dobór produktów. Typ oleju powinien być wybierany w zależności od rodzaju włosów, jakie będą poddawane zabiegowi – każdy z nich wymaga bowiem innej pielęgnacji. Jednym z kryteriów, pomagających przy klasyfikacji, jest porowatość, czyli poziom odchylenia łuski od powierzchni włosa. Ze względu na strukturę wyróżniamy trzy typy włosów:
- niskoporowate – gładkie i lśniące, a także niepodatne na wszelkie stylizacje (zazwyczaj włosy proste);
- średnioporowate – najbardziej powszechny typ zawierający cechy zarówno włosów nisko, jak i wysokoporowatych; nie tak błyszczące jak pierwszy rodzaj, ale łatwiejsze w układaniu (przeważnie włosy falowane);
- wysokoporowate – matowe i puszące się oraz podatne na stylizacje, pod palcami wyczuwa się ich nierówną powierzchnię (na ogół włosy kręcone).
Porowatość może jednak ulec zmianie. I choć każdy z nas ma naturalne preferencje do posiadania danego typu włosów, wpływają na to także inne czynniki. Przede wszystkim należą do nich wykonywane przez nas zabiegi oraz rutyna pielęgnacyjna, np. włosy poddawane rozjaśnianiu zmienią nieco swoją strukturę, zwiększając swoją porowatość. Z kolei henna spowoduje, że włosy staną się bardziej gładkie, a tym samym mniej porowate.
Co lubią moje włosy?
Znasz już stopień porowatości swoich włosów! Teraz należy na podstawie preferencji ich typu dostosować olej, który najlepiej sprawdzi się podczas pielęgnacji. Istotną kwestią okazuje się w tym wypadku zawartość kwasów tłuszczowych.
Włosy niskoporowate najlepiej korespondują z tzw. lekkimi olejami, czyli tymi o dużej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych. Dla najbardziej powszechnego rodzaju włosów (średnioporowate) polecane są oleje z przewagą kwasów tłuszczowych jednonienasyconych – omega 7 i 9. Z kolei najbardziej optymalnymi olejami w przypadku włosów niskoporowatych okazują się te z wysokonasyconymi kwasami tłuszczowymi – omega 3 i 6. Ze względu na porowatość warto więc wybrać oleje:
- dla włosów niskoporowatych – kokosowy, babassu, arganowy, awokado, laurowy, kakaowy, masło shea;
- dla włosów średnioporowatych – z pestek śliwek, z pestek winogron, ze słodkich migdałów, awokado, makadamia, rokitnikowy, brokułowy, oliwa z oliwek;
- dla włosów wysokoporowatych – lniany, sezamowy, słonecznikowy, sojowy, konopny, z wiesiołka, z pestek winogron, ze słodkich migdałów.
Co daje olejowanie włosów?
Należy pamiętać, że olejowanie włosów to metoda dla osób cierpliwych. Aby móc zaobserwować najbardziej spektakularne korzyści, wymagany jest czas oraz systematyczność. Przy regularnym stosowaniu oleju można jednak zauważyć jego niesamowite działanie:
- wyraźnie elastyczniejsze włosy;
- bardziej gładkie i lśniące włosy;
- wzmocnione cebulki, a co za tym idzie – mniejszą liczbę wypadających włosów;
- regulację wydzielanego sebum;
- pomoc w zwalczaniu łupieżu;
- przyśpieszenie wzrostu włosów;
- zabezpieczenie końcówek przed rozdwajaniem;
- ochronę włosów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
3 kroki olejowania włosów
Metod olejowania włosów jest kilka. Główna różnica tkwi w sposobie ich przygotowania przed nałożeniem oleju. Można bowiem wcześniej je nawilżyć, by olej miał szansę lepiej wniknąć w głąb włosa, lub pominąć ten krok. Sam proces wciąż jednak pozostaje tak samo prosty i możliwy do wykonania w każdych warunkach domowych:
I OLEJOWANIE WŁOSÓW
- Rozczesz włosy i nałóż na nie podkład nawilżający (spryskaj wodą, hydrolatem lub zastosuj żel aloesowy), następnie ponownie rozczesz włosy – ten krok nie jest wymagany.
- Rozprowadź olej na całej powierzchni włosów (dla ułatwienia możesz posłużyć się grzebieniem).
- Załóż na głowę czepek lub worek foliowy, a następnie owiń ją ręcznikiem, by zapewnić włosom ciepło. Odczekaj od 15 do 60 minut (opcjonalnie przez całą noc).
II EMULGOWANIE
- Spłucz olej ciepłą wodą.
- Na odsączone z wody włosy nałóż odżywkę (najlepiej bez silikonów) na około 10 minut – ten krok pozwoli w odpowiedni sposób zmyć olej.
III ZMYWANIE I MYCIE
- Zmyj odżywkę i umyj głowę ulubionym szamponem (możesz zastosować „metodę kubeczkową” – spienić szampon w kubeczku wypełnionym wodą).
- Warto po zabiegu zastosować dowolną odżywkę lub maskę do włosów.
Olejowanie włosów to naprawdę niesamowita metoda, która zdaje się rozwiązywać wszystkie problemy. Należy jednak pamiętać, że pomimo niesamowitego działania oleju, wciąż jest to zabieg odżywczo-pielęgnacyjny, który nie zdoła odbudować zniszczonej struktury włosa, jak np. rozdwojonych końcówek – im pomoże jedynie wizyta u fryzjera. Warto również wspomagać jego działanie, dobierając odpowiedni szampon czy stosując maski i odżywki.
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]