Im bardziej w coś wierzysz, tym większe jest prawdopodobieństwo, że urzeczywistni się to w Twoim życiu. Im dłużej ktoś powtarza jakieś opinie na Twój temat, tym bardziej jesteś skłonny uwierzyć w ich prawdziwość. W tych dwóch krótkich zdaniach ukazana jest istota złożonego, psychologicznego pojęcia, które określane jest mianem samospełniającego się proroctwa lub przepowiedni. Sprawdź do jakiej sytuacji odnosi się to wyrażenie oraz przeanalizuj, czy ma ono miejsce również w Twoim przypadku!
Czym jest samospełniająca się przepowiednia?
Chyba każdy słyszał o powiedzeniu, które mówi, że „wiara czyni cuda”. Ma ono zastosowanie właśnie w przypadku omawianego zjawiska, bowiem jeśli pokładamy w czymś mocną i szczerą wiarę, szanse na powodzenie wyraźnie się zwiększają. W odniesieniu do samospełniającej się przepowiedni zauważyć można, że intensywnie i permanentnie odczuwane oczekiwania wobec pewnych zdarzeń wpływają na nie. Dzięki temu bezpośrednio przekładają się one na spełnienie naszych pragnień oraz marzeń. Można stwierdzić, że jest to swego rodzaju metoda programowania umysłu i nadawania konkretnego biegu swoim myślom, odczuciom oraz oczekiwaniom. Czyżby najlepszą receptą na sukces wcale nie była ciężka i systematyczna praca, tylko wyobrażanie sobie, że udało się nam zrealizować marzenia? Kwestia ta nie jest tak jednoznaczna.
Jak w praktyce wygląda samorealizujące się proroctwo?
Bez dwóch zdań należy zauważyć, że efekt samospełniającej się przepowiedni u każdej osoby może być inny. Zależy to chociażby od indywidualnego temperamentu, charakteru oraz naszych odpowiedzi na wpływy docierające do nas z zewnątrz. Bardzo często jeśli ktoś oczekuje od nas sukcesu, potrafimy wykrzesać z siebie więcej siły i znaleźć motywację do działania. Jeśli nasze myśli są pozytywne, a my sami jesteśmy dobrze nastawieni na to co przyniesie los, wszystko w jakiś magiczny sposób wydaje się dziać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Źródłem tego psychologicznego pojęcia jest już grecka mitologia. Zjawisko to jest bowiem określane również mianem efektu Pigmaliona. Był to starożytny rzeźbiarz, który stworzył posąg idealnej kobiety i udawał, że jest ona żywą istotą. Z biegiem czasu, przy pomocy bogini Afrodyty wykreowana przez niego rzeczywistość okazała się faktem.
Zjawisko samorealizującej się przepowiedni jest badane przez wielu psychologów. Na przykładach pokazują oni, że takie zjawisko może mieć miejsce w przypadku znacznej części społeczeństwa. Bardzo często, nawet wbrew sobie, stajemy się lustrzanym odbiciem tego, co na nasz temat sądzą otaczający nas ludzie. W końcu nasza psychika bywa elastyczna i potrafi dostosować się do różnych warunków, szczególnie jeśli często się one powtarzają. Specyficzne ukierunkowanie naszych myśli, jak również okazywanie oczekiwań wobec jakichś wydarzeń czy też zachowań innych ludzi czasami sprawia, że wszystko wydarzy się właśnie tak, jak wygląda to w naszej wyobraźni. Może to mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Warto mieć świadomość jak wielką siłę ma nasz umysł, przez co należy roztropnie go wykorzystywać.
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]