Organizm produkuje około 800 mililitrów potu na dobę. Jest to ważny proces fizjologiczny zachodzący u człowieka. Termoregulacja wyrównująca temperaturę chroni przed przegrzaniem. Jednak miliony ludzi na świecie poci się kilka razy bardziej niż normalnie. Mamy wtedy do czynienia ze schorzeniem zwanym: nadpotliwością.
Czym się objawia nadpotliwość?
Hiperhydroza, czyli nadpotliwość następuje gdy osoba produkuje kilka razy więcej potu niż przeciętnie. Może być tak intensywna, że ubranie dosłownie przesiąka do suchej nitki. Dotyczy całego obszaru ciała lub wybranych okolic takich jak: głowa, stopy, dłonie czy pachy. Wyróżnia się nadpotliwość wtórną i pierwotną.
Nadpotliwość wtórna
Wynika z choroby. Pojawia się na całym ciele (nadpotliwość uogólniona).
Nadpotliwość pierwotna
Jej podłożem nie jest żadne schorzenie. Nadprodukcja potu dotyka konkretne miejsca (nadpotliwość miejscowa).
Nocne poty
Jak sama nazwa wskazuje, jest to pocenie w ciągu nocy, podczas snu. Problem pojawia się w momencie gdy zauważymy u siebie nadmierną ilość potu. Ważne jest aby odróżnić to czy pocimy się ze względu na wysoką temperaturę w pomieszczeniu czy ma to podłoże medyczne. Uderzenia gorąca towarzyszą często kobietom w czasie menopauzy.
Przyczyny nadpotliwości
Problem pojawia się wtedy, gdy pocenie się nie jest współmierne do przyczyny i jest zjawiskiem niekontrolowanym, nieoczekiwanym. Często nie wynika z wysokiej temperatury na zewnątrz, stresu czy wysiłku fizycznego. Nadpotliwość jest kłopotliwa i wprawia w zakłopotanie, zaburzając codzienne czynności, a nawet kontakty międzyludzkie. Wiele osób mimo zaobserwowania u siebie symptomów, nie robi nic w kierunku leczenia tego wstydliwego problemu. Co więc wywołuje to schorzenie? Jakie są przyczyny?
- choroby endokrynologiczne: nadczynność tarczycy, hipoglikemia, cukrzyca;
- choroby układu nerwowego;
- zaburzenia hormonalne;
- infekcje organizmu;
- choroby nowotworowe: białaczka, chłoniak;
- używki;
- stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych;
- nadmierne pocenie smakowe: spożywanie ostrych potraw;
- podczas bezdechu sennego.
Leczenie hiperhydrozy
Nadpotliwość o charakterze wtórnym wymaga wizyty u lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie. Natomiast pierwotną leczy się często poprzez zakup odpowiednich silnych antyperspirantów w aptece, w postaci: sprayu, żelu i kremu. Są stosowane miejscowo, na noc. Ich skład powinien zawierać: talk, tlenek glinu czy olejek z drzewa herbacianego (posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne). Takie preparaty potrafią działać nawet przez kilka dni, blokują gruczoły potowe i wydzielanie się potu. Jakie są inne sposoby na nadpotliwość? Popularną metodą jest wstrzykiwanie miejscowo pod skórę botoksu. Jest to tzw. terapia toksyną botulinową. Problem z nadpotliwością można także eliminować zabiegiem chirurgicznym zwanym sympatektomią polegającą na zablokowaniu pnia współczulnego. Zabieg ten jest stosowany tylko i wyłącznie w ciężkich przypadkach. Istnieje sympatektomia piersiowa lub lędźwiowa. Istnieją także domowe sposoby takie, jak kąpiele w ziołach (rozmaryn, szałwia, kora dębu).
Autor: Klaudia Bogdan
stosowałam takie srodki na powstrzymanie nadmiernego pocenia na tych kilka dni jak tam jakies ziólka czy aptecznychantyperspiranty, ale to za mało, na moją skórę pod pachami są za silne, ale za to taki produkt, który szybko pozbywa się potu dosłownie od wiosny az po zimę