Każdy z nas posiada ukryte w głębi serca pragnienia, ambicje oraz cele, do których dzień po dniu dąży. Jednak doskonale wiadomo, że osiąganie ich wcale nie jest proste. Trzeba pokonać wiele trudności, aby osiągnąć sukces. Wiele osób nie radzi sobie z nimi i porzuca swoje marzenia niemal w połowie drogi do ich zrealizowania. Co więc można zrobić, aby osiągać zamierzone cele? Poznaj kilka podstawowych zasad, które ułatwią Ci to wymagające zadanie!

 Jak osiągać zamierzone cele?

Skoncentruj się na celu

Skupienie się na tym, do czego się dąży jest kluczowe. Jednak nie można tego zrobić bez jasnego określenia na czym tak naprawdę nam zależy. Warto więc nasze marzenia i pragnienia jasno wizualizować. Najlepiej jest więc zrobić swego rodzaju plan, którego realizacja krok po kroku pozwoli urzeczywistnić wszystko to, co dotychczas było dla nas dalekie i nieosiągalne. Główną osią takiego planu powinien być skonkretyzowany cel, któremu zostaną podporządkowane wszystkie inne działania. Wiedząc, co trzeba robić łatwiej będzie uczynić pierwszy krok, który jest jednocześnie najważniejszy i najtrudniejszy.

Osiąganie celów krok po kroku

Wielkie rzeczy nie od razu takimi się stają. Wymagają bowiem podejmowania całej rzeszy małych kroków, opartych na pełnej konsekwencji i systematyczności. Poznaj więc zasady, które pozwolą Ci zamienić marzenia w cele, a w efekcie przybliżą Cię do ich osiągnięcia:

  • Jasno określony cel miej zawsze przed oczami. Nie pozwól, aby natłok innych myśli i obowiązków przyćmił to, do czego dążysz. Pełna koncentracja to podstawa.
  • Podziel się z innymi Twoimi doświadczeniami. Dzięki życzliwej rozmowie łatwiej będzie Ci uwierzyć w siebie, a wsparcie jakie otrzymasz zmotywuje Cię do dalszych działań. Świadomość, że inni wiedzą do czego dążysz nie pozwoli Ci się poddać.
  • Nie czekaj na idealny moment. Początek roku, czy nawet rozpoczęty nowy tydzień w niczym nie są lepsze od każdego innego dnia. Nigdy nie odkładaj swoich marzeń na jutro, bowiem ono nigdy nie nadejdzie. Skoncentruj się na swoim celu tu i teraz. Dzisiaj zrób przynajmniej jeden, nawet najmniejszy krok w jego kierunku.
  • W momentach, gdy utracisz początkową motywację przypomnij sobie do czego dążysz. Uświadom sobie jak wiele może zyskać. Pojawiające się problemy dokładnie przeanalizuj i wypróbuj podejść do nich w nieco inny sposób. Czasem spojrzenie z innej perspektywy naprawdę potrafi zdziałać cuda.
  • Staraj się na bieżąco wypracowywać w sobie pozytywne nawyki, których wprowadzenie w życie doprowadzi do pojawienia się trwałych zmian na lepsze.

Porażki pojawią się zawsze

Nie ma człowieka, którego życie składałoby się z nieustannych sukcesów i wygranych. Porażki dotykają wszystkich – niezależnie od ich wieku, posiadanych umiejętności, wykształcenia czy doświadczenia. Jednak to, w jaki sposób są one odbierane zależy tylko i wyłącznie od osób, którym się one przytrafiają. To my nadajemy im znaczenie. Każde niepowiedzenie może być więc dla nas zarówno motywacją do dalszego działania i nauką na przyszłość. Z drugiej strony może okazać się ciosem, który pogrąży nas w smutku i marazmie. Najbardziej pożądane jest to pierwsze podejście, jednak wymaga ono sporej dozy samozaparcia i wiary w siebie.

Autor: Karolina Mondel