Rośliny są jedną z najczęstszych dekoracji jakie przyjdzie nam spotkać w domach czy mieszkaniach. Myślę, że większość osób nie wyobraża sobie swojego lokum, bez postawionej gdzieś w rogu małej doniczki z kwitkiem czy drzewkiem. Nie tylko cieszą oko, ale i oczyszczają powietrze w miejscu, w którym spędzamy lwią część naszego życia. Łączą więc przyjemne z pożytecznym. Oto lista roślin, które najlepiej nadają się do zamieszkania razem z nami. Oczywiście jest to lista subiektywna. Więc jeżeli komuś z Was dana roślina nie przypadnie do gustu i woli ją zastąpić czymś innym, śmiało. W końcu i tak ostateczna decyzja należy do każdego z osobna.
Juka
Zacznijmy od czegoś prostego! Juka przypomina raczej drzewko niż tradycyjną roślinę doniczkową. Każdy kto rozważa zakup, powinien więc zarezerwować odpowiednią ilość miejsca na nowego towarzysza. Dlaczego powiedziałem, że zaczynamy od czegoś prostego? Juka nie jest rośliną wymagającą wiele uwagi. Z racji obszaru, na jakim występuje naturalnie, rośliny te są przystosowane do przetrwania w ciężkich warunkach. Pasują więc idealnie do osób, które nie mają za dużo czasu na codzienne zajmowanie się domowym ogródkiem. Jukę należy podlewać od 2 do 3 razy w tygodniu i pilnować, aby ziemia była cały czas wilgotna. Drzewko potrafi magazynować wodę w swoich liściach, więc nadmierna jej ilość może doprowadzić do gnicia i więdnięcia rośliny. Jeżeli chodzi o miejsce, które powinna zająć w naszym mieszkaniu, to najważniejszym jest, aby miała stały dostęp do słońca. Juka jest światłolubna, więc duże ilości promieni słonecznych sprawią, że roślina rozkwitnie.
Paprotki
W opinii większości, paprotki uchodzą za proste w utrzymaniu rośliny. Rzeczywistość, jak to zwykle bywa, jest nieco odmienna. Mimo, że paprotki nie wymagają bardzo szczegółowej pielęgnacji, to jednak są stosunkowo podatne na błędy początkujących ogrodników. Co mam przez to na myśli. Źle zadbana paprotka może bardzo szybko zwiędnąć. Co więc należy uczynić by tak nie było? Rośliny te z racji na miejsce swojego naturalnego występowania, tj. w dolnych partiach lasów, nie są odporne na ciągłe działanie promieni słonecznych. Wystawione na ich długie działanie mogą się szybko spalić. Nie należy też przesadzać w drugą stronę, tzn. zbyt zacienione miejsce sprawi, że roślina zmarnieje. Najlepszy będzie półcień. Paprotki lubią wilgotne powietrze, dlatego należy je co jakiś czas zraszać, żeby nie doprowadzić do wysuszenia liści. Jeżeli chodzi o podlewanie, to zalecany jest umiar. Zbyt częste dolewanie wody szkodzi tym roślinom bardziej niż ich wysuszenie.
Sukulenty
To rodzaj roślin, nie konkretny gatunek. Są przystosowane do długiego życia bez wody lub przy jej dużym ograniczeniu. Z tego też powodu świetnie sprawdzają się jak rośliny domowe dla osób, które nie mają czasu ciągłe podlewanie. Sukulenty są przystosowane do gromadzenia wody w liściach, łodygach lub korzeniach i wykorzystywanie jej w późniejszym okresie. Nie wymagają więc stałej opieki. Sukulenty dzielimy na:
- łodygowe np. rośliny kaktusowate,
- liściowe np. aloes i agawa,
- korzeniowe np. pelargonie.
Nie trzeba ich przesadzać (dopiero kiedy doniczka stanie się za mała), podlewać (wręcz przeciwnie, zbyt częste podlewanie szkodzi), a miejsce w którym czują się najlepiej to nasłoneczniony parapet.
Oto lista roślin, które są stosunkowo proste w utrzymaniu, a w niektórych przypadkach nawet bardzo proste. Nie wymagają ciągłej pielęgnacji, więc doskonale sprawdzają się w roli ozdoby, a nie pełnoprawnego ogródka. Do tego, zadbane, bardzo ładnie przystroją nasze domy i mieszkania, co nada im świeżości i swoistego uroku.
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]