Naturalne glinki mineralne to jedne z podstawowych surowców, które są wykorzystywane w kosmetyce naturalnej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z potencjału, jaki w sobie kryją. Służą one bowiem nie tylko do przygotowania domowych maseczek na twarz, lecz także do pielęgnacji całego ciała. Wszystko, co należy więc wiedzieć o naturalnych glinkach, ich rodzajach, właściwościach i dopasowaniu do potrzeb danego typu cery, znajdziesz w tym artykule.
Czym są glinki?
Glinki to skały osadowe powstałe w procesie wietrzenia minerałów. Naturalnie występują w głębi ziemi, jaskiń, a także w zbiornikach wodnych czy popiele wulkanicznym. Po wydobyciu poddaje się je obróbce przemysłowej, polegającej na rozdrobnieniu, a następnie wysuszeniu na słońcu. Jako surowiec kosmetyczny przyjmują więc postać sproszkowaną.
Dobroczynne właściwości glinek wynikają z wysokich zawartości makro i mikroelementów, jakie zawierają. Są one bogatym źródłem: cynku, miedzi, wapnia, magnezu, żelaza, potasu, krzemu, fosforu i selenu. Wszystkie glinki charakteryzuje działanie oczyszczające, co wynika z ich ujemnego ładunku. W pewien sposób przypominają więc magnez, który przyciąga toksyny i zanieczyszczenia. Każda glinka silnie mineralizuje, a co za tym idzie – odżywia.
Glinki kosmetyczne – jak ich używać?
Sposobów na wykorzystanie glinek jest naprawdę wiele. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom można używać ich jako:
- składnika maseczek do twarzy i włosów;
- pudru myjącego;
- pudru do kąpieli;
- dodatku do szamponu;
- peelingu do twarzy, ciała i skóry głowy;
- okładu na podrażnioną skórę;
- kosmetyku antycellulitowego;
- środka do mycia zębów.
Glinki można ze sobą mieszać. Ponadto użyte jako składnik maseczek zarówno do twarzy, ciała, jak i włosów, warto łączyć z innymi produktami odżywczymi. Doskonale sprawdzą się tu nie tylko woda, lecz także: olejki, hydrolaty, maceraty, żel hialuronowy bądź aloesowy, jogurt naturalny i wiele innych.
Rodzaje naturalnych glinek
Istnieje wiele odmian glinek. Choć przejawiają bardzo podobne działania, każda z nich jest tak naprawdę inna. Różnią się nie tylko kolorem, lecz także właściwościami. Wybór odpowiedniej glinki należy więc dostosować do potrzeb danego typu cery, a także pożądanych efektów.
Glinka zielona
Najsilniej oczyszczająca glinka. Znajduje więc zastosowanie przede wszystkim w pielęgnacji cery problematycznej. Łagodzi nieprzyjemne objawy charakterystyczne dla skóry tłustej, trądzikowej oraz mieszanej. Dogłębnie oczyszcza, tonizuje oraz wykazuje działanie silnie ściągające. Odblokowuje pory oraz reguluje nadmiernie wydzielany łój. Pomaga w walce z niedoskonałościami, ponieważ posiada silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Wspomaga także gojenie śladów po stanach zapalnych.
Delikatnie złuszcza i matuje skórę. Systematyczne stosowana – wygładza zmarszczki. Ponadto poprawia mikrokrążenie i pomaga w walce z cellulitem. Zastosowana na skórę głowy wspiera walkę z łupieżem oraz nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Aby złagodzić jej silnie działanie, w przypadku skóry cery normalnej lub mniej problematycznej, warto wzbogacić ją o wysoce nawilżające substancje. Doskonale sprawdzą się żel aloesowy bądź hialuronowy.
Glinka czerwona
Ten rodzaj glinki jest odpowiedni przede wszystkim dla osób z cerą naczynkową. Jedną z jej cech okazuje się bowiem wzmocnienie naczyń krwionośnych. Zawdzięcza to niezwykle wysokiej zawartości żelaza. Jej działanie wyrównuje również koloryt skóry oraz nadaje jej zdrowy i promienny wygląd. Glinka ta odżywia oraz zmniejsza zaczerwienienia. Oczyszcza i absorbuje nadmiernie wydzielane sebum.
Glinka biała
Określana również jako „porcelanowa”. Tę nazwę zawdzięcza najbardziej zauważalnym efektom po jej zastosowaniu, czyli wygładzeniu i rozjaśnieniu skóry. Uważana za najdelikatniejszą z glinek. Szczególnie polecana jest zatem dla osób z cerą suchą i wrażliwą, a także przejawiającą skłonność do reakcji uczuleniowych.
Aczkolwiek nadaje się także do cery tłustej. Dzięki wysokiej zawartości glinu absorbuje bowiem nadmiar sebum, powodując tym samym efekt zmatowienia. Ponadto sprawia, że skóra jest lepiej nawilżona. Okazuje się również przydatna podczas pielęgnacji wymagającej i delikatnej skóry niemowląt. To doskonały puder do kąpieli lub zasypka.
Glinka różowa
To produkt powstały z połączenia glinek: białej i czerwonej. Kumuluje więc zarówno właściwości oczyszczająco-ściągające, jak i łagodzące. Obkurcza naczynia krwionośne, jednak w sposób delikatny, charakterystyczny na glinki porcelanowej. Okazuje się niezwykle przydatna podczas zmagań z redukcją widocznych blizn. Wygładza skórę i poprawia jej koloryt.
Glinka żółta
Wykazuje podobne właściwości do glinki zielonej oraz różowej. Działa jednak w bardziej delikatny sposób. Nadaje się więc przede wszystkim do cery tłustej, trądzikowej i mieszanej. Wyróżnia ją silne działanie detoksykacyjne. Poprawia kondycję skóry głównie poprzez zwalczanie przebarwień i ujednolicenie jej kolorytu. Pozytywnie wpływa na mikrokrążenie krwi i limfy, a ponadto zawiera sporo żelaza. Dzięki temu działa wyszczuplająco i ujędrniająco. Szczególnie, gdy jest stosowana w formie peelingu.
Glinka fioletowa
Polecana do cery wrażliwej, suchej i mieszanej. To prawdziwy ratunek dla zmęczonej oraz poszarzałej skóry. Działa bowiem odświeżająco. Rewitalizuje komórki, a także rozjaśnia i poprawia koloryt. Doskonale oczyszcza pory i pochłania nadmiar sebum. Dodatkowo to kolejna glinka, która pomaga w walce z cellulitem i rozstępami.
Glinka niebieska
Jedna z najrzadziej spotykanych glinek. Idealna dla skóry suchej i mieszanej. Jest wysoce bogata w minerały – szczególnie krzem i kobalt. Dotlenia oraz stymuluje regenerację tkanek. Ujędrnia skórę oraz przywraca jej zdrowy koloryt. Działa odświeżająco, gdyż delikatnie oczyszcza i tonizuje. Likwiduje zaskórniki. Poprawia krążenie, dzięki temu napina skórę i spłyca widoczne zmarszczki.
Glinka ghassoul
Znana także pod nazwą „rhassoul”. Czasem można spotkać się z określaniem jej poprzez miejsce, z którego pochodzi – Maroka. Najbardziej dobroczynna dla cery tłustej, trądzikowej oraz zanieczyszczonej. Posiada bowiem silne właściwości oczyszczające, dzięki wysokiej zawartości krzemionki i tlenku magnezu. Pomaga w leczeniu zmian skórnych i normalizuje produkcję sebum. Pozostawia na skórze efekt ściągnięcia.
Zastosowana jako peeling zmniejsza widoczność rozstępów i ujędrnia skórę. To także glinka, której działanie znajduje szczególne zastosowanie w pielęgnacji włosów. Posiada bowiem silne właściwości odtłuszczające. Ponadto przedłuża uczucie świeżości po umyciu głowy i odbija włosy u nasady.
Glinka czarna
Pozyskiwana z dna Morza Martwego lub popiołu wulkanicznego. Najlepsza dla skóry trądzikowej. Wykazuje bowiem silne działanie oczyszczające oraz antyseptyczne. Mimo to posiada także właściwości nawilżające. Regeneruje podrażnienia wywołane zmianami skórnymi. Chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Jest jednak odpowiednia również dla skóry dojrzałej, ponieważ pobudza przemianę materii w komórkach.
Rezultaty po zastosowaniu glinek są natychmiastowe – widoczne już po pierwszym użyciu. To prawdziwie piękno w proszku! Warto wykorzystywać je w różny sposób podczas rutyny pielęgnacyjnej. Należy jednak pamiętać, by nie dopuszczać do ich całkowitego zaschnięcia na skórze. Ponadto podczas przygotowywania produktów z glinek nie powinno się używać metalowych łyżeczek bądź miseczek. Dezaktywują one bowiem ich działanie.
Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]