Wiele osób przed zakupem lub adopcją zwierzęcia nie zastanawia się długo, czy sprosta wymaganiom, które czekają go wraz z posiadaniem nowego członka rodziny. Nie zawsze wybór jest adekwatny do naszego stylu życia, a w konsekwencji pupil może czuć się zaniedbany przez właściciela. Decyzja o wyborze odpowiedniego zwierzęcia i jego rasy jest głównie uzależniona od tego, gdzie oraz z kim mieszkamy. Zastanawiasz się, jakie zwierzę pasuje do Ciebie najbardziej? Pies czy kot? Sprawdźmy!

Pies czy kot?

Powinieneś przygarnąć psa

Jeśli jesteś osobą, która wcześnie wstaje, wraca do domu zaraz po pracy i nie krzywi się na myśl o aktywności fizycznej, to pies jest jak najbardziej dla Ciebie! Zajmowanie się tym zwierzęciem pochłania znacznie więcej czasu niż życie z kotem. Dlaczego? Otóż musisz uświadomić sobie, że pies powinien być wyprowadzany przynajmniej trzy razy w ciągu dnia. Oznacza to, że rano przed pracą/szkołą musisz pomyśleć o swoim pupilu, podnieść się z łóżka wcześniej i niezależnie od pogody wyjść z nim na krótki spacer. Taka sama aktywność czeka Cię po powrocie do domu oraz tuż przed snem. Jakby tego było mało pies potrzebuje znacznie więcej uwagi, zadowoli go każda możliwość spędzenia z Tobą czasu, nawet w czasie leżenia na kanapie będzie Ci towarzyszył i domagał się pieszczot. Oczywisty wydaje się fakt, że musisz też poświęcić czas na pielęgnację swojego pupila. W praktyce oznacza to, że powinieneś go regularnie kąpać i czesać, jeśli nie chcesz zbędnego bałaganu w domu. Przygotuj się na to, że im większy pies, tym znacznie więcej sprzątania.

Masz małe dzieci? Jeśli odpowiedziałeś na to pytanie twierdząco, musisz poważnie zastanowić się, czy będziesz w stanie poświęcić psu odpowiednią ilość uwagi. Przy wychowywaniu dziecka to nie lada wyzwanie, ale nie ma rzeczy nie możliwych! Przed wyborem rasy warto dowiedzieć się, czy dany pies lubi dzieci. Najlepsze rasy, które czują się dobrze w towarzystwie małych pociech to przede wszystkim owczarki szkockie, owczarki podhalańskie, beagle, a także wiele innych.

Ostatnim ważną kwestią, nad która musisz się zastanowić przed zdecydowaniem się na psa to oczywiście koszty. Musisz liczyć się z tym, że na posiadanie tego zwierzęcia wydasz znacznie więcej pieniędzy niż na kota. Również im pies jest większy, tym większe wydatki Cię czekają.

Kot odmieni Twoje życie

Kot jest idealnym zwierzęciem dla osób zdecydowanie mniej aktywnych, uwielbiających spędzać leniwe popołudnia przed telewizorem bez wychodzenia z domu. Jest istotą niezwykle samodzielną i nie potrzebuje zbyt dużej uwagi właściciela. Sam korzysta z kuwety i znajduje sobie zajęcie. Nie zawsze możesz być zadowolony z jego pomysłów, zwłaszcza kiedy pcha mordkę do Twojego talerza, gdy nie patrzysz lub niszczy Twoje meble. Niezależnie od rasy jest mało wymagającym zwierzęciem. Jedyne na co musisz się przygotować to duża ilość sierści w każdym miejscu, znajdziesz ją nawet w swoim jedzeniu! Ale nie martw się, bez problemu możesz ją wyczesywać i po prostu zaakceptować to, że już nie tylko Ty rządzisz w tym domu.

Koty to zwierzęta, które chodzą własnymi ścieżkami, mają swoje humory i nie zawsze słuchają swojego właściciela. Jednak dobrze zadbane potrafią być niezwykle kochane i wdzięczne. Jeśli decydujesz się na zamieszkanie z kotem, raczej powinieneś charakteryzować się dużą cierpliwością i opanowaniem, gdyż nie zawsze po powrocie z pracy czeka Cię dom w takim stanie, jakim go zostawiłeś! Kot odmieni Twoje życie i nieraz poprawi Ci humor, dlatego dla samotnych osób to towarzysz idealny.

Autor: Karolina Herba