Wycieczka do muzeum nie musi kojarzyć się wyłącznie z biernym obserwowaniem ekspozycji. Na polskiej znajdziemy mapie wiele miejsc, które zaskakują swoją nieszablonowością – warsztaty praktyczne, nowoczesne animacje i oryginalne koncepcje. Sprawdź, jakie muzea warto uwzględnić, planując weekendowy wyjazd dla całej rodziny!

MUZEUM PRODUKCJI ZAPAŁEK W CZĘSTOCHOWIE

Częstochowskie muzeum to jedyna tego typu wystawa w Europie. Mieści się w prosperującym do niedawna zakładzie produkcyjnym i dwóch salach ekspozycyjnych. Sama fabryka powstała już w latach 80’ i uznawana jest za pierwszy zakład produkujący zapałki w Polsce. Zwiedzający mogą poznać cały cykl produkcyjny – od pierwszych faz korowania drewna aż po pakowanie gotowych zapałek do pudełek.

MUZEUM WODY WE WROCŁAWIU

Wrocławskie Hydropolis każdego roku przyciąga do stolicy Dolnego Śląska rzeszę turystów. To nowoczesne muzeum wiedzy o wodzie zaskakuje licznymi walorami edukacyjnymi. 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe, liczne multimedia, specjalne oferty dla najmłodszych i specjalnie wyodrębniona strefa relaksu, a całość – w nowoczesnej otoczce. To tylko garść atrakcji, która czeka na nas we wrocławskim Hydropolis.

MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU W BYDGOSZCZY

Bydgoszcz od lat sławi się kultowym Muzeum Mydła i Historii Brudu. Nic jednak dziwnego, jest to bowiem jedyna wystawa w Europie, poświęcona tej tematyce. Poznamy losy tzw. średniowiecznych łaźni, XIX-wiecznego pokoju kąpielowego oraz licznych akcesoriów przeznaczonych do higieny, które zmieniły swoją formę na przestrzeni lat – szczotek do szorowania ciała, suszarek czy mydeł. Poza suchą teorią marzy ci się jednak odrobina praktyki? Cena biletu obejmuje również warsztaty własnoręcznego wykonywania mydła – po zakończonym pokazie całość zabieramy na pamiątkę.

 

MUZEUM SIEKIER W ORZECHÓWCE

Orzechówka to niewielka miejscowość w powiecie kieleckim, która od 2006 roku słynie z kolekcji siekier, liczącej ponad 2500 egzemplarzy. To prywatne muzeum założone zostało przez Adolfa Kudlińskiego, a najstarszy z egzemplarzy liczy sobie ponad 300 lat! W przydomowej kuźni, po wcześniejszym ustaleniu, można wziąć udział w lekcji kowalstwa i płatnerstwa.

MUZEUM GWIZDKA W GWIZDAŁACH

Nazwa miejscowości – Gwizdały – zobowiązuje, bowiem to właśnie tutaj podziwiać możemy bogatą kolekcję gwizdków i fujarek. Sama placówka ma swoją siedzibę w tamtejszym Zespole Szkół i działa od 1999 roku. Możemy zobaczyć ekspozycję gwizdków wykonanych min. z drewna, metalu czy gliny, eksponaty rzadkie, zagraniczne, a nawet takie, liczące sobie ok. 400 lat.

Zwiedzanie muzeów nie zawsze musi równać się stereotypowym banałom. Polska bogata jest w końcu w miejsca, które zaskakują swoją nieszablonowością – nietypowym motywem przewodnim i oryginalnymi warsztatami, które zagwarantują niezapomniane przeżycia na lata. Sprawdź nasze propozycje i zaplanuj atrakcje na nadchodzący weekend!