Był rok 1931, kiedy Margaret Herrik – sekretarz Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej –pieszczotliwie nazwała 3,8 kilogramową statuetkę „Oscarem”. Statuetkę, której wzór, notabene, naszkicowano kilka lat wcześniej na restauracyjnej serwetce. To tylko garść z informacji, o których nie mówi się na co dzień, debatując nad kinowymi hitami. Poznaj więc kilka z ciekawostek o corocznym, kultowym wydarzeniu filmowym i zabłyśnij pośród znajomych kinomaniaków.
ODMOWA ODEBRANIA NAGRODY
Ogromną sensację za każdym wzbudza, kuriozalny wydawać by się mogło, moment, w którym laureat odmawia przyjęcia Oscara. W 1973 roku odbyła się jedna z najgorętszych w emocje gal, podczas której za główną kreację w Ojcu chrzestnym uhonorowano Marlona Brando. Na podium wyszła jednak młoda, drobna przedstawicielka Apaczów i w imieniu autora przekazała wiadomość, że Brando odmawia przyjęcia nagrody na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian amerykańskich. Zwróćmy więc uwagę, w jak sensacyjny sposób kilkuset milionowa publiczność stała się świadkami spektakularnego protestu pojedynczego człowieka.
DREWNIANA STATUETKA
Oscar wykonany z drewna brzmi zaskakująco? Zaskoczył na pewno niejednego kinomaniaka, kiedy to w drugiej połowie lat trzydziestych obdarowany został nim Edgar Bergen. Trofeum to przypadło aktorowi w dowód uznania za kreację Charliego McCarthy’ego – drewnianej marionetki, którą Bergen obdarzył niezwykłymi zdolnościami w brzuchomówstwie.
WALT DISNEY I OSIEM STATUETEK
Poruszając tematykę wyróżnień specjalnych nietaktem byłoby nie przywołać nazwiska Walta Disneya – ojca Myszki Miki, psa Pluto, Kaczora Donalda i całej ich świty. Światowa ikona animacji i filmu w 1938 roku odebrała jednego dużego Oscara i siedem miniaturowych statuetek – jako symbol uhonorowania kultowej już baśni o królewnie Śnieżce i jej siedmiu krasnoludkach.
KATEGORIE KONKURSOWE
Obecnie gale rozdania oscarowych statuetek bogate są w wachlarz kategorii konkursowych, który w porównaniu ze stanem pierwotnym, znacznie się rozszerzył. Początkowa liczba 8 kategorii wzrosła trzykrotnie, notując w swojej historii również takie specjalności, które w hollywoodzkim konkursie pojawiły się tylko raz, m.in. napisy filmowe czy reżyseria filmu komediowego.
TITINA CHARLIEGO CHAPLINA
Głębokie wzruszenie i z trudem powstrzymywane łzy to jedne z najczęściej spotykanych emocji podczas ceremonii. Kiedy jednak obie z przypadłości dotknęły w 1972 roku Charliego Chaplina, publiczność nie mogła przejść obok tego z obojętnością. Artysta przyjęty został długą owacją, ze wzruszeniem dziękując za wyróżnienie. Na koniec włożył melonik Charliego-trampa, aby chwilę później usłyszeć, jak cała sala śpiewa piosenkę Titina, napisaną niegdyś przez Charliego Chaplina.
Historię filmowych Oskarów kreują setki epizodów, o których nie mówi się przed kinowymi salami. Zabłyśnij więc przed znajomymi kinomaniakami, przywołując kilka niesamowitych ciekawostek o kultowej już gali rozdania nagród filmowych.
Super, że pojawiły się tu również porady dotyczące suplementów! Czy ktoś z Was próbował czegoś, co naprawdę działa?
Ciekawe! Nie wiedziałam, że można tak dokładnie obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Warto spróbować, zwłaszcza jeśli chce się schudnąć. Dziękuję za…
Gorzej jak Pan Mlody nie jest capciakiem rurkofcem z korpo tylko okaze sie survivalowcem i spusci wpierdol porywaczom. Its a…
Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną…
Korzystałam z mezoterapii i śmiało mogę polecić każdemu.