Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Jednak chyba każdy z nas pragnie mieć ich więcej, aby móc pozwalać sobie na wszystko, o czym tylko się zamarzy. Niestety czasami ciężko jest wygospodarować dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na dowolnie wybrany przez nas cel. Receptą na to jest jednak oszczędzanie. To sztuka, której warto się nauczyć. Jak zatem wyrabiać w sobie pozytywne nawyki związane z oszczędzaniem? Zapoznaj się ze sprawdzonymi sposobami, które pozwalają zgromadzić dodatkową gotówkę!

Oszczędzanie – jak się go nauczyć?

Dlaczego oszczędzanie to dobry pomysł?

Statystyki pokazują, że Polacy jako naród nie są skłonni do oszczędzania. W praktyce widać, że bardzo często w kwestiach finansowych nie myślimy długofalowo. Racjonalne zarządzanie swoimi domowymi finansami zdecydowanie nie należy do naszych mocnych stron. Skupiamy się jedynie na bieżących wydatkach i zaspokajaniu potrzeb, które pojawiają się w danym momencie. Warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki, bowiem oszczędzanie ma wiele mocnych stron. Oto najważniejsze z nich:

  •  gwarantujesz sobie finansową stabilizację,
  • zyskujesz poczucie bezpieczeństwa na przyszłość,
  • stajesz się niezależny,
  • pieniądze, które odłożysz otwierają przed tobą nowe możliwości,
  • oszczędzanie uczy systematyczności i konsekwencji w działaniu,
  • zyskujesz możliwość zrealizowania swoich marzeń i celów,
  • przygotowujesz się na tak zwaną „czarną godzinę”,
  • efektywne oszczędzanie sprawia, że odczuwasz satysfakcję.

Jakie są sprawdzone sposoby na oszczędzanie?

Mądre oszczędzanie to prawdziwa sztuka. Jednak można się jej nauczyć. Fundamentem jest jednak to, aby gromadzić pieniądze z głową, a oszczędzać można w różny sposób. Jeśli masz problem z samodzielnym odkładaniem pieniędzy, możesz założyć w banku konto oszczędnościowe. Dzięki temu określona kwota będzie co miesiąc automatycznie pobierana z twojego konta i gromadzona na koncie oszczędnościowym. Tak naprawdę nawet nie odczujesz tego, że oszczędzasz, a efekty przyjdą praktycznie same.

Inny sposób na oszczędzanie to planowanie domowego budżetu, które przejawia się chociażby w dokonywaniu racjonalnych zakupów. Ileż to razy zdarza się nam iść do sklepu i kupić produkty, których tak naprawdę nie potrzebujemy? Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie listy zakupów oraz korzystanie z promocji. W niektórych miejscach możesz również się targować, a skuteczne negocjowanie cen może sprawić, że zaoszczędzisz kilka złotych. Rozsądne planowanie wydatków ma ogromne znaczenie dla powodzenia procesu oszczędzania.

Kreatywną metodą na zgromadzenie pieniędzy jest również przygotowanie skarbonki lub słoika, do których będzie się wrzucało monety – trzeba pamiętać, aby mieć je zawsze pod ręką. Równie istotne jest także niemarnowanie pieniędzy. Warto więc przeanalizować jaką kwotę pieniędzy wydaje się każdego miesiąca na drobne przyjemności, które łącznie dużo nas wynoszą. Oczywiście nie trzeba od razu całkowicie z nich zrezygnować. Są to jednak wydatki, do których można podejść z większą rozwagą.