Wnętrza przyozdobione roślinami za każdym razem nabierają charakteru. Żywe, zielone dodatki wyglądają atrakcyjnie w każdym wydaniu – zarówno w nowoczesnym salonie, jak i kilkunastoletniej kuchni. Obawiasz się jednak, że okażesz się niesystematyczny i nie podołasz wymaganiom danej rośliny? Nic bardziej mylnego! Prezentujemy trzy z najmniej wymagających roślin doniczkowych, które przetrwają nawet w najbardziej nieprzychylnych warunkach.

Najlepsze rośliny do mieszkania!

Crassula Ovata, czyli Grubosz Jajowaty – Drzewko szczęścia

Grubosz to przedstawiciel rodziny gruboszowatych. Nazwa pochodzi od jajowatego kształtu liści rośliny – grubych, mięsistych, miejscami z delikatnym, czerwonym zabarwieniem. Grubosz jest o tyle niewadliwy, że doskonale zniesie suche powietrze. Bez problemu odnajdzie się w jasnym kącie mieszkania, nie należy jednak roślin, które można poddać bezpośredniemu nasłonecznieniu. Korzenie grubosza podatne są na zagniwanie, nie należy zatem przesadzać z nawadnianiem rośliny. Po konewkę sięgamy w momencie, gdy ziemia sprawia wrażenie odpowiednio przeschniętej.

Ziamiokulkas Zamiolistny

Ziamiokulkas to jedna z najbardziej popularnych pozycji, jeżeli chodzi o mało wymagające rośliny uprawne. Zbudowany jest z dziesiątek ciemnozielonych, grubych liści przypadających na każdą łodygę. Jest również jedną z najczęściej spotykanych roślin w przestrzeniach publicznych, np. na terenach centr handlowych.  Należy pamiętać, że ostre słońce może okazać się dla ziamiokulkasa niezwykle szkodliwe, nie będzie zatem stanowiło przeszkody umieszczenie rośliny w półcienistym lub nawet całkowicie zacieniowanym miejscu. Ziamiokulkas preferuje sporadyczne podlewanie, a krótkotrwałe okresy suszy nie stanowią dla niego większej przeszkody. Należy również zachować ostrożność przy przesadzaniu rośliny – ziamiokulkas preferuje ciasnawą doniczkę, nie wytworzy nam nowych liści do momentu, gdy jego korzenie nie wypełnią pojemnika. Warto również pamiętać, że ziamiokulkas jest szkodliwy dla zwierząt.

Aloes

Aloes to źródło licznych witamin, soli mineralnych i stymulatorów biogennych. Pozyskiwany z niego miąższ wykazuje zatem działania przeciwzapalne, regenerujące i bakteriobójcze. Aloes lubi rozrastać się do sporych rozmiarów, warto więc zadbać o jego komfort, lokując roślinę w spokojnym, przestrzennym kącie. W porównaniu do dwóch poprzednich propozycji, aloes dobrze się czuje w połączeniu z dużym nasłonecznieniem. Trudno jednak zaszkodzić aloesowi – jedną z nielicznych krzywd, które możemy sprawić temu sukulentowi, jest nadmierne podlewanie. Aloes dobrze znosi krótkie przesuszenie – do kwestii podlewania rośliny należy zatem podchodzić z dużą dozą oszczędności.

Większość z nas zgodzi się z tezą, mówiącą o tym, że wnętrza bez roślin tracą bardzo dużo uroku. Atlas przyrody nie ogranicza się jednak do tych pozycji, wyjątkowo wymagających w kwestii uprawy – znajdziemy liczne kwiaty, z którymi zaprzyjaźni się nawet największy roślinny amator. Długie wyjazdy również nie sprawią większego problemu – nasze propozycje to przedstawiciele roślin, którym niestraszna długotrwała susza. Zainspiruj się więc przedstawionymi pozycjami, nadając swojemu wnętrzu nowego, świeżego stylu.