Wszyscy marzymy o zdrowych, gęstych i błyszczących włosach. Z tego powodu staramy się o nie dbać i kupujemy wiele produktów, których zadaniem jest poprawa stanu naszych kosmyków. Niestety nie zawsze się to udaje. Często pomimo naszych wysiłków stan włosów nie ulega poprawie, tylko pogorszeniu. Dlaczego tak się dzieje? Być może robimy jeden z często popełnianych błędów w czasie pielęgnacji włosów!

Pielęgnacja włosów: najczęściej popełniane błędy!

 Podczas mycia włosów

 • Mycie włosów szamponem dobranym do typu włosów
  Jest to błąd popełniany przez wiele osób. Dlatego warto w końcu sobie uświadomić, że szampon należy dobierać do skóry głowy, a odżywkę do typu włosów. Dzięki takiej praktyce unikniemy wiele problemów, których do tej pory nie mogliśmy wyeliminować.
 • Nakładanie odżywki od skóry głowy
  Niektórym osobom bardzo zależy na tym, aby zadbać o włosy na całej długości. Z tego powodu często nakładają odżywkę nawet tuż przy nasadzie. Niestety jest to ogromny błąd, ponieważ taki nawyk sprawia, że włosy wyglądają na nieświeże. Opadają, wyglądają wręcz na przyklejone do głowy, a skóra tego nie lubi! Dlatego maski i odżywki najlepiej aplikować na ich długości i końce, wtedy efekt będzie najlepszy.
 • Mycie włosów gorącą wodą 
  Włosów nie powinno się myć gorącą wodą, ponieważ może to powodować puszenie, a w przypadku kręconych kosmyków osłabi ich skręt. Najlepiej na początku użyć ciepłej wody, aby dokładnie spłukać wszystkie zabrudzenia. Natomiast na koniec warto przepłukać włosy chłodną wodą, aby domknąć łuski włosów. Dzięki temu staną się bardziej elastyczne i błyszczące.
 • Mocne wycieranie ręcznikiem
  Wiele osób po kąpieli chce szybciej wysuszyć włosy, więc na początku mocno wyciera je ręcznikiem. Niestety w efekcie je uszkadzają oraz plączą jeszcze bardziej. Najlepiej odsączyć włosy ręcznikiem poprzez delikatne ugniatanie.

W czasie układania

 • Szczotkowanie włosów kręconych
  Kręcone włosy nie lubią czesania, a szczególnie na sucho. W efekcie mogą się kiepsko układać i przypominać siano zamiast pięknych loki. Dlatego najlepiej czesać je przed kąpielą lub na mokro wyłącznie grzebieniem o grubych zębach. Dzięki temu nasze loki zawsze będą się pięknie prezentowały.
 • Ciąganie, szarpanie mokrych włosów przy czesaniu
  W trakcie czesania mokrych kosmyków powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ wtedy najłatwiej je uszkodzić. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich szarpać ani mocno ciągnąć. Najlepiej na początku przeczesać je delikatnie palcami, a następnie szerokim grzebieniem. Z dokładnym szczotkowaniem lepiej zaczekać aż wyschną.
 • Prostowanie, kręcenie włosów wilgotnych
  Najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z prostowania i kręcenia włosów. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, że to byłoby trudne. Dlatego warto robić to w odpowiedni sposób, czyli gdy włosy są suche i zabezpieczone kosmetykiem ochronnym przed wysoką temperaturą.