Co zrobić, gdy temperatury osiągają ponad 30 stopni Celsjusza, gdy w mieszkaniach nie da się funkcjonować bez wentylatorów czy wiatraków, a spacer w takim upale przyprawia o zawrót głowy? Jak dbać o swój stan zdrowia, nie odwodnić się oraz zapewnić sobie dodatkowe siły na choćby podstawowe czynności życiowe? Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu! Jeśli nie wiecie co warto pić, czy postawić na napoje ekstremalnie zimne, czy też na ciepłe, aby nie było różnicy temperatur, w tym artykule znajdziecie listę najlepszych napojów. Dzięki nim nie tylko schłodzicie się na kilka minut, ale nawodnicie swój organizm, który na pewno będzie Wam za to wdzięczny.

napoje dodające energii

Wody mineralne

Pierwszy napój, który powinien pojawić się w głowie każdej spragnionej osoby, to woda! Zwykła woda mineralna, gazowana bądź niegazowana. Ważne, aby nie była smakowa. Pamiętajcie, że wody smakowe najczęściej posiadają sporo niepotrzebnych substancji, np. cukier, który ogranicza wchłanianie się płynów oraz dodaje wiele kalorii.

Woda powinna być w temperaturze pokojowej bądź lekko schłodzona. W przypadku picia sporej ilości wody warto pomyśleć nad zakupem butelki filtrującej bądź saturatora. Oba urządzenia ograniczą wydatki oraz mogą zachęcić do spożywania większej ilości płynów.

Warto pamiętać, że do napoju można dodać owoce, które w dużej mierze składają się z wody. Dzięki temu będą świetnym dodatkiem oraz dodatkowym elementem smakowym.

Świeżo wyciskane soki

W przypadku soków warto zwracać uwagę na zawartość cukru, którą posiadają. Najlepiej będzie postawić na świeżo wyciskane soki. Posiadają one najlepszy skład, z ograniczoną ilością substancji konserwujących.

Dobrym wyjściem będą też soki warzywne, np. sok pomidorowy. Zawiera on sporo potasu, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Koktajle

Koktajle to świetna alternatywa dla soków. Ich skład może być przeróżny, ale najczęściej opierają się na mleku bądź jogurcie, a co za tym idzie, posiadają sporą ilość białka, które niezbędne jest w diecie każdego człowieka. Koktajle można przygotować z sezonowych owoców, np. malin czy truskawek. W ten sposób można chłonąć smak lata. Jednak równie ciekawą opcją będzie też koktajl z ogórka, szpinaku czy z melona. To bardzo odżywcze składniki, które szybko nawodnią organizm oraz zapewnią mu sporą porcją potasu.

Mrożone herbaty

Świetnym pomysłem na upały będą mrożone herbaty. Najlepiej z jak najmniejszą zawartością cukru. Zamiast słodzików warto postawić na owoce i zioła. Idealnie sprawdzi się mięta, która pasuje do herbaty, a dodatkowo ma działanie ochładzające. Dzięki temu szybko można wyczuć obniżoną temperaturę ciała. SUPERSONIC Beauty Isotonic

Napoje izotoniczne

Podczas upałów wytracamy sporo witamin oraz elektrolitów. Warto je uzupełniać, aby nie doprowadzić swojego organizmu do krytycznych sytuacji, np. do omdlenia. Dobrym pomysłem są napoje izotoniczne, które nie tylko nawadniają organizm, ale zawierają sporo elektrolitów.

Napoje izotoniczne można przygotować samemu w domu. Do najprostszego i najłatwiejszego izotonika wystarczy:

  • woda,
  • kilka łyżek miodu,
  • sok z cytryny,
  • szczypta soli.

Jakich napojów warto unikać?

W trakcie upałów należy unikać płynów z cukrem. Przez niego woda dłużej się wchłania, a co za tym idzie, znacznie spowolnione jest nawadnianie organizmu. Równie niebezpieczne będą napoje z kofeiną, która wypłukuje z organizmu potas i magnes. Warto, więc unikać:

  • kaw (można pomyśleć o bezkofeinowej),
  • mocnych herbat,
  • napojów energetycznych,
  • napojów słodzonych, np. pepsi.

Wiele osób próbuje chłodzić się, korzystając z alkoholu. Warto jednak pamiętać, że w trakcie upałów rozszerzają się naczynia krwionośne. Alkohol może zwiększyć ryzyko zakrzepów czy zaburzeń rytmu serca. Można go jednak pić wieczorami, gdy na dworze jest już chłodniej.