Dziś w nocy odbędzie się ceremonia rozdania Oscarów. Chociaż zdarza się, że wybory akademii wzbudzają sporo kontrowersji, to jednak nadal pozostaje uznawana za jedną z najważniejszych w świecie filmów. Dziś, podobnie jak w zeszłym roku, postanowiliśmy spróbować wytypować zwycięzców w kilku najważniejszych kategoriach. Już w nocy okaże się, czy nam się to udało.

Najlepszy film

W tym roku naszym zdaniem nominowane filmy są na zróżnicowanym poziomie i łatwo się domyślić, który na pewno Oscara nie dostanie. Jednak nadal trudno jednoznacznie określić, kto okaże się zwycięzcą w tej kategorii. Złote Globy powędrowały do dwóch nominowanych filmów Bohemian Rhapsody w kategorii najlepszy film dramatyczny oraz Green Book w kategorii najlepszy film komediowy lub musical. Natomiast zdaniem bukmacherów największe szanse na Oscara mają Roma (nominowana również w kategorii najlepszy film zagraniczny) oraz Narodziny gwiazdy. My stawiamy, że najlepszym filmem zostanie Green Book, a Roma zgarnie nagrodę w kategorii najlepszy film zagraniczny, ale jeszcze możemy się zdziwić.

Najlepszy reżyser

W tym roku w tej kategorii został nominowany Polak – Paweł Pawlikowski za Zimną Wojnę. I chociaż trzymamy za niego kciuki, to zdajemy sobie sprawę, że szanse na zdobycie nagrody ma niewielkie. W tej kategorii zdecydowanym faworytem jest Alfonso Cuaron reżyser Romy. Zdobył on już Złotego Głoba w tej kategorii, a także prowadzi w większości rankingów. Trudno nam sobie wyobrazić, żeby ktoś inny zgarnął nagrodę w tej kategorii, a gdyby tak się stało, dla wszystkich byłaby to ogromna niespodzianka.

https://www.youtube.com/watch?v=gBvDf8ow2Sc

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Zgodnie z typowaniami największą szansę na zdobycie Oscara w tej kategorii ma Rami Malek za rolę wokalistę zespołu Quenn w filmie Bohemian Rapsody. Aktor zdobył już Złotego Globa w kategorii najlepszy aktor w filmie dramatycznym, a jego rolę uważa się za największy atut filmu. Jednak jego poważnym konkurentem jest Christian Bale, którego aż trudno rozpoznać w filmie Vice. Jest też tegorocznym zdobywcą Złotego Globa w kategorii najlepszy aktor w komedii lub musicalu. Pojawiają się też głosy, że Oscar może powędrować do Vigo Mortensena za rolę w Green Book, ale mało prawdopodobne, żeby miał szansę z pozostałymi faworytami. Naszym zdaniem Oscara zdobędzie Christian Bale.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

W tej kategorii faworytką jest Glenn Close za rolę w filmie Żona. Na aktorkę stawiają bukmacherzy, a jej szanse potwierdza fakt, że zdobyła już Złotego Globa w kategorii najlepsza aktorka w filmie dramatycznym. Jej największą konkurentką jest Olivia Colman, zdobywczyni Złotego Globa w kategorii najlepsza aktorka w komedii lub musicalu za rolę w Faworycie. Wydawać by się mogło, że Oscar na pewno trafi do jednej z nich, ale w tej kategorii może czekać nas spore zaskoczenie. Duże szansę na zdobycie nagrody ma także meksykańska aktorka Yalitza Aparicio za Romę.

https://www.youtube.com/watch?v=HTFZ8qVq3s8

Najlepszy aktor drugoplanowy

Oscar za męską rolę drugoplanową prawdopodobnie powędruje do Mahershala Ali za rolę w filmie Green Book. Aktor już zdobył Złotego Globa w tej kategorii i jest zdecydowanym faworytem w większości rankingów. Wydaje się więc, że w tej kategorii nie będzie żadnych niespodzianek. Jednak różnie to bywa i Oscar może trafić do Sama Rockwella za Vice.

https://www.youtube.com/watch?v=K17zoI0kY10

Najlepsza aktorka drugoplanowa

W kategorii damskiej może być znacznie poważniejsza walka. Tak naprawdę ogromne szansę na zwycięstwo ma każda z nominowanych aktorek. W typowań przewagę nad pozostałymi ma Regina King za rolę w filmie If Beale Street Could Talk. Jednak nie jest to tak druzgocząca przewaga jak w przypadku Mahershala Ali w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy, więc tak naprawdę trudno przewidzieć, kto dostanie Oscara za drugoplanową rolę kobiecą.

Najlepsze zdjęcia

To kolejna kategoria, w której nominowany jest w tym roku Polak – Łukasz Żal za zdjęcia do filmu Zimna Wojna. Niestety Polacy nie mają szczęścia i są niewielkie szansę na nagrodę. Również w tej kategorii nominację zdobył niekwestionowany faworyt Alfonso Cuaron za zdjęcia do Romy. I chociaż wiele osób uważa, że to byłaby najbardziej zasłużona nagroda dla Zimnej Wojny, to typowania bukmacherów są bezlitosne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać kciuki za Polaka, a może jeszcze wszystkich czeka zaskoczenie.

Najlepszy film nieanglojęzyczny

O statuetkę za najlepszy film zagraniczny po raz kolejny walczy polski film. Jednak zdaniem bukmacherów, Zimna Wojna ma niewielkie szansę na zdobycie Oscara. Zdecydowanym faworytem jest Roma, która ma już na koncie Złotego Globa i wygrywa wszystkie rankingi. Jednak w tym przypadku jest jeszcze nadzieja dla polskiego obrazu. Istnieje prawdopodobieństwo, że Roma dostanie nagrodę w kategorii najlepszy film, wówczas nagroda za najlepszy film nieanglojęzyczny może powędrować do Zimnej Wojny. Niestety jest też możliwość, że Roma wygra w obydwu kategoriach.