Czas pandemii koronawirusa stawia przed nami szereg wyzwań. Masowo poddawani kwarantannie domowej, pozbawiamy nasze czworonogi upragnionej, codziennej dawki ruchu. Z ratunkiem przychodzą zatem dziesiątki tysięcy miłośników zwierząt – za pomocą jednej z facebookowych grup deklarując swoją pomoc w opiece nad najbardziej potrzebującymi psiakami.

Dostałeś wiadomość o obowiązku rozpoczęcia kwarantanny domowej? Jesteś pracownikiem służby zdrowia, który spędza w pracy każdą możliwą chwilę? Z powodu nadmiaru obowiązków nie jesteś w stanie poświęcić swojemu pupilowi tyle czasu, ile potrzebuje? Nie musisz się obawiać – miłośnicy czworonogów z Twojej okolicy czekają na sygnał.

Jak to działa?
#potrzebuję #pomogę #miasto #dzielnica

Grupa „Pies w Koronie – grupa wsparcia” funkcjonuje na platformie Facebook już od marca, ale to za pomocą ostatnich tygodni – związanych ze wzrostem zachorowań – jej aktywność znacznie wzrosła. Do grupy należy ponad 80 tysięcy osób, które każdego dnia publikują setki postów i komentarzy.

Potrzebujesz pomocy? Nic prostszego. Wystarczy, że dołączysz do grupy i dodasz post, stosując zasady zawarte w regulaminie. Pamiętaj o hasztagach #potrzebuję lub #pomogę – to dzięki nim dotrzesz do odpowiednich odbiorców. Nie zapomnij napisać, w jakim mieście przebywasz – sprecyzuj lokalizację, podając konkretną dzielnicę. Warto również opisać pupila i jego charakter – jakiego jest usposobienia, wagi i wieku, w jakich godzinach potrzebuje wyjścia. Dołączone zdjęcie na pewno zwróci uwagę potencjalnego wolontariusza.

Jeżeli tylko ukończyłeś 16 rok życia, możesz zgłosić chęć pomocy. Nie zapomnij o hasztagach i analogicznie, poinformuj o mieście, w którym przebywasz, a także godzinach twojej dyspozycji. Tło postu powinno pozostać jednolite, bez zdjęć. Tylko dzięki przestrzeganiu tych zasad administratorki grupy będą w stanie poinformować cię o potrzebującym w twoim otoczeniu tak szybko, jak to możliwe.

JAK NARODZIŁ SIĘ POMYSŁ?

„Grupa powstała z potrzeby usystematyzowania wiedzy na temat bezpieczeństwa zwierząt domowych w czasie pandemii (…). Należało wyraźnie i głośno powiedzieć, iż zwierzęta nie chorują na COVID-19, lecz należy zadbać o ich bezpieczeństwo i dobrostan, gdy właściciele zostaną objęci kwarantanną lub poddadzą się samoizolacji” – wyjaśniają założycielki grupy za pośrednictwem instagramowego profilu. Nie było w ostatnim czasie momentu, który w większym stopniu solidaryzowałby ludzi, niż ostatnie miesiące z koronawirusem. Organizatorki akcji zaznaczają, że siłę napędową grupy stanowi życzliwość wolontariuszy, którzy ze swoich obowiązków wywiązują się całkowicie charytatywnie. Grupa od początku skupia się bowiem na jednym celu – pokonywaniu ograniczeń.

Jak jeszcze możesz pomóc?

Nie od dziś wiadomo, że siła social mediów jest ogromna. Jeżeli przebywasz na kwarantannie lub po prostu – z różnych względów nie jesteś w stanie zostać wolontariuszem, udostępnij akcję na swoich mediach społecznościowych. Dziel się ideą z najbliższymi, informuj, rozprzestrzeniaj grupowe plakaty. Pamiętaj, że każdy twój like da szansę na dołączenie do akcji dziesiątkom twoich znajomych. Więcej informacji znaleźć można na Facebooku i Instagramie psiej grupy, gdzie organizatorki akcji regularnie zamieszczają cenne rady dla przyszłych wolontariuszy.