Wycieczka do muzeum nie musi kojarzyć się wyłącznie z biernym obserwowaniem ekspozycji. Na polskiej znajdziemy mapie wiele miejsc, które zaskakują swoją nieszablonowością – warsztaty praktyczne, nowoczesne animacje i oryginalne koncepcje. Sprawdź, jakie muzea warto uwzględnić, planując weekendowy wyjazd dla całej rodziny!
MUZEUM PRODUKCJI ZAPAŁEK W CZĘSTOCHOWIE
Częstochowskie muzeum to jedyna tego typu wystawa w Europie. Mieści się w prosperującym do niedawna zakładzie produkcyjnym i dwóch salach ekspozycyjnych. Sama fabryka powstała już w latach 80’ i uznawana jest za pierwszy zakład produkujący zapałki w Polsce. Zwiedzający mogą poznać cały cykl produkcyjny – od pierwszych faz korowania drewna aż po pakowanie gotowych zapałek do pudełek.
MUZEUM WODY WE WROCŁAWIU
Wrocławskie Hydropolis każdego roku przyciąga do stolicy Dolnego Śląska rzeszę turystów. To nowoczesne muzeum wiedzy o wodzie zaskakuje licznymi walorami edukacyjnymi. 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe, liczne multimedia, specjalne oferty dla najmłodszych i specjalnie wyodrębniona strefa relaksu, a całość – w nowoczesnej otoczce. To tylko garść atrakcji, która czeka na nas we wrocławskim Hydropolis.
MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU W BYDGOSZCZY
Bydgoszcz od lat sławi się kultowym Muzeum Mydła i Historii Brudu. Nic jednak dziwnego, jest to bowiem jedyna wystawa w Europie, poświęcona tej tematyce. Poznamy losy tzw. średniowiecznych łaźni, XIX-wiecznego pokoju kąpielowego oraz licznych akcesoriów przeznaczonych do higieny, które zmieniły swoją formę na przestrzeni lat – szczotek do szorowania ciała, suszarek czy mydeł. Poza suchą teorią marzy ci się jednak odrobina praktyki? Cena biletu obejmuje również warsztaty własnoręcznego wykonywania mydła – po zakończonym pokazie całość zabieramy na pamiątkę.
MUZEUM SIEKIER W ORZECHÓWCE
Orzechówka to niewielka miejscowość w powiecie kieleckim, która od 2006 roku słynie z kolekcji siekier, liczącej ponad 2500 egzemplarzy. To prywatne muzeum założone zostało przez Adolfa Kudlińskiego, a najstarszy z egzemplarzy liczy sobie ponad 300 lat! W przydomowej kuźni, po wcześniejszym ustaleniu, można wziąć udział w lekcji kowalstwa i płatnerstwa.
MUZEUM GWIZDKA W GWIZDAŁACH
Nazwa miejscowości – Gwizdały – zobowiązuje, bowiem to właśnie tutaj podziwiać możemy bogatą kolekcję gwizdków i fujarek. Sama placówka ma swoją siedzibę w tamtejszym Zespole Szkół i działa od 1999 roku. Możemy zobaczyć ekspozycję gwizdków wykonanych min. z drewna, metalu czy gliny, eksponaty rzadkie, zagraniczne, a nawet takie, liczące sobie ok. 400 lat.
Zwiedzanie muzeów nie zawsze musi równać się stereotypowym banałom. Polska bogata jest w końcu w miejsca, które zaskakują swoją nieszablonowością – nietypowym motywem przewodnim i oryginalnymi warsztatami, które zagwarantują niezapomniane przeżycia na lata. Sprawdź nasze propozycje i zaplanuj atrakcje na nadchodzący weekend!
Zgadzam się! Dieta pudełkowa to świetne rozwiązanie dla zapracowanych osób. W końcu nie wszyscy mają czas na gotowanie, a ja…
Super, że pojawiły się tu również porady dotyczące suplementów! Czy ktoś z Was próbował czegoś, co naprawdę działa?
Ciekawe! Nie wiedziałam, że można tak dokładnie obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Warto spróbować, zwłaszcza jeśli chce się schudnąć. Dziękuję za…
Gorzej jak Pan Mlody nie jest capciakiem rurkofcem z korpo tylko okaze sie survivalowcem i spusci wpierdol porywaczom. Its a…
Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną…