Podróżowanie w samotności potrafi być niezwykłą przygodą, a także jest okazją do bycia sam na sam ze swoimi myślami. Czasami warto wybrać taką formę zwiedzania. W tym przypadku trzeba jednak znakomicie się przygotować i wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy.

Bezpieczeństwo

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Zawsze należy na bieżąco informować swoich bliskich o planie podróży, włączając to daty i miejsca. Warto z ostrożnością podchodzić do obcych osób i nie korzystać z podejrzanych usług. W tym miejscu często lepiej jest zaufać intuicji i nie podejmować działań budzących naszą wątpliwość. Jeśli zdarzy się sytuacja, że ktoś chce się podłączyć lub towarzyszyć nam w drodze, znakomitym pomysłem jest zrobienie sobie z tą osobą selfie i powiadomienie jej o przesłaniu zdjęcia rodzinie (oczywiście w celu pochwalenia się niesamowitą przygodą). Jest to prosty i skuteczny sposób na pozbycie się towarzystwa, szczególnie tego, które nie ma dobrych intencji.

Wybór celu podróży

W czasie samotnych podróży nie trzeba dostosowywać się do potrzeb innych osób. Można w pełni skupić się na sobie i swoich marzeniach. Warto wziąć to pod uwagę i zastanowić się nad tym, czego naprawdę się pragnie, a tym samym zapewnić sobie pełną wrażeń i niezapomnianą przygodę.

Research

Po wybraniu kierunku podróży dobrze jest zapoznać się ze wszelkimi możliwymi informacjami dotyczącymi tego miejsca. Dotyczy to nie tylko atrakcji turystycznych, ale również kultury, lokalnej kuchni i panujących obyczajów. Pozwoli to lepiej zaplanować wycieczkę oraz poprawi poziom bezpieczeństwa. W niektórych rejonach lepiej jest nie wychodzić po zmroku z hotelu, a kuchnia może źle wpływać na samopoczucie osób nieprzyzwyczajonych do regionalnych potraw. W innych miejscach niezalecane jest picie wody innej, niż butelkowana. To wszystko trzeba wiedzieć, aby uniknąć przykrych sytuacji.

Komunikacja i interakcja

Wyruszając w drogę dobrze jest zabrać ze sobą słownik oraz nauczyć się kilku przydatnych zwrotów w innym języku. Pozwoli to przełamać ewentualne bariery językowe i zapewni poczucie komfortu. Czasami dobrze jest zainicjować rozmowę z miejscową ludnością (na przykład policją, pracownikami sklepu czy hotelu), aby poznać kilka ciekawostek i dowiedzieć się interesujących rzeczy o danym miejscu.

Radość z samotności

Podróżowanie solo jest unikalną okazją do samorefleksji i cieszenia się własnym towarzystwem. Wykorzystanie tego czasu na odkrycie nowych zainteresowań, uzupełnienie dziennika podróży czy zwyczajne delektowanie się chwilą może okazać się znakomitym pomysłem.

Technologia

Samotne podróżowanie to nie tylko przyjemność, ale również wyzwania. Z technologii warto korzystać zawsze, nie tylko podczas samodzielnych wędrówek. Jednak to właśnie wtedy takie rzeczy jak przewodniki turystyczne, mapy offline czy aplikacje do rezerwacji noclegów i transportu mogą okazać się najbardziej przydatne.

Elastyczność

Nawet najbardziej szczegółowy plan podróży nie jest idealny. W czasie wędrówek i zwiedzania często występują czynniki, których wcześniej nie brało się pod uwagę. To z kolei prowadzi do konieczności zmiany planu. Dlatego tak ważne jest, aby przygotować się na adaptowanie do nowych sytuacji i korzystania z alternatywnych rozwiązań.

ITAKA SMART

ITAKA SMART to nowa usługa oferowana przez Biuro Podróży ITAKA. Daje możliwość elastycznego podróżowania – długości pobytu od 3 do 15 dni, wyloty z wielu lotnisk, bagaż rejestrowany, ubezpieczenie i transfery w cenie. W ofercie są popularne kierunki na City Break tj. Paryż, Londyn, Barcelona, Wenecja, ale też takie rzadko spotykane w ofertach biur podróży jak Bali, Mauritius czy Floryda.